تاریخ انتشار: ۰۸ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] اثر تاریخی بی نظیر غار- دژ اسپهبد خورشید با وجود تعطیلی دو معدن حریم آن همچنان در معرض تهدید است. به گزارش ایلنا، سامان توفیق مدیر پروژه ” بررسی و مستند سازی باستان شناسی غار- دژ اسپهبد خورشید ” با اعلام این مطلب افزود: روز چهارشنبه گذشته هنگام اجرای پروژه با حضور  پرتعداد سربازان […]

[ad_1]

اثر تاریخی بی نظیر غار- دژ اسپهبد خورشید با وجود تعطیلی دو معدن حریم آن همچنان در معرض تهدید است.

به گزارش ایلنا، سامان توفیق مدیر پروژه ” بررسی و مستند سازی باستان شناسی غار- دژ اسپهبد خورشید ” با اعلام این مطلب افزود: روز چهارشنبه گذشته هنگام اجرای پروژه با حضور  پرتعداد سربازان و نیروی نظامی درمیدان تیر واقع در پایین دست اسپهبد خورشید روبه رو شدیم.


 او گفت : تیراندازی همزمان بانقشه برداری از غار – دژ توسط هیات باستان شناسی شروع شد که متاسفانه ارتعاش صدای تیراندازی موجب بارش آوار و معماری اثر شده و خطر مصدومیت یکی از اعضا را به همراه داشت.


 او با اشاره به اینکه اعضای گروه باستان شناسی ناگزیر به فرود و مستقر شدن در جان پناه شدند، گفت : این در حالی است که براساس مصوبه کارگروه گردشگری استان مازندران در ۲۴آبان ۱۳۹۴ میدان تیر واقع در پایین دست غار – دژ اسپهبد خورشید باید به مکان دیگری منتقل می شد.


 توفیق با اشاره به بی توجهی مسئول پادگان برای انتقال میدان تیر دریک ساله اخیر افزود: نقل مکان فعالیتهای آموزشی تیراندازی تنها درصورت صدور دستور فرماندهی نیروی زمینی ارتش امکان پذیر است.


 او تاکید کرد: این پرسش مطرح است که آیاحقی برای یک اثرثبتی ملی ، آنهم اثری که شایستگی قرار گرفتن درعجایب هفتگانه آسیاو حتی جهان را دارا است وجوددارد یا خیر.


 این باستان شناس تاکید کرد: شایسته نیست که سینه غار- دژاسپهبدخورشید به عنوان بزرگترین طاق طبیعی دنیا که دردرون آن منحصربفردترین و شگفت انگیزترین دژ دوران باستان جانمایی شده آماج تیراندازی قرار گیرد.


 او افزود: این دژ سترگ شناسنامه و هویت ملی و مبارزات مردم غیور ایران در برابر متجاوزان اعصار تاریخ ،در سالهای اخیر با صدور مجوزهای غیرکارشناسی ایجاد معادن ، میدان تیر،تعریض جاده ، ساخت مرغداری در عرصه و حریم آن گرفتار بی تدبیری و ناهماهنگی متولیان شده است.


 توفیق گفت : اما از شهریور ۹۴ تلاش ها برای نجات غار- دژ اسپهبد خورشید زیر نظر پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شدکه به نتایج نسبتاخوبی رسیده ایم.

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس