تاریخ انتشار: ۲۵ اسف ۱۳۹۳

برنج، چای، روغن و قند و شکر که جزو کالاها و نیازهای اساسی مردم محسوب می‌شوند در آستانه سال جدید تغییر چندانی در قیمت‌هایشان ایجاد نشده است. به گزارش گذارنیوز  تقاضای کالاهای اساسی به طور معمول در نزدیکی سال جدید افزایش می‌یابد اما قیمت این کالاها در فاصله کمتر از یک هفته به پایان سال، […]

برنج، چای، روغن و قند و شکر که جزو کالاها و نیازهای اساسی مردم محسوب می‌شوند در آستانه سال جدید تغییر چندانی در قیمت‌هایشان ایجاد نشده است.

کالاهای اساسی

به گزارش گذارنیوز  تقاضای کالاهای اساسی به طور معمول در نزدیکی سال جدید افزایش می‌یابد اما قیمت این کالاها در فاصله کمتر از یک هفته به پایان سال، در مقایسه با ماه‌های اخیر با ثبات همراه است و اقلامی همچون برنج و روغن در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تخفیف ۱۰ تا ۲۰ درصدی عرضه می‌شوند.

بر این اساس هر کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک به طور میانگین در مغازه‌های سطح شهر ۷۵۰۰ تا ۸۸۰۰ تومان فروخته می‌شود و برنج‌های خارجی موجود در بازار از جمله برنج هندی و اروگوئه بین ۳۰۰۰ تا ۴۷۰۰ تومان قیمت دارند. در این میان میزان تقاضای برنج‌های ایرانی با وجود قیمت بالاتر، بیش از برنج‌های خارجی است؛ اعترافی که فروشندگان عنوان می‌کنند.

همچنین روغن مایع معمولی یک لیتری ۴۹۰۰ تومان و روغن مایع سرخ کردنی در وزن ۸۰۰ گرم نیز ۴۶۰۰ تومان عرضه می‌شود. روغن کنجد و روغن زیتون که عمدتا وارداتی هستند و میزان تقاضایشان کمتر است، جزو روغن‌های گران به حساب می‌آیند و در وزن‌های یک لیتری قیمتی حدود ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان دارند.

چای ایرانی که قیمت پایین‌تری نسبت به چای‌های خارجی دارد، به طور متوسط کیلویی ۵۵۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان عرضه می‌شود و چای خارجی نیز کیلویی ۱۷ تا ۳۰ هزار تومان فروخته می‌شود.طبق گفته فروشندگان میزان فروش چای خارجی بسیار بیشتر از چای ایرانی است.

همچنین هر کیلوگرم قند خرد شده ۳۰۰۰ تومان و هر کیلوگرم شکر ۲۶۰۰ تومان عرضه می‌شود.

بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار ایسنا، قیمت‌ کالاهای اساسی نسبت به ماه‌های قبل تغییری نداشته و از نظر عرضه نیز بازارشان تقریبا اشباع است و طبق اعلام وزیر جهاد کشاورزی انبارهای کشور مملو از شکر و برنج است که سال گذشته بیش از نیاز کشور وارد شده‌اند.

انواع روغن وزن قیمت به تومان
مایع معمولی یک لیتر ۴۹۰۰
مایع سرخ کردنی ۸۰۰ گرم ۴۶۰۰
جامد ۵ کیلوگرمی ۲۱ هزار و ۵۰۰
جامد ۹۰۰ گرمی ۴۸۵۰
کنجد یک لیتر ۲۲ هزار
زیتون یک لیتر ۱۸ هزار
بدون کلسترول(کانولا) ۸۰۰ گرم ۴۹۰۰
انواع برنج(هر کیلوگرم) قیمت به تومان
ایرانی درجه یک ۷۵۰۰ تا ۸۸۰۰
ایرانی درجه دو ۴۵۰۰ تا ۶۰۰۰
برنج دودی ۵۸۰۰
هندی دانه بلند ۴۷۰۰
هندی معمولی ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰
نیم دانه ۳۲۰۰
اروگوئه ۳۰۰۰
انواع چای (هرکیلوگرم) قیمت به تومان
ایرانی درجه یک ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰
ایرانی درجه دو ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰
خارجی درجه یک ۲۵ تا ۳۰ هزار
خارجی درجه دو ۱۷ تا ۱۹ هزار
قند و شکر(۹۰۰ گرم) قیمت به تومان
قند خرد شده ۳۰۰۰
شکر ۲۶۰۰

انتهای پیام

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس