تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ضمن ارزیابی عملکرد سه ماهه اول سال جاری، برآورد خود را از رشد اقتصادی سال ۱۳۹۵ ارائه کرد. به گزارش ایلنا، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ضمن مروری بر نوسان‌های نرخ رشد اقتصادی درسال‌های اخیر افزود: با گذر کردن اقتصاد ایران از سال های ۱۳۹۱ و۱۳۹۲ (با ارقام […]

[ad_1]

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ضمن ارزیابی عملکرد سه ماهه اول سال جاری، برآورد خود را از رشد اقتصادی سال ۱۳۹۵ ارائه کرد.

به گزارش ایلنا، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ضمن مروری بر نوسان‌های نرخ رشد اقتصادی درسال‌های اخیر افزود: با گذر کردن اقتصاد ایران از سال های ۱۳۹۱ و۱۳۹۲ (با ارقام منفی رشد اقتصادی) و سال ۱۳۹۳ (با رقم رشد مثبت ۳ درصدی اعلام شده بانک مرکزی)، آخرین گزارش مربوط به رشد اقتصادی فصلی که توسط مرکز آمار ایران منتشر شده نشان می‌دهد که رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۴ (به قیمت بازار) برابر با ۱/۳ درصد بوده است.


مرکز پژوهش‌ها در ادامه با ارائه تحلیل مختصری از رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ اضافه کرد: در سال ۱۳۹۴، رشد مجموع ارزش افزوده بخش ها برابر با ۰/۳ درصد و رشد تولید ناخالص داخلی ۱/۳ درصد بوده است. تفاوت این دو رقم به خالص مالیات بر واردات مربوط است که عددی برای رشد آن در ارقام اعلامی مرکز آمار ایران ارائه نشده است.


علاوه بر این با کسر سهم نفت و کشاورزی، رشد ارزش افزوده ناشی از عملکرد سایر بخش‌ها ۰/۴- درصد خواهد بود. در تحلیل واقع‌بینانه از منظر سیاستگذاری شاید مناسبت‌تر باشد که سهم این دو بخش به طور مجزا تحلیل شده و معیار ارزیابی شرایط رونق و رکود کشور قرار نگیرند، زیرا عملکردشان بیشتر متاثر از عوامل برون‌زا است و رشد آنها به طور بالقوه می‌تواند مسیری به غیر از مسیر کل اقتصاد د اشته باشد


(بخش نفت به دلیل آنکه دارای پیوندهای ضعیفی با سایر بخش های اقتصادی است و بخش کشاورزی نیز بیشتر متاثر از شرایط آب و هوایی است تا رونق و رکود کل اقتصاد)


با تامل در جزئیات آمار رشد بخش‌های اقتصادی نمی‌توان به طور قطعی بیان کرد که اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۴ از رکود خارج شده است.


در بخش دیگری از این گزارش آمده است: به رغم رشد مثبت۵/۷ درصدی گروه کشاورزی درسال ۱۳۹۴، رشد گروه صنعت برابر با ۲/۲ – درصد بوده است. زیربخش های گروه صنعت نیز، سایر معادن (۳/۳- درصد) ، صنعت (۰/۳- درصد) و ساختمان (۱۶/۷- درصد) از رشدهای منفی برخوردار بوده اند. زیربخش صنعت در سال ۱۳۹۴ یکی از سخت ترین سال های خود را پشت سر گذاشت، زیرا با چالش های متعددی از جمله مشکل تامین مالی بنگاه های اقتصادی و مشکل کمبود تقاضای موثر مواجه بود. در زیربخش های خدمات نیز، بخش های مهمی همچون حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات (۶/۸- درصد) و واسطه گری های مالی (۵/۶- درصد) از ارقام رشد منفی برخوردار بوده و خدمات عمده و خرده فروشی ، هتل و رستوان نیز از رقم رشد پایینی (۰/۱ درصد) برخوردار بوده است. در مورد خدمات واسطه گری های مالی باید اشاره کرد که وقوع رشد منفی برای این بخش در سال ۱۳۹۴ با توجه به شرایط خاص نظام بانکی (وجود دارایی های سمی، وجود مطالبات غیرجاری، رقابت بانک‌ها برای جذب هر چه بیشتر سپرده، بدهی دولت به نظام بانکی و غیره) دور از انتظار نبوده است.


اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۵ با شرایط خاصی مواجه است، زیرا از یک سو سال جاری نخستین سالی است که تحریم‌های بین المللی (بعضا به صورت ناقص) لغو شده و ظرفیت‌های بالقوه متعددی پیش روی اقتصاد ایران قرار دارد و از سوی دیگر نخستین سال اجرایی شدن برنامه ششم توسعه (بعد از تصویب آن توسط مجلس شورای اسلامی) است که یکی از مهمترین اهداف آن دستیابی به نرخ رشد متوسط سالیانه ۸ درصد در طول سال های برنامه ششم است.


شواهد آماری (مربوط به سه ماهه نخست سال جاری از قبیل رشد تولید و صادرات نفت و… ) و غیرآماری (از قبیل رفع تحریم‌ها، امکان‌پذیری گسترش تولید و صادرات نفت، کاهش هزینه‌های مبادله و… ) برای سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که در سال جاری اقتصاد ایران از رشد اقتصادی مثبت و بالایی برخوردار خواهد بود.


در بخش های دوم و سوم گزارش تلاش شد تا به ارزیابی عملکرد بخش حقیقی در سه ماهه اول سال ۱۳۹۵ پرداخته شده و برآوردی از رشد اقتصادی بخش‌های کشاورزی، نفت، صنعت، ساختمان و خدمات و همچنین رشد اقتصادی سال ۱۳۹۵ ارائه شود.


نتایج گزارش در بخش های دوم و سوم نشان می‌دهد که با در نظر گرفتن آخرین آمار و اطلاعات در دسترس تا پایان فصل اول سال ۱۳۹۵ ؛ برآورد وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی از تولید محصولات کشاورزی و نفت از تولید و صادرات نفت در سال ۱۳۹۵؛ برآورد هزینه‌های عمرانی و جاری دولت تا انتهای سال ۱۳۹۵؛ برآوردهای صنایع مختلف شامل خودروسازان، محصولات پتروشیمی، سیمان، فولاد خام و محصولات فولادی و برخی مواد غذایی (روغن نباتی) راجع به میزان تولیدات محصولاتشان در انتهای سال ۱۳۹۵، رشد ارزش افزوده بخش‌های کشاورزی، نفت، صنعت، ساختمان و خدمات در سال ۱۳۹۵ به ترتیب برابر با ۳/۵ ، ۳۸/۶ ، ۱/۴ ، ۹/۸- و ۴/۶ درصد، رشد زیربخش‌های خدمات شامل خدمات بازرگانی، خدمات حمل و نقل و خدمات عمومی در سال ۱۳۹۵ به ترتیب با ۲/۸ ، ۴/۹ و ۸/۰ درصد و رشد اقتصادی سال ۱۳۹۵ نیز برابر با ۶/۶ درصد خواهد بود.


نکته مهم در مورد رشد ۶/۶ درصد برآوردی برای سال ۱۳۹۵ مربوط به نقش پررنگ بخش نفت است. زیرا ۳/۹ درصد از رشد ۶/۶ درصدی سال ۱۳۹۵ مربوط به بخش نفت است. بنابراین باید سهم بزرگی از رشد ۶/۶ درصدی اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۵ را مبتنی بر گسترش تولید و صادرات نفت (ناشی از اجرای شدن برجام و لغو تحریم صادرات نفت ایران) دانست.

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس