تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۴

“بلومبرگ” با انتشار گزارشی تحت عنوان تاریخ نشان داده که ایران می‌توان بازارهای نفتی را شگفت‌زده کند” اشاره می‌کند که بسیاری از تحلیلگران بیش از اندازه در قابلیت افزایش تولید نفت ایران بدبین هستند در حالی که واقعیت چیزی غیر از آن است. پس‌لرزه‌های توافق هسته ای ایران و ۱+۵ تاثیر خود را بر روی […]

“بلومبرگ” با انتشار گزارشی تحت عنوان تاریخ نشان داده که ایران می‌توان بازارهای نفتی را شگفت‌زده کند” اشاره می‌کند که بسیاری از تحلیلگران بیش از اندازه در قابلیت افزایش تولید نفت ایران بدبین هستند در حالی که واقعیت چیزی غیر از آن است.
نفت

پس‌لرزه‌های توافق هسته ای ایران و ۱+۵ تاثیر خود را بر روی بازارهای نفتی بین‌المللی نشان داده است. رسانه‌های محتلف بین‌المللی با انتشار گزارش‌های متعددی به تاثیر افزایش صادرات نفت ایران بر روی بازارهای نفت امریکا و جهان پرداخته‌اند.

به گزارش گذارنیوز شبکه خبری “بلومبرگ” با انتشار گزارشی تحت عنوان تاریخ نشان داده که ایران می‌توان بازارهای نفتی را شگفت‌زده کند” اشاره می‌کند که بسیاری از تحلیلگران بیش از اندازه در قابلیت افزایش تولید نفت ایران بدبین هستند در حالی که واقعیت چیزی غیر از آن است. این شبکه خبری در ادامه می‌نویسد:”ایران می‌تواند پس از لغو تحریم‌ها با سرعت بیشتری به صادرات نفت بپردازد. تحلیلگران اشاره می‌کنند که ایران برای بازگشت دوباره به بازارهای نفتی و رهاشدن از قید و بند تحریم‌های اعمال شده از سال ۲۰۱۲ میلادی علیه آن کشور نیازمند چنین مدت زمان است. ارزیابی‌های بدبینتانه‌ای نیز درباره صادرات نفت از سوی دیگر اعضای اوپک از جمله ونزوئلا و لیبی نیز مطرح شده بودند که تا حد زیادی بی‌اعتبار شدند چرا که آن دو کشور نیز توانستند در مدت زمان سریع‌تری صادرات و میزان تولید نفت خود را افزایش دهند.”

بلومبرگ در ادامه اشاره می‌کند که ایران نیازمند دلار بیشتری است و همین موضوع انگیزه افزایش تولید نفت در بازه زمانی کوتاهتری در مقایسه با پیش‌بینی‌هاست. این شبکه خبری در ادامه با اشاره به دیگر نمونه‌های مشابه در جهان می‌نویسد:”پس از آن که تجهیزات نفتی در ونزوئلا آسیب دیده بودند آن کشور تنها ظرف مدت چهار ماه صنعت خود را احیا کرد و به میزان ۲ میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد. همچنین در زمان بحران لیبی پیش‌بینی‌ها مبنی بر آن بود که ۱۸ ماه زمان برای رساندن میزان تولید نفت آن کشور به یک بشکه در روز وجود دارد در حالی که لیبی در عمل تنها ظرف مدت شش ماه به این میزان تولید دست یافت.”

روزنامه امریکایی “کریستین ساینس مانیتور” نیز با انتشار گزارشی از تکاپوی شرکت‌های نفتی امریکایی برای لغو محدودیت‌های صادرات نفت آن کشور به کشورهای دیگر جهان خبر داده است. این روزنامه اشاره می‌کند که شرکت‌های امریکایی پس از توافق هسته‌ای با ظهور ایران به عنوان رقیب تازه نفتی مواجه هستند و به همین سبب مجبور به افزایش تولید و صادرات خود هستند.

کریستین ساینس مانیتور می‌نویسد:”تلاش نمایندگان امریکایی برای لغو قانون ممنوعیت ۴۰ ساله صادرات نفت امریکا می‌تواند با توافق هسته‌ای با ایران سرعت بیشتری به خود بگیرد. مخالفان قانون ممنوعیت تصویب شده در سال ۱۹۷۵ میلادی آن را میراثی از دوران بحران انرژی در دهه ۷۰ میلادی می‌دانند در حالی که امروز امریکا با روسیه و عربستان سعودی بر تولید نفت در حال رقابت است و لغو محدودیت‌ها می‌تواند به افزایش تولید نفت امرکیا کمک کند.” این روزنامه اشاره می‌کند که علیرغم تلاش نمایندگان امریکایی برای لغو محدودیت صادرات نفت امریکا فعالان محیط زیست استدلال می‌کنند که این موضوع برای طبیعت مخاطره‌آمیز است و می‌تواند به افزایش تولید گازهای گلخانه‌ای بیانجامد.

در همین حال، همزمان با انتشار خبر توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵، نفت برنت با کاهش قیمت مواجه بوده است. بلومبرگ اشاره کرده این کاهش قیمت به دنبال گمانه‌زنی‌ها برای افزایش تولید نفت ایران و ارائه بیش از حد نیاز نفت آن کشور به بازار روی داده است.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس