تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۴
موحدی کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: عربستان بداند مساله منا با عذرخواهی تمام نمی‌شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: عربستان بداند مساله منا با عذرخواهی تمام نمی‌شود.

به گزارش “گذارخبر”  آیت الله موحدی کرمانی در خطبه اول نماز جمعه تهران با اشاره به فاجعه منا و کشتار حاجیان در عربستان گفت: عید ما به واسطه فاجعه منا به عزا تبدیل شده است.

وی با تسلیت به خانواده های جانباختگان این فاجعه ادامه داد: برخی از جانباختگان، مدینه دوم بودند که به زیارت آستان رسول الله نرفتند اما تحقیقاً به زیارت آن حضرت نایل آمده اند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه دوم خود نیز با تاکید بر اینکه فاجعه حج امسال برای چندمین بار است که تکرار می شود گفت: فاجعه منا ننگی بر دامن آل‌سعود است که به سادگی پاک نمی‌شود. حاجیان میهمان عربستان بودند، از خودشان که اختیاری نداشتند، هر کجا شرطه‌های شما می‌گفتند می‌رفتند، این شرطه‌ها خیلی انسان‌های خشن، بی‌ادب و تند هستند، این شرطه‌ها جسارت و به روحانیون اهانت می‌کنند.

آیت‌الله موحدی‌کرمانی خطاب به مسئولان آل‌سعود گفت: شما نه تنها باید این مسئولیت را بپذیرید بلکه باید بدانید دنیا منتظر پاسخ شفاف شماست، با تسلیت گفتن و عذرخواهی و احضار کاردار موضوع فاجعه منا حل نمی‌شود، مسئله بالاتر از اینهاست.

وی ادامه داد: مسئولان عربستان می‌گویند به مجروحان رسیدگی می‌کنیم و جنازه‌‌ها را به کشورشان برمی‌گردانیم، عجب! هنر می‌کنید، این یک‌صدم کار هم نیست، پذیرش مسئولیت هم یک‌صدم نیست، مسئله اصلی این است که باید کشورهای اسلامی از بین خودشان نمایندگانی انتخاب و تحقیق کنند و ببینند دقیقاً چه اتفاقی افتاده و چه دلیلی بوده که راه را بستند، بدن‌ها روی خاک افتاد و صدای ناله‌های حاجیان از «العطش» بلند بود، حاجیان می‌گفتند جلوی ما شُرطه‌ها بالای ماشین بودند، ما را تماشا می‌کردند اما یکی به ما کمک نکرد و به ما آب هم ندادند، می‌گویند بسیاری از جان‌باختگان به خاطر عطش جان باختند، حکام سعودی لیاقت ندارند.

وی با طرح این سؤال که آیا ۴۷۰۰ جانباخته آمار کمی است؟ خطاب به آل‌سعود، گفت: از هشدار رهبر بزرگوار ایران بترسید. آل‌سعود مراقب باشد گرفتار غضب ایران و انقلاب ایران نشود.

امام‌جمعه موقت تهران اضافه کرد: دست آمریکا به خون بی‌گناهان آلوده است. ما به آمریکا دست نمی‌دهیم. دست دادن یعنی رابطه ما خوب است، ابدا رابطه ما با آمریکا خوب نیست.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس