تاریخ انتشار: ۰۴ بهم ۱۳۹۴

به اعتقاد کارشناسان پیش‌بینی‌های انجام شده حاکی از دستیابی ایران به رشد اقتصادی بین ۴ تا ۶ درصد در سال آینده است که با فرض تحقق این نرخ، انتظار بازگشت بورس به رونق، انتظاری دور از ذهن نیست.

به گزارش “گذارنیوز”  شاخص کل بورس در نخستین ساعت فعالیت بازار در روز جاری به روند صعودی خود ادامه داد و وارد کانال ۶۷ هزار واحد شد. این در حالی است که شاخص کل بورس در ۱۰ روز اخیر ۴ هزار واحد رشد داشته و همین موضوع امیدواری ها نسبت به آینده بازار را افزایش داده است.

اما کارشناسان بازار ۳ دلیل لغو تحریم های اقتصادی در پی ان آزاد شدن دارایی های بلوکه شده ایران و آثار روانی ایجاد شده در بازار، بحث کاهش نرخ سود بانکی و نوسان قیمت جهانی نفت را عوامل موثر بر روند مثبت بازار در روزهای اخیر عنوان می کنند.

به اعتقاد کارشناسان وضعیت بازار سرمایه از دو منظر قابل بررسی است، اول اینکه بازار میزان زیادی افت کرده بود و اکنون در حال جبران آن افت است و دیگری اینکه بازار سرمایه نسبت به اقتصاد کوچک است و حجم پایین نقدینگی هم می تواند بازار را تکان دهد لذا با ورود نقدینگی محدودی نیز شاهد رشد هستیم.

کارشناسان می گویند بحث کاهش نرخ سود بین بانکی از ۲۷ به ۱۹ درصد که مطرح شد سینگال خوبی به بازار سرمایه و بانک ها بود که منابع صندوق هایشان را وارد بازار سرمایه کنند. سیاست‌های در پیش‌گرفته شده توسط بانک مرکزی که منجر به کاهش نرخ بهره بین بانکی و همچنین کاهش نرخ ذخیره قانونی شده موجب افزایش نقدینگی هرچند به صورت محدود خواهد گردید.

فعالان بازار می گویند به نظر می‌رسد اختلاف مثبت نرخ بهره بانک‌ها و تورم، در سال آینده بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار را متقاعد به کاهش نرخ بهره نماید. همچنین این کاهش ضمن اینکه منجر به کاهش هزینه مالی شرکت‌ها می‌گردد، بخشی از حجم نقدینگی سپرده‌گذاری شده در بانک‌ها را آزاد خواهد کرد.

فعالان بازار همچنین درباره آثار لغو تحریم ها بر بازار بورس می گویند لغو تحریم‌ها از طریق کاهش هزینه مبادلات خارجی، کاهش هزینه تولید را در بر دارد. همچنین نوسانات صعودی همانند نوسانات اخیر بازار می‌تواند به عنوان یک سیگنال، باعث جذب نقدینگی توسط این بازار گردد و با این تفاسیر افزایش نقدینگی و ورود سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند این بازار را به دوران اوج بازگردانند.

به اعتقاد کارشناسان پیش‌بینی‌های انجام شده حاکی از دستیابی ایران به رشد اقتصادی بین ۴ تا ۶ درصد در سال آینده است که با فرض تحقق این نرخ، انتظار بازگشت بورس به رونق، انتظاری دور از ذهن نیست.

هم اکنون در شرایطی که پس از لغو تحریم های اقتصادی بازار بورس در مدار صعودی قرار گرفته باید دید این روند تا چه زمانی ادامه دار خواهد بود و آیا این روند حاصل از جو روانی حاکم بر بازار بوده یا نشانه هایی از خروج اقتصاد از رکود است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس