تاریخ انتشار: ۲۸ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] اگرچه شش نماینده‌ مجلس به حسن روحانی تذکر داده‌اند که چرا «تقریباً اداره کشور را به معاون اول خود تفویض کرده‌اید و در جلساتی مهم همچون شورای پول و اعتبار، شورای اشتغال و… شرکت نمی‌کنید» اما به نظر می‌رسد نه حسن روحانی قصد تغییر سازوکار اداره جلسات اقتصادی دولت را دارد و نه […]

[ad_1]


اگرچه شش نماینده‌ مجلس به حسن روحانی تذکر داده‌اند که چرا «تقریباً اداره کشور را به معاون اول خود تفویض کرده‌اید و در جلساتی مهم همچون شورای پول و اعتبار، شورای اشتغال و… شرکت نمی‌کنید» اما به نظر می‌رسد نه حسن روحانی قصد تغییر سازوکار اداره جلسات اقتصادی دولت را دارد و نه اسحاق جهانگیری -که علاوه بر معاونت اول، به عنوان رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در دولت فعالیت می‌کند- از این حرف‌ها آزرده‌خاطر شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، اسحاق جهانگیری همچنان به طور جدی در این جلسات حاضر می‌شود و هدایت تیم اقتصادی را در اختیار دارد. این هفته معاون اول رئیس‌جمهور در سه جلسه از این سنخ شرکت کرد و در هر کدام از آنها هم در مورد جهت‌گیری کلی اقتصاد کشور و هم درباره زیر و بم فعالیت بخش مربوطه، دیدگاه‌های خود را با مسئولان در میان گذاشت.

آن گونه که سایت خبری معاون اول گزارش داده، جهانگیری روز شنبه در مراسم امضای قراردادهای سرمایه‌گذاری در بخش آب و فاضلاب که با حضور مسئولان وزارت نیرو برگزار شد، با اشاره به فضای پیش از ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی اظهار داشت: «تا پیش از ابلاغ این سیاست ها برای حرکت بخش خصوصی در اقتصاد کشور تردید و محدودیت هایی وجود داشت اما پس از آنکه رهبر معظم انقلاب این سیاست ها را ابلاغ کردند، تاکید شد که بخش خصوصی می تواند در همه زمینه ها و حتی کارهای بزرگ ورود کند و کشتیرانی، هواپیمایی، بانک و بیمه داشته باشد و هیچ سقفی برای بخش خصوصی در هیچ رشته ای وجود ندارد. اکنون آنچه مورد نظر رهبر معظم انقلاب است این است که بخش خصوصی میدان دار اصلی اقتصاد کشور باشد و از سرمایه های متعلق به ملت بازدهی بیشتر به وجود آید و موجب رونق و توسعه کشور شود.»

وی همچنین با اشاره به برنامه دولت برای واگذاری طرح‌های عمرانی نیمه تمام به بخش خصوصی خاطرنشان کرد: «اگر بخواهیم مجموعه طرح های عمرانی نیمه تمام در سراسر کشور را با بودجه دولت اجرا کنیم، منابعی در حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و این یعنی طرح ها بر روی زمین باقی خواهند ماند و مردم نیز چشم انتظار خواهند ماند. بنابر این دولت آیین نامه ای در این خصوص به تصویب رسانده تا بخش خصوصی بتواند به آسانی در اجرای طرح های نیمه تمام مشارکت کند. دولت از واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی به دنبال درآمد نیست و آنچه در این میان مهم تر است اینکه دولت می خواهد این طرح ها اجرا شود و مردم از منافع آن بهره مند شوند.»

اراده جدی مبارزه با فساد در راس نظام
جهانگیری روز دوشنبه هم در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی حاضر شد و گفت: «در راس نظام اراده سیاسی جدی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی و رسیدگی به پرونده های فساد از جمله پرونده بابک زنجانی وجود دارد و همه ارکان نظام و سران قوای سه گانه نیز برای به نتیجه رساندن این پرونده اهتمام ویژه داشته و مصمم هستند. بازگرداندن پول بیت المال در پرونده بابک زنجانی موضوعی پراهمیت است، اما علاوه بر اهمیت بازگشت این پول، موضوع مهم دیگر این است که باید ابعاد پنهان و دست های پشت پرده این پرونده روشن شود.»

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: «ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تا کنون سعی کرده است در جریان مبارزه با مفاسد اقتصادی هماهنگی های لازم را میان قوای سه گانه ایجاد کند و یکی از دغدغه های اصلی ستاد در چند سال اخیر مقابله جدی با فساد سیستمی و فراگیر بوده است که البته امر مبارزه با فساد به یک مطالبه و دغدغه عمومی در کشور تبدیل شده است.»

دیگر نشست اقتصادی سطح بالای دولت در این هفته که به ریاست جهانگیری برگزار شد، جلسه شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود که طی آن معاون اول رئیس‌جمهور بر نقش این بخش در اشتغالزایی اشاره کرد و گفت: «هیچ بخشی به اندازه حوزه های گردشگری و صنایع دستی نمی تواند به اشتغالزایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشور کمک کند.»

سیلوهای خالی پر شد
فارغ از نشست‌هایی که با حضور اسحاق جهانگیری در  این هفته برگزار شد، حسن روحانی هم طی هفته گذشته چند نطق اقتصادی داشت. او نه تنها در یاسوج خبر رسیدن رشد اقتصادی کشور به ۴٫۴ درصد را اعلام کرد، بلکه از مسائل دیگری هم پرده برداشت. روزنامه «اعتماد» در گزارشی با تیتر «سیلوهای خالی با «گندم» پر شدند» نوشت: «رییس‌جمهور در دومین روز از سی‌امین سفر استانی خود، با حضور در شورای اداری استان کهگیلویه و بویراحمد، از مشکلاتی می‌گوید که مرداد ٩٢ در کشور وجود داشته است. مشکلاتی که با استقرار حسن روحانی در پاستور، یک به یک آشکار می‌شود و در نخستین مورد به ذخیره گندم کشور می‌رسد که تنها جوابگوی نیاز چند روز مردم ایران بود. «صبح روز ٢٧ مردادماه ٩٢ که شروع به کار کردم، برای ذخایر مواد غذایی استراتژیک وضعیت خوبی نداشتیم و در کشور برای ١٨ روز حتی در برخی از استان‌ها تنها برای سه روز گندم وجود داشت اما از آن وضعیت عبور کردیم بطوری که ذخایر گندم ما در سال ٩٣ به ۶ تا ٩ ماه رسید.» روحانی مشکلاتی که در سال ٩۴ وجود داشت را هم یادآور می‌شود که با تدبیر و امید دولتمردان توانست کشور را به خوبی اداره کند. او با اشاره به نتایج توافق هسته‌ای، امروز را روزی می‌داند که دیگران برای دوستی با ایران مسابقه می‌دهند. نتیجه‌ای که سبب می‌شود حسن روحانی برای تحقق کامل آن توصیه کند که «لحن خود را در نوشته‌ها و روزنامه‌ها آرام‌تر کنیم و روحیه نشاط و سرزندگی را در جامعه جاری‌سازیم». رییس‌جمهور به تعاملی که میان دستگاه‌های مختلف وجود دارد هم اشاره می‌کند. تعاملی که هرچند در همزمانی با مجلس نهم خیلی به چشم نمی‌آید، اما روحانی از آن به نیکی یاد می‌کند. او با تاکید بر اینکه با مجلس گذشته هم تعامل داشتیم، می‌گوید: «هر چند برای رای ‌اعتماد وزرا چندین بار به مجلس رفتیم، اما این رفت و آمدها در ذات دموکراسی است». رییس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه امید من به این مجلس بسیار زیاد است، خاطرنشان می‌کند: بیشتر نمایندگان مجلس با شعار امید وارد شدند که امیدواریم همواره تعامل میان قوا و دستگاه‌ها حفظ شود.»

مسترکارت می‌آید یا نمی‌آید؟
این هفته یک خبر حاشیه‌ساز هم داشت: خبر ارائه مسترکارت در ایران. آن گونه که ایسنا گزارش داد، «خبر ارائه مسترکارت از سوی شرکت پست طی روزهای گذشته حاشیه‌های متعددی به دنبال داشته و در تازه‌ترین اظهارات، سخنگوی این شرکت آمریکایی فعالیت در ایران را تکذیب کرده است.»

بر اساس این گزارش، «طی روزهای گذشته مسئولان شرکت پست و وزیر ارتباطات ایران از ارائه مسترکارت به ایرانیان خبر داده و متذکر شدند: در راستای توسعه خدمات پستی، ثبت نام و صدور مسترکارت به ایرانیان از سوی شرکت پست فراهم شده است. بر این اساس اعلام شد که در راستای توسعه همکاریهای دو جانبه به ویژه تعاملات مالی، شرکت پست در زمینه خدمات مستر کارت با شرکت ویژن کارت ایرانیان مشارکت می‌کند و متقاضیان پس از دریافت کارت از طریق وب سایت شرکت مذکور می توانند نسبت به شارژ کارت صادره اقدام کنند.»

گزارش‌نویس «ایسنا» ادامه داد: «بنا بر اعلام رسمی، شرکت ویژن کارت ایرانیان مجوزهای لازم از مراجع ذی صلاح داخلی و بین المللی را کسب کرده و تنها شرکت داخلی مورد تایید از سوی مستر کارت جهانی است. حال اخبار مختلفی منتشر شده و در آنها به نقل از سخنگوی مسترکارت آمریکا تاکید شده است که مستر کارت هیچگونه فعالیتی در ایران ندارد. سِز آیسِن، با تأکید بر اینکه هیچگونه فعالیتی در ایران نداریم، گفته تا زمانیکه ایران همچنان در حلقه تحریم آمریکا باشد اجازه فعالیت در این کشور را نداریم. اما در پاسخ به اظهارات او، عضو هیات مدیره شرکت پست تاکید کرده است: پست از طریق شرکت واسط، این کارتها را در دفاتر پستی به فروش می‌رساند. غلامرضا نجاری درخصوص اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه مسئولان مستر کارت فعالیت در ایران را تکذیب کرده اند نیز خاطرنشان کرد: سخنگوی مستر کارت امکان فعالیت این شرکت از طریق شرکتهای واسط را تکذیب نکرده است.»

سن ناوگان ریلی نصف می‌شود
از دیگر اخبار مهم این هفته می‌توان به خبر وزیر راه و شهرسازی درباره نوسازی ناوگان ریلی ایران ظرف دو سال آینده اشاره کرد. بر اساس گزارش روزنامه «شهروند»، «ناوگان ریلی ایران تا دو سال آینده جوان می‌شوند و حداکثر سن قطارهای ایرانی به نصف می‌رسد. علاوه بر این سرعت و کیفیت قطارهای ایرانی به استانداردهای بین‌المللی نزدیک می‌شود. این خبری است که عباس آخوندی، وزیر راه‌و‌شهرسازی در حاشیه مراسم افتتاح بزرگترین کیترینگ خاورمیانه اعلام کرد.»

به نوشته این روزنامه « وزیر راه‌و‌شهرسازی با اشاره به برنامه‌ریزی جوان‌سازی ناوگان حمل‌ونقل ریلی اعلام کرد: در حال حاضر سن ناوگان ریلی ایران بسیار بالا است، به‌طوری که تا‌ سال گذشته حتی قطارهای با سن بیشتر از ۶۴‌سال هم در این ناوگان در سیر و حرکت بودند. این در حالی است که مطابق برنامه‌ریزی انجام شده، از آذر ماه ‌سال گذشته قطارهای بالای ۵۵‌سال کنار گذاشته شدند و آذر ماه امسال قطارهای بالای ۴۵‌سال از ناوگان حمل‌ونقل ریلی جمع می‌شوند. او ادامه داد: با اجرای این برنامه ظرف دو‌ سال تمامی قطارهای با عمر بیشتر از ٣۵‌ سال از ناوگان حمل‌ونقل ریلی ایران حذف می‌شوند و قطارهای جوان‌تر جایگزین می‌شوند. آخوندی تأکید کرد: قطارهای جوان علاوه بر این‌که از شرکت‌های داخلی تأمین می‌شوند، با انعقاد قراردادهای مختلف با شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی و سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی، قطارهایی با فناوری نوین نیز به این ناوگان اضافه خواهد شد.»

کارنامه هدفمندی در چهارماهه ۹۵
انتشار کارنامه هدفمندی یارانه‌ها در چهار ماه ابتدایی سال نیز از دیگر گزارش‌های جالب توجه این هفته بود. به گزارش اقتصادنیوز، «سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از کسری بودجه ۴ هزار میلیارد تومانی دولت در چهار ماهه ابتدایی سال جاری خبر داده است.»

گزارش یادشده بر مبنای اطلاعاتی است که جمعی از مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه کرده‌اند و آمارهایشان نشان می‌دهد که «دولت تاکنون تنها توانسته یارانه ۴ میلیون نفر را حذف کند که از این تعداد هم یارانه ۸۰۰ هزار نفر مجددا برقرار شده است.» اهم آمارهای این گزارش‌ها را در جدول شماره ۱ می‌توانید ببینید.

جدول شماره ۱- آمارهای مهم هدفمندی یارانه‌ها در چهار ماهه اول سال ۹۵

شاخص

مقدار

تعداد یارانه‌بگیران در پایان تیر ۹۵

۷۵ میلیون و ۲۲۵ هزار و ۷۰۸ نفر

کسری ۴ ماهه یارانه‌ها

۴ هزار میلیارد تومان

تعداد حذف‌شدگان یارانه نقدی

۴ میلیون نفر

تعداد افراد بازگشته به لیست یارانه‌ها

۸۰۰ هزار نفر

واریز یارانه نقدی به حساب سرپرست خانوارها

۱۳،۷ هزار میلیارد تومان

ارزش بسته‌های غذایی حمایت از قشرهای آسیب‌پذیر

۱۶۰ میلیارد تومان

کمک به امر بهداشت به وزارت بهداشت و درمان

۵۰۰ میلیارد تومان

کمک به آموزش و پرورش براساس حکم قانون بودجه

۱۵۰ میلیارد تومان

کمک به وزارت صنعت، معدن و تجارت بابت احکام بودجه

۲۵ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان

پرداخت به وزارت جهاد کشاورزی برای کمک به سازمان چای

۳ میلیارد تومان

پرداخت برای اصلاح ساختارهای فناوری تولیدی

۲۰ میلیارد تومان

پرداخت بدهی سازمان هدفمندی به دولت برای عیدانه سال ۹۰

۴ هزار میلیارد تومان

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس