تاریخ انتشار: ۰۸ ارد ۱۳۹۵

مشهد- ایرنا- مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بیش از دو هزار نفر از شهروندان این شهر طی هفته سلامت در اتوبوس های سیار به طور رایگان مورد غربالگری و آموزش قرار گرفتند.

‌‌‌‌‌به گزارش “گذارنیوز” :
دکتر محمد جعفر صادقی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دو اتوبوس سیار ویژه غربالگری بیماری دیابت همزمان با هفته سلامت در مکان های پرتردد شهر مشهد، بوستانها و برخی ادارات و نهادها نظیر آموزش و پرورش و راه آهن استقرار داشتند.
وی خاطر نشان کرد: راه اندازی اتوبوس های سیار اقدام نمادین با هدف اطلاع رسانی و آموزش چهره به چهره پیرامون بیماری دیابت انجام شد.
وی گفت: در این اتوبوسها ضمن بررسی قد و وزن و مشخصات مراجعان، تست قند خون و سابقه ابتلا به دیابت در خانواده آنان مورد بررسی قرار گرفته و آموزشهای پیشگیری و کنترل بیماری دیابت ارائه گردید.
مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: هم اکنون ۱۰ درصد از ساکنان مناطق شهری خراسان رضوی به دیابت مبتلا هستند.
وی ادامه داد: سبک نادرست زندگی، کاهش تحرک، افزایش مصرف دخانیات، کاهش مصرف میوه و سبزی و استرس های زندگی از علل افزایش بیماری دیابت به شمار می روند.
وی مهم ترین راهکارهای پیشگیری از بیماری دیابت را کاهش وزن، داشتن تحرک کافی، کاهش مصرف مواد قندی، افزایش مصرف سبزی و میوه، عدم مصرف دخانیات، کنترل استرس و قند خون عنوان کرد.
صادقی گفت: بسیاری از مبتلایان به دیابت از بیماری خود اطلاع ندارند در حالی که با شناسایی بیماری و کنترل آن می توان از عوارض ثانویه دیابت مانند قطع پا، مشکلات چشمی، کلیوی و قلبی و عروقی پیشگیری کرد.
یکم تا هفتم اردیبهشت ماه هفته سلامت در کشور با شعار غلبه بر دیابت نامگذاری شده است.
۳۰۲۷ / ۶۰۵۳

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس