تاریخ انتشار: ۰۷ مرد ۱۳۹۴
کنفرانس خبری وزیران امور خارجه ایران و فرانسه برگزار شد:

کنفرانس خبری وزرای امور خارجه و فرانسه در ساختمان وزارت امور خارجه انجام شد.

به گزارش گذارنیوز محمدجواد ظریف در ابتدای این کنفرانس خبری گفت: خوشحالیم که پس از ۱۷ سال نخستین سفر دوجانبه وزیر امور خارجه فرانسه به تهران صورت گرفت. البته در سال ۲۰۰۳ نیز تهران میزبان وزیر امور خارجه وقت فرانسه بود، اما این سفر در قالب هیئت سه کشور اروپایی انجام شده بود.

ظریف در ادامه به سابقه دیرینه روابط دوجانبه ایران و فرانسه اشاره کرد و گفت: این روابط مدت‌ها با فراز و نشیب مواجه بوده است. اما امیدواریم به سمت روابط قوی‌تر و جدی‌تر در زمینه‌های مختلف حرکت کنیم.

وی در ادامه به موضوعات مطرح‌شده در دیدار دوجانبه با فابیوس پرداخت و اظهار کرد: بنا شد دو کشور در حوزه‌های مختلف گسترش روابط داشته باشند، همچنین درباره زمینه‌های اجرایی برجام گفت‌وگو کردیم و درباره همکاری مشترک در حوزه‌های اقتصادی، انرژی، حمل و نقل و صنایع خوردسازی مورد بررسی قرار گرفت.

اگر منظور شما از ذهنیت بد ایرانیان درباره سرسختی فرانسه در رایزنی‌های هسته‌ای است، باید بگویم ما ساعت‌ها و روزها و شب‌ها را در هتل کوبورگ وین سپری کردیم. فرانسه به سرسختی از مواضع خود دفاع می‌کرد، اما این سرسختی به معنای استمرار فرانسه در مواضعش است تا توافق محکم و سازنده به ثمر برسد.

ظریف در بخش دیگری از سخنانش به روابط سنتی و تاریخی ایران و فرانسه اشاره کرد و گفت: در پایان تابستان امسال هیئت بلندپایه فرانسوی به ایران خواهد آمد تا زمینه همکاری‌های بیشتر میان دو کشور فراهم شود. همچنین بنا شد گفت‌وگوهای میان دو کشور در سطح مدیران کل وزارت امور خارجه، معاونان وزرا و در سطح وزرا ادامه داشته باشد.

ظریف گفت: ما در مذاکرات هسته‌ای مدت‌هاست روابط دیرینه‌ای با فرانسه داشتیم و حالا قرار این است که این روابط در سایر حوزه‌ها نیز ادامه یابد.

وزیر امور خارجه ایران در پایان تاکید کرد: امیدواریم زمینه گسترش روابط و همچنین رفع سوءتفاهم‌ها باعث ایجاد روابط توسعه پایدار میان دو کشور شود و زمینه صلح و امنیت جهان بیش از پیش فراهم شود.

فابیوس: حامل پیام رئیس‌جمهوری فرانسه برای روحانی هستم

پس از سخنان ظریف لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه طی اظهاراتی به دیدارهای امروز خود با مقامات ایران اشاره کرد و گفت: در سفر امروز به تهران بعد از دیدار با ظریف، با رئیس‌جمهوری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، وزیر نفت و حمل و نقل و سایر وزرای ایرانی نیزدیدار و گفت‌وگو خواهم داشت.

فابیوس در ادامه به از سرگیری روابط ایران و فرانسه بر اساس احترام متقابل تاکید کرد و گفت: این دو کشور برای یکدیگر احترام بسیاری قائل هستند. مردم فرانسه و ایران نیز این باور مشترک را دارند. ما به تاریخ ایران احترام می‌گذاریم. به نقش ایران در تاریخ، زیبایی شهرهایش و کثرت بالای دانشجویانش احترام می‌گذاریم. ما دردهای مردم ایران را نیز درک می‌کنیم. دردهای جنگ هشت ساله ایران و عراق و خاطراتی را که ظریف در شب‌ها و روزهای طولانی که در وین سپری کردیم برای ما گفت. ما برای دردهای مردم ایران احترام قائلیم. مردم ایران هم به فرانسه احترام می‌گذارند. فرانسه کشور آزادی‌هاست.

وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: من بعد از توافق وین به ایران آمدم تا با احترامی که میان کشورهاست، به تعهدات خود در قبال یکدیگر عمل کنیم. از سرگیری روابط دوجانبه و امضای توافق نهایی هسته‌ای این اجازه را به ما می‌دهد که در سایر حوزه‌ها نیز روابط گسترده‌ای داشته باشیم.

فابیوس در ادامه گفت: من حامل پیام دعوت رسمی آقای اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه از آقای روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در ماه نوامبر برای سفر به فرانسه هستم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به از سرگیری روابط سیاسی واقتصادی دو کشور اشاره و اظهار کرد: فرانسه آماده است اگر ایران موافقت کند، درباره صنایع خودورسازی، هواپیمایی، محیط زیست، سلامت و بهداشت و کشاورزی با ایران همکاری‌های گسترده‌ای داشته باشد. در همین راستا در ماه سپتامبر نیز یک هیئت بلندپایه فرانسوی به ایران خواهد آمد.

ایران کشوری پرنفوذ در منطقه است

وی در ادامه به همکاری‌های منطقه‌ای ایران و فرانسه اشاره کرد و گفت: ایران کشوری پرنفوذ در منطقه است و توافق هسته‌ای همکاری‌های گسترده در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی را در منطقه فراهم خواهد کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه افزود: توافق هسته‌ای توافقی برای صلح و ثبات در منطقه است و تنها یک توافق فنی نیست.

وی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر ذهنیت منفی ایرانیان نسبت به فرانسه تاکید کرد: من خوشحال می‌شوم به این سوال پاسخ دهم. این اولین سفری است که من به ایران می‌آیم و در جایگاهی نیستم که این روابط و ذهنیت مردم ایران را بررسی کنم، اما اطلاعاتی در این زمینه دارم. اولین احساسم این است که ایرانی‌ها برای فرانسه و تاریخ آن ارزش قائل هستند. انقلاب کبیر در فرانسه رخ داده است و استقلال فرانسه نیز موضوع مهمی است. فرانسه کشور آزادی‌ها و برابری‌هاست. ما یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت و میراث‌دار تاریخ هستیم، بنابراین فرانسه سهم مهمی در تاریخ جهان داشته است.

وی بیان کرد: اگر منظور شما از ذهنیت بد ایرانیان درباره سرسختی فرانسه در رایزنی‌های هسته‌ای است، باید بگویم ما ساعت‌ها و روزها و شب‌ها را در هتل کوبورگ وین سپری کردیم. فرانسه به سرسختی از مواضع خود دفاع می‌کرد، اما این سرسختی به معنای استمرار فرانسه در مواضعش است تا توافق محکم و سازنده به ثمر برسد.

تشکر وزیر امور خارجه فرانسه از صالحی

وی درباره چرایی سرسختی فرانسه در مذاکرات گفت: نخست آنکه این مذاکرات در رابطه با مسئله هسته‌ای بود. ما درباره یک موضوع بی‌اهمیت مذاکره نمی‌کردیم. آن چیزی که من معتقدم و تمام کشورهای حاضر در وین نیز معتقدند این بود که فعالیت هسته‌ای غیرنظامی باید باشد، اما بمب نظامی و اتمی نباید باشد. در مذاکرات هسته‌ای مسائل فنی بسیار پیچیده مطرح شد و لازم است در اینجا از آقای صالحی که نقش مهمی در مذاکرات داشت تشکر کنم. فرانسه به دلیل این موضوعات پیچیده در مذاکرات سرسختی می‌کرد و تنها دلیلش حساسیت موضوع بود.

وی اظهار کرد: موضوع دوم که باعث سرسختی فرانسه در مذاکرات بود مسئله اشاعه سلاح هسته‌ای است. هدف ما تنها دستیابی به توافق نبود. بلکه ما توافق مفیدی را می‌خواستیم که مانع اشاعه سلاح هسته‌ای شود. توافقی که برای مردم ایران هم مفید بود و آنان را از شر تحریم‌ها خلاص خواهد کرد. ما باید به گونه‌ای توافق می‌کردیم که هیچ‌کس حتی فکر تولید یک بمب هسته‌ای هم به ذهنش خطور نکند.

وی در پایان درباره ذهنیت مردم ایران در قبال فرانسه گفت: ما ۱۳ سال است که با ایران مذاکره می‌کنیم. بنابراین امیدوارم مردم ایران علت سرسختی فرانسه را درک کرده باشند. ما توافق سازنده و تاریخی می‌خواستیم تا بتوانیم آن را به مرحله اجرایی شدن با ضمانت برسانیم.

فابیوس پس از پایان این کنفرانس خبری برای دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، به ساختمان ریاست جمهوری رفت.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس