تاریخ انتشار: ۱۰ اسف ۱۳۹۳

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: مذاکره‌کنندگان کشورمان پیش و در حین انجام مذاکرات، مسائل را با تهران هماهنگ و پس از آن، گزارش را به نهادهای مربوطه ارائه می‌کنند، از این رو جای دلواپسی وجود ندارد.  به گزارش گذارنیوز نوذر شفیعی اظهار کرد: دیپلماسی، روش، فن و هنر اجرای سیاست […]

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: مذاکره‌کنندگان کشورمان پیش و در حین انجام مذاکرات، مسائل را با تهران هماهنگ و پس از آن، گزارش را به نهادهای مربوطه ارائه می‌کنند، از این رو جای دلواپسی وجود ندارد.

ظریف

 به گزارش گذارنیوز نوذر شفیعی اظهار کرد: دیپلماسی، روش، فن و هنر اجرای سیاست خارجی است که روش و فن جدا از هنر دیپماسی است. در هنر دیپلماسی، دیپلمات تحت شرایط مذاکره باید عمل کند.

نماینده ممسنی در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: گاهی ممکن است در مذاکره نیاز به تندخویی و ترک جلسه باشد و گاهی نیاز به لبخند و تمدید مذاکره؛ بنابراین هنر دیپلماسی به ابتکار عمل دیپلمات بستگی دارد.

 

وی با اشاره به انتقاد برخی نمایندگان به نحوه رفتار ظریف در مذاکرات تصریح کرد: برخی از کسانی که به دنبال ایرادگیری هستند، متأسفانه به جای تحلیل محتوا، ایراد به شکل مذاکرات می‌گیرند و به جای متن به حاشیه می‌پردازند. ما باید متن مذاکرات و توافقاتی را که صورت می‌گیرد،بررسی کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، افزود: اگر در متن مذاکرات قصور و عدولی صورت گرفت، نمایندگان باید نقد کنند و این نقد قطعا سازنده خواهد بود، اما اگر در روند مذاکرات، به لحاظ محتوایی و متنی اشکالی نمی‌بینیم و دیپلمات‌های ما هم مصر بر مواضع خود هستند، چه جای اشکال؟ باید بدانیم که دیپلمات‌ها به صورت همزمان مذاکرات را با تهران هماهنگ می‌کنند.

گاهی ممکن است در مذاکره نیاز به تندخویی و ترک جلسه باشد و گاهی نیاز به لبخند و تمدید مذاکره؛ بنابراین هنر دیپلماسی به ابتکار عمل دیپلمات بستگی دارد

شفیعی با بیان اینکه «مذاکره‌کنندگان کشورمان پیش از انجام مذاکرات و در حین مذاکرات مسائل را با تهران هماهنگ و پس از آن، گزارش مذاکره را ارائه می‌کنند»، خاطرنشان کرد: بنابراین نهادهایی در زمینه مذاکرات و موضوع هسته‌ای در کشور وجود دارد که مذاکرات را به طور دقیق زیر نظر دارد، از این رو جای دلواپسی وجود ندارد؛ البته این به معنای آن نیست که نقش نظارتی مجلس و کارکرد نمایندگان را نادیده بگیریم.

این نماینده مجلس، اضافه کرد: معنای این حرفم این است که پیش و بیش از نمایندگان مجلس، نهادهای دیگری هستند که درباره موضوع مذاکرات حساسیت دارند.

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: با این حال، دیپلمات‌های ما باید از فرصت اظهارنظرهای مخالف برای چانه‌زنی استفاده کنند و این طور نباشد که اگر صدای مخالفی در داخل کشور شنیده شد، دیپلمات‌ها نگران شوند؛ بلکه از این سخت‌گیری‌ها برای افزایش قدرت چانه‌زنی استفاده کنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس