تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۴
با حضور رییس جمهور؛

فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی بعد از گذشت ۱۰۰ روز از وعده وزیر نفت امروز با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

به گزارش “گذارخبر”  فازهای ۱۶ و ۱۵ پارس جنوبی از ۵ فاز اولویت دار وزارت نفت است که قرارداد توسعه آن در تیرماه ۱۳۸۵ میان شرکت ملی نفت ایران و قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) – پیمانکار بخش خشکی- و شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران -پیمانکار بخش دریایی- به امضا رسید.

طبق این گزارش این طرح بزرگ طبق وعده وزیر نفت قرار بود که در ۱۵مهر ماه سالجاری به بهره‌برداری برسد پس از گذشت ۱۰۰ روز بالاخره در آستانه بهره‌برداری قرار گرفت.

هدف از طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین به منظور تامین سوخت و خوراک مورد نیاز مشترکان خانگی، تجاری، صنعتی و همچنین تولید روزانه ۸۰ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی و ۴۰۰ تن گوگرد برای صادرات به بازارهای جهانی است.

از دیگر محصولات تولید شده در این فاز تولید سالانه یک میلیون و ۵۰ تن گاز مایع برای صادرات و یک میلیون تن گاز اتان به منظور تامین خوراک مورد نیاز صنایع پتروشیمی به ویژه مجتمع های پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب است.

گفتنی است در سال گذشته از طریق توسعه پارس جنوبی بیش از ۱۲۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه شد و امسال نیز با بهره برداری کامل از فازهای ۱۵ ، ۱۶ و بخش هایی از فازهای ۱۹ ، ۲۰ و ۲۱ ظرفیت تولید گاز را افزایش دهیم. همچنین با افتتاح کامل فازهای ۱۵ و ۱۶ ، یک میلیون تن به ظرفیت تولید اتان کشور اضافه خواهد شد.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس