تاریخ انتشار: ۰۷ آبا ۱۳۹۴

رایزنی‌های فشرده انتخاباتی در جریان اصلاحات شدت بیشتری یافته و این روزها خانه و دفتر چهره‌های استراتژیست اصلاحات محل رفت و آمدهای سیاسی است.

هفته گذشته نیز مجموعه رفت و آمدهای سیاسی نشان از تحرک جدی‌تر اصلاح‌طلبان داشت.
به گزارش “گذارخبر” به نقل از اعتماد پس از تشکیل هیات رییسه موقت شورای‌عالی سیاستگذاری، ترکیب تصمیم‌سازان اصلاح‌طلب نیز تا حدودی روشن شد. به همین دلیل اصلاح‌طلبان نیز رایزنی‌های خود را آغاز کردند تا فرآیند انتخابات را منسجم‌تر از قبل به سمت شکل‌گیری مجلسی با اکثریت اصلاح‌طلب هدایت کنند. در همین راستا هفته گذشته علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی دو جلسه انتخاباتی با محمدرضا عارف برگزار کرد. در این جلسات دو طرف ضمن تاکید بر لزوم حفظ انسجام اصلاح‌طلبان از آخرین مواضع یکدیگر آگاهی یافتند. شکوری‌راد در این جلسات اعلام کرد حزب اتحاد از محوریت عارف در انتخابات پیش‌رو حمایت می‌کند و آماده است تا از ظرفیت‌های قانونی خود برای پیشبرد اهداف اصلاح‌طلبان استفاده کند.
شکوری‌راد همچنین طی دیداری با عبدالله نوری، مواضع حزب اتحاد در انتخابات پیش رو را برای وی تشریح کرد. عبدالله نوری هم که طی سال‌های اخیر بیشترین همسویی را با جریان کلی اصلاحات داشته ضمن استقبال از مواضع اتحاد اطمینان داده است که از ظرفیت‌های فردی خود برای حفظ انسجام و دستیابی به لیست واحد حداکثر بهره را ببرد.
عبدالله نوری پس از دیدارهای جداگانه‌ای که هفته گذشته با برخی چهره‌های اصلاح‌طلب داشت از چند چهره موثر این جریان دعوت کرد تا طی جلسه‌ای در منزلش به بررسی آخرین وضعیت اصلاح‌طلبان بپردازد. بر اساس اخبار دریافتی «اعتماد» نوری از برخی چهره‌های اصلاح‌طلب نظیر غلامحسین کرباسچی دبیرکل کارگزاران، عبدالواحد موسوی‌لاری وزیر کشور دولت اصلاحات، علی شکوری‌راد دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی ، حسن رسولی و چند چهره اصلاح‌طلب دعوت کرده تا چهارشنبه‌شب پس از صرف شام در منزل وی حضور یابند.
با توجه به ارایه برخی پیشنهادات از سوی کرباسچی در جلسه شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان یکی از محورهای این شب‌نشینی انتخاباتی بررسی دلایل کرباسچی برای ارایه پیشنهاداتش بوده است. نوری که چندی است دیدارهای منظمی با بزرگان اصلاحات دارد این‌بار می‌خواهد نقش متفاوت و موثری داشته باشد. او طی ماه‌های گذشته با حضور منظم در جلسات دفتر رییس دولت اصلاحات در جریان آخرین وضعیت اصلاح‌طلبان قرار گرفته و تلاش می‌کند تا همسو با رای بزرگان این جریان برای به حداقل رساندن اختلاف‌سلیقه‌ها اقدامات موثری انجام دهد.
یکی دیگر از موضوعاتی که در دستور کار جلسه شب گذشته منزل نوری قرار گرفته بود موضوع جریان‌سازی مخالفان اصلاحات حول محور اختلاف حزب کارگزاران با محمدرضا عارف است. طی ماه‌های گذشته بازوی رسانه‌ای جریان رقیب بیشترین تمرکز خود را بر اختلاف‌افکنی میان عارف و حزب کارگزاران قرار داده است. با این حال حسین مرعشی، سخنگوی این حزب تلاش کرد تا طی مصاحبه‌های مختلفی ضمن اعلام همسویی کامل کارگزاران با تصمیم نهایی جریان اصلاحات بر محوریت عارف نیز تاکید کند. با این حال انتشار برخی مطالب در ارگان رسانه‌ای حزب کارگزاران و تاکید این نشریه بر لزوم ورود ناطق‌نوری به انتخابات به عنوان شخصیت محوری و سر‌لیست احتمالی اصلاح‌طلبان باعث شد تا اختلاف خود‌ساخته جریان مخالف اصلاحات نشانه‌هایی نیز بیابد. البته حضور توامان کرباسچی و مرعشی در جلسه شورای‌عالی سیاستگذاری نشان داد کارگزاران عبور از عارف و اصلاحات را در دستور کار ندارد.
با این وجود عبدالله نوری با توجه به رابطه دوستی چند‌دهه‌ای با غلامحسین کرباسچی تلاش دارد تا در جلسه‌ای با حضور او و برخی چهره‌های متنفذ اصلاحات به انسجام کلی این جریان کمک کند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس