تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۴
حجت السلام نقویان:

ایشان اگر احساس میکردند پسرشان هم دارد اشتباه میرود عتاب میکردند و اینطور نبود که چون فلانی فامیل من است موضوع را حل بکنیم و این خیلی مهم است چرا که ما انسان ها همیشه در دو ناحیه مشکل داریم واین دو ناحیه شبهات و شهوات هستند.

به گزارش “گذارخبر” حجت السلام والمسلمین نقویان در مراسم یادبود آیت الله خزعلی که در محل سرای قلم برگزار شد،به ایراد سخنرانی پرداختند.

وی سخنان خود را با چند بیت شعر آغاز کردند و فرمودند:

گفت سینه مالامال درد است،ای دریغا مرحمی          دل ز تنهایی به جان آمد،خدا را همدمی

چشم آسایش که دارد از سپهر تیزرو                        ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

اهل کام ،ناز را در کوی رندی راه نیست                   رهروی باید جهان سوزی،نه خامی بی غمی

حجت السلام و المسلمین ناصر نقویان گفت:بنده البته آمادگی صحبت نداشتم و فقط چند کلمه ای را به دوجهت عرض می کنم،یکی اینکه آیت الله خزعلی که خدایش بیامرزد و با اولیا محشورش کند تا آنجا که من سن اندکم یاری می کند، چند جلسه ای که در حضور ایشان بودم فهمیدم آیت الله خزعلی آنچه را که حق تشخیص می دادند پایش می ایستادند و این نکته ی مهمی است که آنچه که را حق تشخیص می دهیم پایش ایستادگی کنیم و دیگر اینطرف و آن طرف نرویم،البته ممکن است این تشخیص اشتباه باشد ولی آنچه که می فهمید حق است  برایش تلاش هم می کرد، روزگاری که به خصوص آخوند بعد از انقلاب نبود از قبل از انقلاب او در یک مسیر درست و پایبندی صحیح،روزگاری که از آلن دولان ها،پاسدارها،میزها، پست ها و مقام ها،اسم ،رسم ها و نان نام ها خبری نبود او اینطور نبود که مثداق این بیت حافظ با اندکی تغییر که گفت واعظان که این جلوه در محراب و منبر میکنند ، چون به قدرت میرسند آن کار دیگر میکنند و آیت الله خزعلی آن طور که بنده شناختم اینطور نبودند.

وی افزود:ایشان اگر احساس میکردند پسرشان هم دارد اشتباه میرود عتاب میکردند و اینطور نبود که چون فلانی فامیل من است موضوع را حل بکنیم و این خیلی مهم است چرا که ما انسان ها همیشه در دو ناحیه مشکل داریم یا یکی از این دو ناحیه یا هر دو ناحیه واین دو ناحیه شبهات و شهوات هستند.

وی ادامه داد:شبه آنجایی است که حق را تشخیص نمی دهیم و راه درست را نمی دانیم و شهوات آنجاییست که راه را خوب می دانیم اما میل ها نمی گذارد،جمله ای را شنیده بودم که میگفت دین را باید با دنیا حفظ کرد یا دنیا را با دین؟ در همین رابطه امیر المومنین(ع) حدیثی دارند که می فرمایند:دینتان را حفظ کنید و گاهی برای حفظ دین از دنیا نیز کمک بگیرید.

مانند کسی که ثروتمند است و با این ثروت که از راه حلال بدست آمده می تواند کمک به دین بکند،دست فقیری را بگیرد و مشکل کسی را برطرف کند در اینجا دین با دنیا حفظ خواهد شد.اما کسانی میخواهند دنیا را با دین حفظ کنند و این کار بسیار خطرناک است چرا که گاهی اوقات دنیا به هیچ وجه حفظ نخواهد شد الا اینکه از دین سوء استفاده بکنیم مانند افرادی که رفتند در سازمان ملل دعای فرج خواندند تا دنیایشان حفظ شود. البته مثال می زنم بنده هیچ نظری به کسی ندارم و خدا می داند بی نظر هم نیستم.

حجت السلام نقویان خاطرنشان کردند:آیت الله خزعلی کسی بود که دین را حفظ می کرد و البته ممکن است انسان ها در این را اشتباه هایی هم بکنند زیرا ما معصوم نیستیم و آن اشتباهات به دو نحو هستند،یک نحو از این اشتباهات محاسباتی هستند و اما نحو دیگر محاسباتی نیست بلکه اشتباهاتیست مانند اینکه در کنار یک قطب نما شیعی فلزی قرار بدهیم تا آن جهت درست را نشان ندهد و اگر کار به این جا رسید حساب ما بسیار سخت خواهد شد.در پایان امیدواریم که خداوند شجاعتی به ما دهد که اگر اشتباه کردیم آن را بپذیریم در در پی جبران آن بر آییم و از یک دندگی و لجاجت دوری کنیم.

 

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما
  1. سه چهارتا غلط املایی گل درشت دارید. ساغیا…شیعی… ساقیا..شی ای

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس