تاریخ انتشار: ۲۳ اسف ۱۳۹۳

در حالی که تلاش ها برای وحدت اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم ادامه دارد همچنان نظرهای مختلفی در مورد چگونگی رسیدن به وحدت از سوی چهره های مختلف بیان می شود. به گزارش  گذارنیوز در تازه ترین واکنش ها و اظهار نظرها ، طیف سنتی اصولگرایان انتقاداتی را به روش وارد کرده اند . این […]

در حالی که تلاش ها برای وحدت اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم ادامه دارد همچنان نظرهای مختلفی در مورد چگونگی رسیدن به وحدت از سوی چهره های مختلف بیان می شود.

لاریجانی

به گزارش  گذارنیوز در تازه ترین واکنش ها و اظهار نظرها ، طیف سنتی اصولگرایان انتقاداتی را به روش وارد کرده اند . این طیف معتقدند که شیخوخیت فعلی همه اصولگرایان را در بر نمی گیرد .
شاید نشانه های نخستین در این مورد را هم می شد در آنچه مخالفت علی لاریجانی با جلسه سه شیخ اصولگرا عنوان شد مشاهده کرد .هر چند ابتدا به نظر می‌رسید نشست سه‌جانبه به «تعویق» افتاده است، اما با اظهارات یکی از اعضای ارشد جبهه پایداری، ظاهر قضیه شکل دیگری یافت. «روح‌الله حسینیان» اعلام کرده یکی از افراد «مسئول و مؤثر با هدایت غلط فکری» اسباب به هم خوردن ملاقات را فراهم کرده است. انتشار همین نقل قول کوتاه باعث شد طیفی از رسانه‌ها به گمانه‌زنی درباره مرجع ضمیر حسینیان بپردازند و در همین راستا سایت نامه نیوز ادعا کرد «علی لاریجانی» خواستار وحدت اصولگرایان منهای جبهه پایداری شده است.
از دیگر سو رضا آشتیانی، نماینده مردم قم و عضو جامعه مدرسین درباره جلسات وحدت اصولگرایان به محوریت آقای تقوی می‌گوید: ظاهرا آقایان با آقای لاریجانی نیز جلساتی داشته‌اند ولی ظاهرا به نتیجه‌ای نرسیده‌اند، گویا جلسه دیگری هم با وی دارند. انگار آقای لاریجانی شرایطی داشتند که باید با آقایان بنشینند و راجع به آنها بحث کنند.
برخی معتقدند طیف سنتی اصولگرا به سمت ائتلاف با دولت گرایش پیدا کرده است . برخی نیز می گویند مشکل این طیف حضور پایداری و اعطای نقش بیشتر به آیت الله مصباح یزدی در تصمیم گیری های نهایی است.
تا هفته پیش گمانه ها بر این بود که تجدی نظری درباره اینکه موسسه آیت الله مصباح ضلع سوم اصولگرایان باشد صورت گرفته است . نشانه آن هم این اظهار نظر آیت الله موحدی کرمانی بود :«این بحث و مذاکره چنانچه با برخی آقایان باشد به معنای ایجاد ضلع ثالث نیست و ضلع، همان دو ضلع (جامعتین) است.بنده برای برادرم آیت‌الله مصباح‌یزدی احترام کامل قائلم و شخصاً به ایشان ارادت دارم.  نمی‌دانم آیت‌الله مصباح رهبری پایداری را قبول کرده باشند یا نه هر چند در این امر تردید وجود دارد، اما به هر حال ما نظر جامعتین را به شما ابلاغ می‌کنیم. »
اما در عین حال برخی خبرها حاکی از آن است که پایداری همچنان در خفا تلاش های گسترده ای را برای در اختیار داشتن سهم تصمیم گیری انجام می دهند.
غرویان درباره علت مخالفت علی لاریجانی با روند فعلی وحدت اصولگرایان به آریا گفته است : یکی از بدترین حوادثی که اتفاق افتاد  برهم زدن جلسه سخنرانی آقای لاریجانی در قم بود افراطی ها در آن جلسه اقداماتی انجام دادند  که انعکاس بدی در بین مراجع،نخبگان سیاسی و جهان داشت به همین دلیل آقای لاریجانی ازآن حادثه خاطره بدی دارند لذا ایشان تلاش می کند در روند شکل گیری وحدت اصولگرایان جلوی افراطیون گرفته شود و اگر در جبهه پایداری هم افراد معتدلی حضور دارند بتوانند با سایر اصولگرایان به وحدت نسبی دست پیدا کنند.
در این میان برخی نیز معتقدند این سه شیخ اصولگرا نمی توانند جامعیت کاملی به لحاظ انتخاباتی در میان اصولگرایان داشته باشند.
رئوفیان در این مورد به آریا می گیود:باید در تصمیم گیری های کلان و استراتژیک اصولگرایان نمایندگان این طیف عظیم حضور داشته باشند بنابراین این سه چهره اصولگرایی (آیات یزدی ، موحدی کرمانی و مصباح یزدی)که البته مورد احترام همه هستند نمی توانند فعالان سیاسی در جبهه اصولگرایی را نمایندگی کنند .
وی تاکید کرد:عدم امکان پوشش دادن همه طیف های اصولگرا مانع از دست یابی به اجماع خواهد شد.بنابراین این روش قابل قبول نیست و اگر کار به همین منوال پیش رود قطعا در انتخابات مجلس دچار چند لیستی خواهیم شد که این تکثر لیست ها به جریان اصولگرایی آسیب می زنند .درواقع باید روشی اتخاذ شود که به ارائه دو یا سه لیست منجر شود.
رئوفیان در ادامه درباره علت مخالفت علی لاریجانی با روند فعلی وحدت اصولگرایان ،گفت:نادیده گرفتن ظرفیتهایی که می توانند تاثیرگذار باشند در نتیجه این روش نمی تواند این ظرفیتها را درون خود حفظ کند و فردای روز مجلس بتواند با به خدمت گرفتن ظرفیتها در جهت ارتقای جایگاه پارلمان به وظایف خطیر خودش بپردازد بنابراین نه تنها آقای لاریجانی بلکه تعداد قابل توجه شخصیت های اصولگرای اثرگذار چنین روشی را نمی پسندند.
برخی چهره های اصولگرا نیز به روش فعلی نقدهایی دارند که به نظر می رسد اصولگرایان از هم اکنون با تهیه یک ساز و کار جدید می توانند آینده ای خوب را برای وحدت اصولگرایان رقم بزنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس