تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴
ظریف در اجلاس داووس سوییس:

وزیر خارجه ایران اعتراضات آمریکا به برنامه موشکی ایران که با موج تازه تحریم‌ها همراه شده است را نسبتا عجیب خواند.

به گزارش “گذارنیوز” به نقل از ایسنا به نقل از دیلی استار، محمدجواد ظریف در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس گفت: برای من نسبتا عجیب است که آمریکا نگرانی خود را درباره برنامه موشکی ایران ابراز می‌کند که برنامه‌ای دفاعی است و قوانین بین‌المللی را نقض نمی کند.

هم‌چنین به گزارش پایگاه اینترنتی سی‌ان‌بی‌سی، وزیر خارجه ایران گفت: روابط دیپلماتیک بین دو قدرت خاورمیانه ممکن است اکنون در کم‌ترین حد خود باشد اما درگیری نظامی بین ایران و عربستان غیرممکن است.

ظریف در پنل آینده ایران در نشست اقتصاد جهانی در داووس سوییس درباره روابط ایران و عربستان که به دنبال اعلام شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته شیعه از سوی عربستان به پایین‌ترین حد خود رسید، گفت: آیا در آن‌جا جنگ می‌شود؟ خیر. من فکر می‌کنم همسایه سعودی‌ ما لازم است که پی ببرد رویارویی منافع هیچ کس را تامین نمی‌کند.

او تصریح کرد:‌ هیچ تهدیدی از جانب ایران به همسایگانش وجود ندارد و ما آماده هستیم که با اقدامات اطمینان‌ساز با همسایگان‌مان مشارکت کنیم.

ظریف تاکید کرد که مبدا تخریب روابط با عربستان در سال ۲۰۱۳ آغاز شد زمانی که توافق هسته‌ای مقدماتی شکل گرفت و عربستان سعودی عصبی شد.

وزیر خارجه ایران اضافه کرد: من می‌خواهم به نکته‌ای اشاره کنم که از زمان توافق هسته‌ای در ژنو در سال ۲۰۱۳ همسایه سعودی ما وحشت زده است اما ضرورت ندارد که دوستان ما وحشت کنند. ایران در آن‌ جاست که با شما همکاری کند و ایران نمی‌خواهد که کسی را از منطقه بیرون نگه دارد.

وی با اشاره به حوادث سفارت عربستان سعودی در ایران گفت: آن افرادی که به سفارت عربستان حمله کرده بودند تعقیب قضایی شدند اما عربستان سعودی به دنبال بهانه‌ای برای قطع روابط دیپلماتیک بود.

ظریف اظهار کرد: همان طور که ایران این کار را کرده، ما باید نهایت تلاش‌مان را بکنیم تا خویشتن‌داری را به کار بگیریم و بیدار شویم و در مباحث جدی شرکت کنیم.

او اضافه کرد که افراط‌گرایی و گروه‌های تروریستی از قبیل گروه داعش دشمن مشترکی هستند که باید آن‌ها را شکست داد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس