تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۴

به نظر می رسد که واشنگتن در نتیجه فشارهای سیاسی یک گام به عقب نشسته است.

به گزارش “گذارخبر” انتقاد کنگره از کاخ سفید یا تعویق تحریم های جدید واشنگتن علیه تهران، تیتر آخرین تحولات جنجال آفرینی های اخیر آمریکا علیه ایران است؛ جنجالی که در آستانه اجرای توافق هسته ای ایران  و گروه ۱+۵ و در پاسخ به چند آزمایش موشکی ایران بار دیگر تنش میان ایران و آمریکا را پررنگ کرد.

در حالی که روز چهارشنبه دولت آمریکا از تصمیمش برای اعمال دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران به دلیل برنامه موشکی تهران خبر داده بود اما اکنون به نظر می رسد که واشنگتن یک گام به عقب نشسته و از تاخیر دراجرای این تحریم ها به دلیل مذاکرات در جریان برای اجرای برجام خبر داده است.

این دومین تنش میان تهران و واشنگتن در روزهای اخیر است؛ در واپسین روزهالی سال ۲۰۱۶ آمریکا ایران را متهم کرده بود که که در نزدیکی ناوهواپیمابر “هری اس. ترومن” که در خلیج فارس مستقر است، موشک شلیک کرده است. سپاه پاسداران ایران نیز با رد این ادعا و کذب خواندن آن تاکید کرد که این اتهام تنها جنگ روانی آمریکا علیه ایران است.

ایران و آمریکا در حالی سال ۲۰۱۵ را با دو تنش به پایان رساندند که در آستانه اجرای یکی از مهمترین توافقات جهان در چند دهه اخیر بودند، تهران و واشنگتن که توانسته بودند در کنار دیگر قدرت های غربی پس از چندین دور مذاکرات فشرده و مهم به توافق هسته ای دست پیدا کنند، تاکنون چندین گام مهم برای اجرای این توافق برداشته و اکنون در آستانه اجرای نهایی آن هستند، توافقی که بر اساس آن بخشی از برنامه هسته ای ایران محدود و در قبال آن کلیه تحریم های غرب و شورای امنیت سازمان ملل متحد برداشته خواهد شد.

در این بین در شرایطی که برنامه موشکی ایران هیچ ارتباطی با برجام و توافق هسته ای ایران و غرب ندارد، و در شرایطی که تهران و غرب یک دوره تنش زدایی را به دلیل یک سری تفاهامات بر سر برنامه هسته یا ایران سپری می کنند، اقدام کاخ سفید در بلندتر کردن لیست تحریم های خود علیه برنامه موشکی ایران و اصرار مردان کنگره این کشور برای اعمال این تحریم ها آن هم در آستانه اجرایی شدن برجام چه معنایی می تواند داشته باشد؟

واشنگتن در حالی از مدت ها پیش از امضای توافق هسته ای چندپاره گی سیاسی را برسر مذاکرات هسته ای با ایران تجربه می کند، که انتقادات بسیاری متوجه دولتمردان این کشور بود؛ انتقاداتی که در قبال تلاش کاخ سفید برای بهبود روابط با ایران به شدت سیاست گذاری های دو طرف را تخت تاثیر خود قرار داده بود.

با این وجود اقدامات متناوب دولت و کنگره آمریکا برای اعمال زور و تهدید و تحریم علیه  ایران خارج به بهانه های واهی و غیرمرتبط با برجام و همچنین تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی جهان به سوی آنچه تلاش ایران برای ناامنی و بی ثباتی را می تواند نشان دهنده باقی ماندن شکاف های عمیق میان دو کشور در پشت پرده خواند.

بر این اساس باید انتظار داشت که در آینده ای نزدیک و حتی پس از اجرای کامل توافق هسته ای ایران کاخ سفید نیز در کنار کنگره آمریکا تهدیدات خود علیه تهران را به دلایل واهی علم کند، تهدیداتی که می تواند به شدت در نگاه افکار عمومی جهان و همچنین تلاش های دیپلماتیک اخیر تاثیرات منفی به همراه داشته باشد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس