تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۴

با تفاوت دیدگاه میان روحانی و احمدی نژاد در مورد مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمی‌شود گفت این دو رئیس جمهور در برخورد با این نهاد یکسان عمل می‌کنند.

روحانی وقت ندارد در جلسات شرکت کند ولی احمدی نژاد اعتقادی به شرکت در این جلسات نداشت و این درست فرق روحانی و احمدی نژاد است.

به گزارش “گذارخبر”  این روزها غیبت حسن روحانی در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام تبدیل به سوژه‌ای شده است که مخالفان دولت به شدت به آن می‌پردازند و در تحلیل آن می‌گویند که روحانی به دلیل مخالفت‌هایی که با برنامه ششم توسعه دارند و معتقدند چون دولت مجری این برنامه بوده طبعاً باید با نظر وی این برنامه تدوین شود، به نشانه اعتراض در جلسات اخیر شرکت نکرده است.

این جریان مخالف دولت این رفتار روحانی را با رفتار احمدی نژاد مقایسه می‌کنند و می‌گویند این دو رئیس جمهور شبیه به هم هستند. اولا باید به این نکته اشاره کرد که روایت قهر روحانی فقط بر اساس شنیده‌هاست و با توجه به سابقه حسن روحانی در مجمع تشخیص و رابطه او با آیت‌الله هاشمی این فرضیه غلط به نظر می‌رسد.

ثانیا باید گفت که رئیس جمهور روحانی سابقه ۳۰ ساله‌ای در حاکمیت جمهوری اسلامی دارد و کسی که هم نمایندگی مجلس را درک کرده است هم دبیر شورای عالی امنیت ملی و هم عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام را، می‌داند که برای به کرسی رساندن حرفش در نهادی مانند مجمع تشخیص احتیاجی به قهر نیست بلکه با رایزنی‌های سیاسی می‌تواند حرف خود را به کرسی بناشند.

باید گفت که دوران قهر و خانه نشینی به پایان رسیده است و به نظر می‌رسد در دولت تدبیر و امید، عقلانیت حرف اول را بزند نه احساس و تصمیمات یک جانبه. آنگونه که از شواهد پیداست روحانی به دلیل مشغله‌های شدید کاری کمتر می‌تواند در جلسات مجمع تشخیص حضور پیدا کند. رئیس قوه مجریه مشغله‌های بیتشری نسبت به روسای قوای مقننه و قضائیه و دیگر اعضای حقیقی و حقوقی این مجمع دارد.

در ادامه باید به تفاوت دیدگاه احمدی نژاد و روحانی در مورد مجمع تشخیص اشاره کرد. روحانی به مجمع تشخیص و شخص آیت‌الله هاشمی اعتقاد دارد و خود سال‌ها ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص را به عهده داشته است اما احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری اعتقادی به حضور در مجمع تشخیص مصلحت نظام نداشت.

احمدی نژاد تا پیش از پایان دوران ریاست جمهوی‌اش سعی می‌کرد، همیشه غایب این مجلس باشد تا رسانه‌های تیتر بزنند، غیبت دوباره احمدی نژاد در جلسات مجمع! مجمع آن روزها برای رئیس جمهور ایران، جلسه‌‌ی مخالفان به ریاست هاشمی رفسنجانی بود. غلام‌حسین الهام، یار نزدیک احمدی نژاد بعد از تمدید دوره ریاست هاشمی، در تعریف مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد:« به نظرم مقام معظم رهبری می‌خواهند از همه چهره‌های سیاسی موجود جامعه، به‌خصوص افرادی که احتمال می‌رود به مجلس نتوانند ورود کنند، استفاده کنند. به هر حال که بیکاری برای سیستم، مزاحمت ایجاد می‌کند» به تعبیر بهتر می‌شود گفت که الهام مجمع را محلی برای افراد بیکار سیاسی ایران دانسته بود.

احمدی نژاد به عنوان رئیس هیئت دولت حتی به وزرای خود نیز دستور داده بود تا در جلسات مجمع شرکت نکنند. پرویز کاظمی وزیر رفاه دولت نهم صریحا به این دستور احمدی نژاد اشاره می‌کند و می‌گوید:« به ما گفته بود به هیچ وجه در جلسات مجمع شرکت نکنیم

احمدی نژاد، هاشمی را دشمن شماره یک خود می‌دانست و به علت ویژگی‌های اخلاقی خاص خود دوست نداشت به محفلی برود که آیت‌الله ریاست آن را به عهده داشته باشد و رئیس جمهور ایران مجبور باشد این ریاست را تحمل کند. احمدی نژاد خود را قدرتمندترین مرد ایران بعد از رهبری می‌دانست و می‌خواست این قدرت در مجمع نیز تسری پیدا کند.

با این تفاوت دیدگاه میان روحانی و احمدی نژاد در مورد مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمی‌شود گفت این دو رئیس جمهور در برخورد با این نهاد یکسان عمل می‌کنند. روحانی وقت ندارد در جلسات شرکت کند ولی احمدی نژاد اعتقادی به شرکت در این جلسات نداشت و این درست فرق روحانی و احمدی نژاد است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس