تاریخ انتشار: ۰۷ تیر ۱۳۹۴

ظریف حامل پیشنهادهای طرف مقابل مذاکره برای ایران است. به گزارش گذارنیوز شبکه تلویزیونی العالم اعلام کرد: احتمالا محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران حامل پیشنهادهای طرف مقابل است و برای بررسی آن با مقامات ایرانی به تهران می آید. مشورت ظریف با رهبر معظم انقلاب خبرگزاری رویترز از وین گزارش داد محمد جواد ظریف […]

ظریف حامل پیشنهادهای طرف مقابل مذاکره برای ایران است.

ظریف

به گزارش گذارنیوز شبکه تلویزیونی العالم اعلام کرد: احتمالا محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران حامل پیشنهادهای طرف مقابل است و برای بررسی آن با مقامات ایرانی به تهران می آید.

مشورت ظریف با رهبر معظم انقلاب
خبرگزاری رویترز از وین گزارش داد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور برای مشورت های یک روزه با رهبرمعظم کشور درباره مذاکرات هسته ای کنونی با قدرت های بزرگ جهان یکشنبه به تهران باز می گردد.
یک مقام ناشناس ایرانی اعلام کرد :«ظریف امشب به تهران باز می گردد و فردا مجددا به وین خواهد رفت.»
یک مقام ایرانی که خواست ناشناس بماند به خبرگزاری رویترز گفت ظریف «با رهبر معظم درباره مذاکرات وین مشورت» خواهد کرد.
در این مذاکرات بر سر چندین مسئله اختلافات همچنان باقی است. مقامات نزدیک به مذاکرات می گویند این مذاکرات احتمالا تا ژوئیه ادامه می یابد.
مقام آمریکایی که به شرط ناشناس ماندن با رویترز گفتگو کرد گفت واشنگتن از تصمیم ظریف برای بازگشت به تهران ناراحت نشده است. وی افزود همیشه پیش بینی می شد که وزیران با داغ شدن مذاکرات بخواهند به وین بیایند و بروند.

مذاکرات وین تا پس از سه شنبه ادامه می یابد     
خبرگزاری رویترز در گزارشی از وین به قلم پریسا حافظی و جان آیریش نوشت:یک مقام ارشد آمریکایی روز یکشنبه گفت شش قدرت جهان که می کوشند از طریق مذاکره با ایران به توافقی برای محدود کردن برنامه هسته ای این کشور دست یابند، قصد دارند تا پس از مهلت روز سه شنبه نیز به مذاکرات ادامه دهند.
ایران اعلام کرد محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ، قرار است برای مشورت با رهبری کشور درباره وضع مذاکرات وین را به مقصد تهران ترک کند.
مقامات هر دو طرف گفتند اختلافات بزرگ همچنان باقی است.
اختلافات اساسی بر سر سرعت و زمانبندی لغو تحریم های ایران و ماهیت ساز و کارهای نظارتی برای اطمینان از پایبندی ایران به هرگونه توافق است.
ماه نوامبر گذشته هفت کشور درگیر مذاکرات اواخر ماه مارس را مهلت دستیابی به یک چارچوب توافق تعیین کردند که در نهایت در دوم آوریل به آن دست یافتند. تاریخ سی ام ژوئن نیز تاریخ دستیابی به توافق هسته ای نهایی تعیین شد.
فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس با تاکید بر کارهای زیادی که باقی مانده است در بدو ورود به وین گفت چالش های اصلی ، از جمله درباره رئوس کلی که قبلا ماه آوریل در مورد آنها توافق شد، همچنان باقی است.
هاموند به خبرنگاران گفت :«حوزه های مختلفی وجود دارد که در خصوص چگونگی تعیین جزئیات آنچه در لوزان بر سر آن توافق شد هنوز تفسیرهای متفاوتی داریم.»
وی افزود :«اگر قرار باشد در چند روز آینده کار انجام بگیرد، باید مقداری بده و بستان وجود داشته باشد. عدم توافق بهتر از توافق بد است.»

از بازگشت ظریف به ایران نگران نیستیم     
به گزارش خبرگزاری فرانسه، آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد از این موضوع نگران نیست که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، به مدت یک روز به تهران باز می گردد.

با نزدیک شدن ضرب الاجل ظریف به ایران بازمی گردد     
اسوشیتدپرس در گزارشی به قلم متیو لی و جورج جان نوشت: در حالی که کمتر از دو روز به تاریخ تعیین شده برای رسیدن به توافق در مورد برنامه هسته ای ایران باقی مانده است، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه خود را برای بازگشت به کشورش آماده می کند تا پس از مشورت با مقامات عالی رتبه به وین بازگردد و به همتایان خود بر سر میز مذاکره بپیوندد.
رسانه های ایران اعلام کردند برنامه بازگشت محمد جواد ظریف از قبل پیش بینی شده بود. با این حال بازگشت او به تهران در فاصله ای تا این حد نزدیک به ضرب الاجل روز سه شنبه نشان دهنده نیاز او به دریافت دستوراتی در مورد چگونگی ادامه مذاکره در مورد مسائلی است که دو طرف هنوز در مورد آنها اختلاف دارند. یکی از این مسائل میزان دسترسی است که تهران باید به کارشناسان سازمان ملل که مامور ارزیابی پایبندی تهران به توافق احتمالی هستند، بدهد.
آمریکا مایل است دسترسی بدون اطلاع قبلی به مکان های مورد نظر این کشور بیشتر از میزانی باشد که ایران حاضر است اعطا کند. با توجه به اینکه این موضوع و سایر اختلافات دو طرف هنوز برطرف نشده است، سیاستمداران ارشد اروپایی اذعان دارند ضرب الاجل روز سه شنبه برای رسیدن به توافق هسته ای در مورد ایران احتمالا بدون موفقیت رد خواهد شد و گفتگوها تا اوایل ژوئیه ادامه خواهد یافت.
این مقامات در حالی اظهارات فوق را بیان کردند که ظریف و جان کری همتای آمریکایی وی برای سومین بار از روز شنبه در وین با یکدیگر دیدار کردند. پیش بینی می شود وزیران امور خارجه بیشتر کشورهای دیگر حاضر در مذاکرات نیز به آنها بپیوندند تا در یک حرکت دیپلماتیک هماهنگ مذاکرات در مورد برنامه هسته ای ایران تا ضرب الاجل ۳۰ ژوئن یا اندکی پس از آن تاریخ به پایان برسد.
همه هفت کشور حاضر پای میز مذاکرات اصرار دارند سه شنبه آخرین مهلت رسمی برای رسیدن به توافق است. اما با توجه به پایان فرصت باقی مانده مقامات اذعان دارند که احتمال لغزش و موفق نبودن مذاکرات وجود دارد.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد احتمال به دست آمدن توافق گفت: «اگر چند روز اضافه برای رسیدن به توافق مورد نیاز باشد ما آن زمان را اضافه خواهیم کرد. کار بسیار دشواری پیش روز داریم .. اما غیر ممکن نیست».
در همین حال فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان به رسانه های آن کشور گفت در صورتی که مذاکره کنندگان تا نیمه شب نتوانند به توافق برسند «روز ۳۰ ژوئن ممکن است بیش از ۲۴ ساعت داشته باشد» و مذاکرات ادامه پیدا کند.
اشتاینمایر گفت: «من به این نتیجه رسیده ام که اگر توافقی به دست نیاید همه بازنده خواهند بود. ایران منزوی باقی خواهد ماند و رقابت تسلیحاتی جدید در منطقه می تواند عواقب دردناکی به همراه داشته باشد».
هر دو طرف گفته اند راه گریزی برای تمدید مذاکرات تا نهم ژوئیه وجود دارد. بر اساس توافقی که بین دولت آمریکا و کنگره این کشور حاصل شده است کنگره از آن تاریخ ۳۰ روز برای بازنگری توافق و تعلیق تحریم ها (اعمال شده از سوی کنگره) علیه ایران زمان خواهد داشت.
اما عقب افتادن توافق فراتر از نهم ژوئن زمان بازنگری آن را در کنگره دو برابر خواهد کرد و نمایندگان آمریکایی می توانند کار خود را ۶۰ روز ادامه دهند که در نتیجه منتقدان آمریکایی و ایرانی زمان بیشتری برای تضعیف توافق در اختیار خواهند داشت.
دیپلمات ها روز شنبه گفتند ایران سرگرم بررسی طرحی است که مورد حمایت آمریکا قرار دارد و بر اساس آن تهران اورانیوم غنی شده خود را برای فروش به عنوان سوخت هسته ای به کشور دیگری خواهد فرستاد. این گام یکی از چندین اختلاف برجسته دو طرف را برطرف خواهد کرد.

پیشرفت های جدی در مذاکرات وین به دست آمده است     
شبکه المیادین گزارش داد: پیشرفت های جدی در مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک به دست آمد.
موسی عاصی خبرنگار شبکه تلویزیونی المیادین در وین گفت: طرحی درباره دو مشکل مصاحبه با کارشناسان هسته ای ایران و نظارت یا بازرسی از تاسیسات نظامی این کشور پیشنهاد شد. آمریکا این طرح را پیشنهاد کرد و بر اساس آن ایران باید به طور مفصل، دقیق و شفاف فعالیت های هسته ای خود را از گذشته تا امروز تشریح کند. تهران در حال بررسی این پیشنهاد است.
خبرنگار این شبکه افزود: شرایطی را که لوران فابیویس وزیر امور خارجه فرانسه مطرح کرد همه توافق ها در ماه آوریل گذشته در لوزان را از بین می برد. در لوزان توافق شده بود که ایران حق دارد به فعالیت های تحقیق و توسعه هسته ای ادامه دهد، اما فابیوس روز گذشته شرط جدیدی در این باره مطرح کرد.
وی خاطر نشان کرد: نشانه های متعددی وجود دارد که پیشرفت های جدی و مهمی در چند ساعت اخیر در مذاکرات به دست آمده است. بازگشت محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به تهران و سفر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور و حسین فریدون برادر حسن روحانی رئیس جمهور به وین نشان می دهد این پیشرفت ها جدی است. به نظر می رسد این پیشرفت ها مربوط به پیشنهاد شب گذشته آمریکاست. این پیشنهاد دو مانع اصلی را برطرف می کند. سفر ظریف به تهران برای اطلاع دادن نتیجه مذاکرات به سران ایران است. تحلیلگران در وین می گویند سخنان فابیوس بیشتر جنبه تبلیغاتی و رسانه ای داشت و هدف از آن راضی کردن بعضی از متحدان پاریس بود. آنطور که ما اطلاع پیدا کردیم سخنان هیئت فرانسوی در پشت این دیوارها به طور کامل با سخنان علنی مقامات این کشور متفاوت است. شکاف در موضع ایران و کشورهای بزرگ در حال کم شدن است. در شرایط کنونی احتمال دستیابی به توافق در چند روز آینده افزایش یافته است. فدریکا موگرینی مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به دشوار بودن مذاکرات از اراده سیاسی واقعی و جدی برای دستیابی به راه حل سخن گفت.

چارچوب زمانبندی لغو تحریم ها مشخص شده است     
پایگاه اینترنتی هافینگتون پست به نقل از منابع ایرانی اعلام کرد بر خلاف موضع گیری عمومی در مورد زمان و سرعت لغو تحریم ها ، در مورد چارچوب رسیدگی به این موضوع مهم از توافق هسته ای ، توافق شده است.

بین اعضای گروه پنج بعلاوه یک اختلافاتی وجود دارد     
شبکه العربیه گزارش داد: تناقض هایی در موضع اعضای گروه پنج بعلاوه یک در مذاکرات هسته ای با ایران وجود دارد.
حسین فیاض قنیبر خبرنگار شبکه تلویزیونی العربیه در وین در مصاحبه با این شبکه گفت: توافق (بیانیه) لوزان راه حل هایی برای مسایل بسیار پیچیده مورد اختلاف مانند درصد غنی سازی، تعداد دستگاه های سانتریفوژ، ماهیت فعالیت سایت های نطنز، فوردو و اراک پیدا کرد، مسایل بغرنج اصلی باقی ماند. توافق درباره جدول زمانی لغو تحریمها و مدت اعمال محدودیت بر فعالیت ها و تحقیقات هسته ای ایران و ورود بازرسان به مراکز نظامی و امنیتی از جمله مسایل باقی مانده است. منابع غربی از طرح پیشنهادی برای دیدار نکردن بازرسان با دانشمندان هسته ای ایران که قرار بود با هدف مشخص شدن فعالیت های گذشته این کشور انجام شود خبر دادند.
خبرنگار این شبکه درباره اختلاف در موضع آمریکا و فرانسه در مذاکرات هسته ای با ایران افزود: در دیدار یک و نیم ساعته روز گذشته بین وزرای امور خارجه آمریکا و فرانسه، بعضی منابع تاکید کردند واشنگتن لزوما با همه سخنان لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه موافق نیست.
وی خاطر نشان کرد: در حالی که ایران خواهان لغو فوری همه تحریمها بلافاصله پس از امضای توافقنامه است، غربیها خواهان آن هستند که ابتدا تحریمهای اروپا و آمریکا لغو شود و سپس تحریمهای سازمان ملل بر اساس میزان پایبندی تهران به اجرای بندهای توافقنامه لغو شود. سخنان فابیوس فضای بدبینی را در وین حاکم کرد. هیئت های شش کشور بزرگ این مسئله را پنهان نمی کنند که گاهی تناقضی نه تنها بین چهار کشور غربی با روسیه و چین و نیز تناقض هایی بین خود آمریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه وجود دارد. این مسئله پس از سخنان فابیوس آشکارتر شد. هنوز تاریخ مشخصی برای سفر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به وین تعیین نشده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس