تاریخ انتشار: ۰۶ آبا ۱۳۹۴

وزیر خارجه عربستان سعودی امروز (چهارشنبه) مدعی شد که گزینه نظامی آخرین گزینه این کشور درخصوص یمن بوده است.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در کنفرانس خبری با فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس که به عربستان سفر کرده است، گفت: در دیدار با وزیر خارجه انگلیس در مورد تحولات منطقه و جهان گفتگو کردیم.

وی عنوان داشت: ما راه حلی را در سوریه تایید می‌کنیم که در آن بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نقشی نداشته باشد. ما به حمایت از مخالفان “میانه رو” سوری نیز ادامه خواهیم داد.

عادل الجبیر همچنین مدعی شد که اسد در دوره زمانی مشخصی از طریق راه حل سیاسی یا نظامی خواهد رفت.

وی بر لزوم دست یابی به راه حل سیاسی در سوریه بر اساس بیانیه ژنو ۱ و تشکیل شورای انتقالی برای اداره امور کشور که نهادهای نظامی و سیاسی را حفظ کند و قانون اساسی جدیدی را تدوین کند و امکان برگزاری انتخابات را بوجود آورد، تاکید کرد و در اظهاراتی مداخله جویانه و خصمانه مدعی شد که اسد هیچ نقشی در آینده سوریه نداشته باشد.

وزیر خارجه عربستان سعودی گفت: زمان و وسیله رفتن اسد مهم‌ترین بند در میز مذاکرات وین است.

الجبیر افزود: در مورد چگونگی حمایت‌ها از تلاش‌های دولت عراق برای تحقق اصلاحات و راه‌های مقابله با تروریسم گفتگو کردیم و گام‌های عربستان را برای ارتباط با برادران در عراق و حمایت‌های خود از دولت حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق را اعلام کردیم.

وی در مورد یمن نیز گفت: بر اهمیت راه حل سیاسی در یمن تاکید کردیم و گفتیم که گزینه نظامی آخرین گزینه ما بوده است که بنا به درخواست دولت (مستعفی) یمن صورت گرفت. توافقی برای دیدار میان طرف‌های یمنی با فرستاده سازمان ملل به این کشور شده است.

الجبیر تصریح کرد: ما به خاطر حمایت‌های لجستیکی، نظامی، سیاسی و حتی انسانی انگلیس از کشورهای ائتلاف عربی تحت امر عربستان قدردان هستیم.

وی افزود: همچنین در مورد نزاع عربی و اسرائیلی گفتگو کردیم و بر اهمیت این که این نزاع گسترده‌تر نشود، تاکید کردیم و راه حل عادلانه برای مساله فلسطین را مورد بررسی قرار دادیم.

در همین حال، فیلیپ هاموند تصریح کرد: باعث خوشحالی من است که در عربستان حضور دارم. عربستان روابط محکمی با ما دارد و ما حتی در سخت‌ترین شرایط‌ها همکاری داشته‌ایم.

وی افزود: ما درخصوص اوضاع یمن نیز گفتگو کردیم. درگیری‌ها در یمن به مرحله “تعیین کننده” نزدیک می‌شود و ما بر دیدگاه مشترک جهت نیاز به تسریع در راه حل سیاسی در یمن تاکید کردیم و این که حوثی‌ها و علی عبدالله صالح (رئیس جمهوری پیشین یمن) به مذاکرات سیاسی بپیوندند.

هاموند گفت: ما همچنین تاکید کردیم که آماده حمایت از طریق تمامی راه‌ها برای پشتیبانی از ائتلاف عربی تحت امر عربستان هستیم.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس