تاریخ انتشار: ۱۷ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از بازنگری آیین‌نامه اجرایی صندوق و گنجاندن تعهدات کوتاه مدت در آن خبر داد. به گزارش ایسنا، محمدرضا رستمی در جریان سفر به استان آذربایجان شرقی و در حاشیه حضور اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در اتاق تبریز با اعلام اینکه بیمه اجتماعی مقوله‌ای متفاوت […]

[ad_1]

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از بازنگری آیین‌نامه اجرایی صندوق و گنجاندن تعهدات کوتاه مدت در آن خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا رستمی در جریان سفر به استان آذربایجان شرقی و در حاشیه حضور اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در اتاق تبریز با اعلام اینکه بیمه اجتماعی مقوله‌ای متفاوت از بیمه‌های تجاری است، گفت: این صندوق در واقع صندوق تامین اجتماعی روستاییان است و در حال حاضر عمدتا تعهدات بلندمدت را تحت پوشش قرار داده و به بحث تعهدات کوتاه مدت از قبیل درمان، بیمه بیکاری، غرامت ایام بارداری و دستمزد و… ورود نمی‌کند.


وی با بیان اینکه این صندوق هم‌اکنون سه خدمت پرداخت بیمه بازنشستگی، از کارافتادگی و پرداخت مستمری به بازماندگان اعضای تحت پوشش را ارائه می‌دهد، اظهار کرد: شرط بازنشستگی در این صندوق واریز ۱۵ سال حق بیمه و داشتن حداقل ۶۵ سال کامل است که با توجه به گذشت۱۱ سال از راه‌اندازی آن، هنوز کسی از این صندوق بازنشسته نشده است.


وی ادامه داد: با این حال هم‌اکنون ۳۲ هزار پرونده از کارافتادگی و فوتی داریم که مستمری برخی از آنها برقرار شده است.


مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با اشاره به اینکه ۱٫۵ میلیون خانوار در کشور تحت پوشش صندوق قرار دارند، افزود: استان آذربایجان شرقی با ۱۶۰ هزار تحت پوشش از این لحاظ رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده است.


وی با بیان اینکه میانگین درصد پوشش بیمه‌ای صندوق در کشور کمتر از ۳۰ درصد است، گفت: آذربایجان شرقی در این خصوص وضعیتی بسیار مناسب دارد به گونه‌ای که ۴۳ درصد خانوارهای روستایی استان را تحت پوشش قرار داده است.


رستمی در بخش دیگری از سخنانش از طرح بازنگری در آیین‌نامه اجرایی صندوق خبر داد و افزود: طرح بازنگری آیین‌نامه اجرایی صندوق که در آن پوشش تعهدات کوتاه مدت نیز پیش‌بینی شده، در هیات امنای صندوق در حال بررسی است و بعد از اتمام بررسی، جهت تصویب به هیات دولت ارسال خواهد شد.


وی با اشاره به دلایل اقبال اندک روستاییان، کشاورزان و عشایر به صندوق، اظهار کرد: تحت پوشش نبودن تعهدات کوتاه مدت، اختیاری‌بودن بیمه و ناشناخته بودن آن به دلیل پراکندگی مناطق روستایی و عشایری از مهم‌ترین این عوامل محسوب می‌شود.


مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با اشاره به شرایط متفاوت صندوق مذکور نسبت به دیگر صندوق‌های بیمه‌ای کشور گفت: حق بیمه در این صندوق بر اساس ۱۵درصد مجموع درآمد سالانه کشاورزان و روستاییان محاسبه و یک سوم آن توسط کشاورزان و روستاییان و دو سوم دیگر توسط دولت پرداخت می‌شود.


وی با اشاره به فعالیت ۳۵۰۰ کارگزار صندوق در سطح کشور که عمدتا دهیاران و تعاونی‌های روستایی را شامل می‌شوند، گفت: در تلاشیم کارگزاری‌ها را به بخش خصوص تعمیم دهیم که در صورت تحقق این مهم، شاهد رشد چشمگیر بیمه‌شدگان خواهیم بود.


به گزارش روابط‌عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر،  رستمی در خاتمه به طرح بازنشستگی پیش از موعد صندوق اشاره کرد و گفت: براساس این طرح که در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، شرایط بازنشستگی صندوق از ۱۵سال پرداخت حق بیمه به ۱۰ سال کاهش می‌یافت که شورای نگهبان به دلیل مغایرت با اصل ۷۵ با آن مخالفت کرده و آن را به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عودت داد.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس