تاریخ انتشار: ۱۷ آبا ۱۳۹۴

معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه، صنعت نفت را مهمترین صنعتی دانست که متاثر از برجام شرایط جدیدی می یابد و گفت: در حالی که از فرصت های ایجاد شده در برجام استفاده می کنیم، باید مراقب تهدیدهای احتمالی نیز باشیم. سیدعباس عراقچی روز یکشنبه در همایش مدیران کل حراست وزارت نفت […]

معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه، صنعت نفت را مهمترین صنعتی دانست که متاثر از برجام شرایط جدیدی می یابد و گفت: در حالی که از فرصت های ایجاد شده در برجام استفاده می کنیم، باید مراقب تهدیدهای احتمالی نیز باشیم.

سیدعباس عراقچی روز یکشنبه در همایش مدیران کل حراست وزارت نفت با تبیین شرایط کشوردر دوره پسابرجام افزود: اکنون در فرصتی هستیم که مراحل قانونی برجام در کشورها طی شده است .

وی ادامه داد: دولت آمریکا توانست با هر مشکلی که بود برجام را از سد کنگره بگذراند و اجرایی کند و مراحل قانونی آن در کشورمان نیز در شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی طی شد و در نهایت نامه تاریخی رهبر معظم انقلاب نیز مهر تاییدی بر آن بود.

عراقچی اضافه کرد: در عین حال رهبر معظم انقلاب، الزامات ، تکالیف و شروطی را نیز مقرر کرده اند که دولت باید در حین اجرای برجام به آن ملزم باشد که ما به آن مقید خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی که اجرای برجام آغاز شده است، دو طرف تعهداتی دارند که باید انجام دهند، اظهار داشت: طرف مقابل باید تحریم هایش را لغو یا متوقف می کرد اما اجرایش را به روز اجرای برجام موکول می کردند که این کار انجام شد .

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای افزود: در ۱۸ اکتبر ( ۲۶ مهر) به عنوان روز تصویب برجام رئیس جمهور آمریکا دستوری به نهادهای داخلی این کشور صادر کرد که بر اساس آن تحریم ها لغو یا متوقف می شود اما اجرایش به پس از اجرای تعهدات ایران موکول شد .

عراقچی اضافه کرد: شورای وزیران اتحادیه اروپا نیز مصوبه ای را تصویب و تحریم هایش را لغو کرد اما اجرایش را به پس از انجام تعهدات کشورمان موکول کرده است .

وی خاطرنشان کرد: ما نیز باید تعهداتمان را آغاز می کردیم و به همین علت است که روند اجرای برجام و تعهداتمان آغاز شده است گرچه اجرای برخی تعهدات ما به پس از بسته شدن پرونده PMD موکول شده است.

معاون وزیر امور خارجه افزود : فعلا در مسیر اجرای برجام هستیم و با مشکل پیچیده و حادی مواجه نیستیم و اگر روال به همین شکل طی شود تا دو ماه آینده به نقطه ای می رسیم که روز اجرای برجام است و تحریم ها عملا تا اواخر دسامبر و یا اوایل ژانویه برداشته خواهد شد.

عراقچی گفت: مسلما نخستین و مهمترین صنعتی که تحت تاثیر اجرای برجام قرار دارد صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است که متاثر از شرایط کاملا جدیدی است.

وی افزود: نشانه های این شرایط جدید از حضور انبوه شرکت های نفتی ، گازی و پتروشیمی در کشورمان مشخص است که البته فعلا درمرحله آَشنایی با واقعیات جدید و مذاکرات اولیه هستند.
عراقچی اضافه کرد: برخی از این شرکت ها قدم های بیشتری برداشته و جلوتر هم رفته اند و زمینه امضای قراردادهای متعدد فراهم شده است که امضای نهایی آن به پس از اجرای برجام و برداشته شدن تحریم ها موکول می شود .

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت :در این فضای جدید مسلما همه باید آماده باشیم تا در عین استفاده از فرصت ها و ظرفیت های متعددی که ایجاد شده است،مراقب تهدیدها نیز باشیم .

عراقچی گفت: این موضوع نیز مثل هر پدیده دیگری دارای فرصت و تهدید است گرچه فرصت های بیشماری در همه عرصه های اقتصادی ، سیاسی و حتی امنیتی برای کشورمان ایجاد می کند اما در عین حال باید مراقب تهدیدهایش هم باشیم.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس