تاریخ انتشار: ۲۴ شهر ۱۳۹۴
نشنال:

نشریه “نشنال” امارات در گزارشی به چالش ها و فرصت های پیش روی ایران پس از معرفی مدل تازه از قراردادهای نفتی با شرکت های بین المللی از سوی وزارت نفت ایران پرداخته است.

نشریه “نشنال” امارات با انتشار گزارشی به چالش ها و فرصت های پیش روی ایران پس از معرفی مدل تازه قراردادهای نفتی با شرکت های بین المللی از سوی وزارت  نفت ایران پرداخته است.

 

به گزارش “گذراخبر”  سین ایورز” همکار در بخش مدیریت اطلاعات خلیج فارس که شرکتی در حوزه ارتباطات استراتژیک محسوب می شود با بررسی نوع تازه قراردادهای نفتی وزارت نفت با شرکت های خارجی می نویسد:”برای ایجاد محیطی مساعدتر به منظور جذب سرمایه گذاری های خارجی، وزارت نفت ایران در حال کار بر روی مدل قرارداد تازه ای برای جلب شرکت های بین المللی و درگیر شدن آنان در تحولات نفتی داخل ایران است. از این طرح در دسامبرگذشته در لندن بهره برداری شد. در طرح جدید قراردادی ارائه شده توسط ایران ظرفیت های بالقوه ای برای جذب سرمایه گذاران وجود دارد. ایران این طرح را جایگزین برنامه برنامه قدیمی خود کرده که برای نخستین بار در دهه ۹۰ میلادی مطرح شده بود و هدف آن پر کردن شکاف میان نیازهای ایران برای جذب شرکت های خارجی نفتی و گازی و اعمال ممنوعیت بر مالکیت خصوصی و خارجی بر منابع طبیعی و مطابقت آن با قانون اساسی ایران بود.”

 

نشنال در ادامه می نویسد:”نوع قرادادهای منعقد شده میان ایران و شرکت های خارجی اساسا مبتنی بر ریسک و خدمات هستند. تحت این قرادادها، پیمانکار بخشی از سود حاصل از استخراج را برای ارائه خدمات هزینه می کند. مدت بازپرداخت ها کوتاه است و بازاه زمانی پنج تا هفت ساله را در بر می گیرد. چنین برنامه هایی مبتنی بر سقف هزینه سرمایه گذاری، هزینه های دستمزد ثابت و دوره بهبود هزینه بوده اند. اگرچه ایران دوبار مدل قرادادی خود را به روز کرده است اما این قراردادها از سوی شرکت های نفتی بین المللی با استقبال مواجه نشده اند چرا که به قدر کافی انعطاف پذیر نیستند و بازه محدودی را در بر می گیرند.”

 

این نشریه در ادامه اشاره می کند که پیش تر شرکت های نفتی بین المللی نگران ضرر در اجرای چنین مدلی از قرارداد بودند چرا که گزینه های زیادی را برای تعیین سقف بر هزینه های سرمایه قرار نمی داد. نکته دیگر آن که اهداف بلند مدت در نظر گرفته شده از سوی ایران در زمان قرارداد بی توجه به وضعیت حاکم بر بازار، برآورد ذخیره و هزینه های مالی بود.”

 

این نشریه پیش بینی می کند که انتقادات پیشین شرکت های نفتی بین المللی در طرح تازه برطرف شده باشند و در این باره می نویسد:”این برای نخستین بار از زمان پیروزی انقلاب ایران است که در برنامه ای از سوی وزارت نفت ایران فرصت های سرمایه گذاری مشترک میان شرکت ملی نفت ایران یا یکی از شعبات و نمایندگی های وابسته به آن و یک شریک خارجی برای بخش های متفاوتی از جمله اکتشاف، ارزیابی و توسعه ارائه می شود. هم چنین برخلاف مدل قبلی که اساس کوتاه مدت بود در مدل تازه مدت زمان قرارداد ۲۰ تا ۲۵ خواهد بود و و اجازه بازگشت هزینه بیش تری را به شرکت های خارجی پس از اولین تولید می دهد.”

 

نشنال امارات در ادامه اشاره می کند که یکی دیگر از تغییرات مهم اعمال شده در مدل تازه قراردادهای نفتی ایران موافقت ایران با تعیین یک کمیته توسعه سرمایه گذاری مشترک برای تعیین برنامه کار سالانه و بودجه با حضور نمایندگان شرکت های شریک خارجی است که تغییر مهمی است چرا که طبق قانون پیشین هزینه ها نمی توانست بیش از بودجه در نظر گرفته شده برای پروژه باشد که سودآوری را برای شرکت های خارجی کاهش می داد.

 

نشنال امارات در ادامه با اشاره به افزایش انعطاف پذیری و بهبود شرایط قراردادهای تازه ایران برای شرکت های خارجی و افزایش انگیزه برای سرمایه گذاران خارجی اشاره می کند که چالش ها هنوز بر سر جای خود باقی مانده اند.

 

“محسن شعار” مدیرعامل در شرکت انرژی قاره مستقر در دبی اشاره می کند که شرکت های خارجی هنوز هم از مداخله شرکت های شریک داخلی و بومی ایرانی در کارهای شان به خصوص در زمانی که شرکت های خارجی نیز تمام ریسک سرمایه گذاری را پذیرفته اند نگران هستند.

 

نشنال امارات اشاره می کند که پس از سقوط صدام حسین در عراق نیز وضعیت مشابهی برای عراقی ها به وجود آمد و ثروت هنگفتی برای شرکت های نفتی به ارمغان آمد به خصوص پس از لغو تحریم ها. با این حال، این نشریه اشاره می کند که وضعیت ایران بهتر از عراق است و در این باره می نویسد:”تفاوت اصلی آن است که ایران برای سرمایه گذرای بسیار امن تر از عراق است و از ثبات سیاسی و اقتصادی متنوع تر برخوردار است.”

 

تحلیلگر نشریه نشنال در پایان اشاره می کند که علیرغم این چالش ها، قراداد جدید جذابیت بیش تری برای سرمایه گذاران خارجی در مقایسه با نوع قرادادهای قبلی دارد. این نشریه اشاره می کند که قرادادهای تازه ایران شباهت زیادی به نوع قرادادهای منعقد شده میان حکومت اقلیم کردستان عراق با شرکت های خارجی دارد.

 

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس