تاریخ انتشار: ۱۳ بهم ۱۳۹۴

وزیر صنعت «بهبود فضای کسب و کار برای فعال‌ترسازی بخش خصوصی، ارائه اعتبار خریداران داخلی و خارجی، هدایت واردات غیررسمی به رسمی، توسعه صادرات و رفع موانع و ارائه تسهیلات و مشوق‌های لازم، حمایت هدفمند و زماندار از صنایع به دلیل پایین بودن رقابت‌پذیری تولیدات صنعتی و اجازه ورشکستگی به بنگاه‌های غیرصنعتی میان فعالان صنعتی و بازرگانی» را برای خروج از رکود پیشنهاد کرده است.

به گزارش “گذارنیوز”  اقتصاد ایران در سال های اخیر روزهای پر فراز و نشیبی را تجربه کرده و رکود اصلی ترین مشکلی بوده که اقتصاد ایران در دو سال اخیر با آن مواجه شده است. البته این  در شرایطی است که سال گذشته نرخ رشد اقتصادی ایران مثبت شد و بر اساس آمارهای رسمی اقتصاد ایران در سال ۹۳ از رکود خارج شد اما شواهد موجود از اقتصاد ایران نشان می دهد در ماه های نخست سال جاری مجددا رکود به اقتصاد کشور بازگشته است.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جهموری اسلامی ایران در این رابطه گفته است در سال گذشته شاهد رشد اقتصادی در سه ماهه اول و دوم و سوم بودیم و در مجموع سال هم ۳ درصد رشد داشتیم. پس از رکود خارج شدیم. البته دوباره ممکن است به رکود برگردیم.

اگرچه رئیس جمهور از احتمال بازگشت رکود به اقتصاد کشور خبر داده است اما در یک ماه گذشته اقتصاد ایران شرایط کاملا متفاوتی را نسبت به گذشته تجربه کرده و دلیل اصلی آن نیز لغو تحریم های اقتصادی و اجرایی شدن برجام بوده که تاثیر قابل توجهی بر فضای اقتصادی کشور داشته است.

بررسی ها نشان می دهد بازار بورس که یکی از ارکان مهم و تاثیرگذار در اقتصاد و خروج از رکود یاد می شود همزمان با آغاز اجرای برجام در مدار صعود قرار گرفته و شاخص کل بورس به ارتفاع ۷۳ هزار واحد رسیده است. همین موضوع باعث شده تا سرمایه گذاری در بازار افزایش یابد و این اتفاق نخستین نشانه خروج اقتصاد ایران از رکود در آینده ای نزدیک خواهد بود.

در همین رابطه مسئولان سازمان بورس اعلام کرده اند در حال رایزنی برای جذب سرمایه خارجی در بازار بورس هستند و بسترهای لازم برای این موضوع فراهم شده است و در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد رشد بورس شتاب خواهد گرفت.

دومین نشانه خروج اقتصاد ایران از رکود در حوزه صنعت در حال ظهور است. افزایش سرمایه گذاری در صنایع مختلف و تدوین برنامه مناسب به منظور استفاده بهینه از سرمایه های خارجی در صنایع می تواند موضوعی است که در شرایط کنونی می تواند به خروج اقتصاد از رکود کمک کند. موضوعی که هم اکنون نیز آغاز شده و از برنامه های وزارت صنعتف معدن و تجارت است.

نشانه سوم خروج اقتصاد از رکود نیز در بازار مسکن در حال شکل گیری است. در حالی که بازار مسکن در دو سال اخیر در رکود قرار داشته در یک ماه اخیر تقاضا برای خرید مسکن افزایش یافته است. فعالان بازار معتقدند در این مدت تقاضا برای خرید مسکن نسبت به ماه های اخیر بهتر شده است.

کارشناسان معتقدند اگرچه هم اکنون نشانه های رونق در بازار مسکن در حال ظهور کردن است اما باید به این موضوع نیز توجه داشت که بازار مسکن آخرین بازاری است که از اجرایی شدن برجام تاثیر می پذیرد.

در این شرایط اما مسئولان و کارشناسان اقتصادی راهکارهایی را برای خروج اقتصاد از رکود پیشنهاد کرده اند. وزیر صنعت «بهبود فضای کسب و کار برای فعال‌ترسازی بخش خصوصی، ارائه اعتبار خریداران داخلی و خارجی، هدایت واردات غیررسمی به رسمی، توسعه صادرات و رفع موانع و ارائه تسهیلات و مشوق‌های لازم، حمایت هدفمند و زماندار از صنایع به دلیل پایین بودن رقابت‌پذیری تولیدات صنعتی و اجازه ورشکستگی به بنگاه‌های غیرصنعتی میان فعالان صنعتی و بازرگانی» را برای خروج از رکود پیشنهاد کرده است.

علاوه بر این فعالان اقتصادی «افزایش اعتبارات بانکی، کاهش تعرفه‌های واردات به‌طوری‌که میزان فعالیت‌های قاچاق کاهش یابد، تسهیل فضای کسب و کار، اعمال سیاست تشویق صادرات، متعادل شدن رفتار دولت (کاهش فشار مالیاتی به کارآفرینان)، کاهش هزینه مبادله با استفاده از فرصت پساتحریم، اصلاح نرخ سود بانکی، کاهش بدهی دولت به بانک‌ها، پیمانکاران، سازمان‌های بازنشستگی و… ‌ایجاد تعادل میان سیاست جلوگیری از تورم و ایجاد رونق، استفاده بهینه و هدفمند از امکانات مالی آزاد شده در پساتحریم و اعتبارات و سرمایه‌گذاری‌های خارجی و اتخاذ سیاست متعادل به‌طوری‌که اصرار دولت بر تک نرخی شدن تورم موجب عمیق‌تر شدن رکود نشود» را به عنوان راهکارهای کوتاه مدت برای خروج اقتصاد از رکود مطرح کرده اند.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس