تاریخ انتشار: ۲۷ اسف ۱۳۹۳

تلاش ها برای دستیابی به توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ ادامه دارد. ظریف : ایران و آمریکا به درک بهتری دست یافته اند     به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک از مسکو ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه پس از دیدار با جان کری همتای […]

تلاش ها برای دستیابی به توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ ادامه دارد.

ظریف

ظریف : ایران و آمریکا به درک بهتری دست یافته اند    
به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک از مسکو ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه پس از دیدار با جان کری همتای آمریکایی خود گفت آمریکا و ایران به درک بهتری از برنامه هسته ای مورد مناقشه تهران دست یافته اند.
ظریف و کری روز سه شنبه در شهر لوزان سوییس درباره برنامه هسته ای ایران گفتگو کردند که غرب گمان می کند هدف از آن دستیابی به توانایی ساخت تسلیحات هسته ای است و تلاش می کند از طریق این مذاکرات اطمینان یابد که ایران چنین قصدی را ندارد.
ظریف افزود :« ما در برخی موارد به راه حل نزدیک تر شده ایم و بنابراین می توان گفت حل آنها نزدیک است. اما در برخی موارد نیز هنوز نتوانسته ایم به یک راه حل دست یابیم و همچنان نیازمند تلاش هستیم.»
ایران و شش قدرت جهان ( آمریکا ، روسیه ، چین ، انگلیس ، فرانسه و آلمان ) در تلاش برای دستیابی به یک موافقتنامه هستند که براساس آن برنامه هسته ای ایران در ازار کاهش تحریم ها علیه این کشور محدود خواهد شد.

صالحی : در ۹۰درصد مسایل فنی به تفاهم مشترک رسیدیم    
رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران پس از دیدار دوم خود با وزیر انرژی امریکا گفت: در نود درصد مسایل فنی به تفاهم مشترک رسیدیم .
علی اکبر صالحی گفت : در عمده مسایل به نقاط تفاهم مشترک رسیده ایم ، فقط یک مورد اختلافی که بسیار هم مهم است باقی مانده که در گفتگوهای عصر امروز تلاش می کنیم ، آنرا حل و فصل کنیم.
وی افزود: در صورتی که این مورد به نتیجه مورد رضایت طرفین برسد می شود ، گفت : در مجموع مسایل فنی ، تکلیف کم و بیش روشن شده است .
رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به اینکه حل موضوع هسته ای ، قاعده تعاملات بین المللی و سیاسی جهان را تغییر خواهد داد ، تصریح کرد: حل موضوع هسته ای ایران به قدری مهم و بزرگ است که خیلی ها همچون رژیم صهیونیستی که منافع شان در بحران سازی است به دنبال وارد کردن خدشه در روند مذاکرات هستند.
صالحی با اشاره به اصل کلی که تیم مذاکره کننده ایرانی آنرا دنبال می کند یعنی هیچ توافقی نخواهد شد مگر آنکه درباره همه چیز توافق شود ، تصریح کرد : در بعد فنی یکی از مواردی که بسیار هم مهم است ، قرار شد عصر امروز در جلسه ای با حضور وزیران امور خارجه دو کشور آنرا مورد بحث و بر رسی قرار بدهیم.
رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران گفت: ما قطعا در چهارچوب حفظ منافع ملی حرکت می کنیم و تلاش ما حفظ نشاط فعالیت های هسته ای، عبور نکردن از خطوط قرمز ترسیم شده و لحاظ کردن منافع ملی و حاکمیتی نظام است.

مذاکرات فوق العاده حرفه ای    
مقام بلندپایه دولت آمریکا مذاکرات هسته ای با ایران را فوق العاده حرفه ای توصیف کرد.
مقام بلندپایه دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود در ادامه گفتگوهای گمنام خود با خبرنگاران درباره گفتگوهای هسته ای گفت: من فقط می خواهم چند کلمه در شروع صحبت و بویژه درباره نوع نقش وزارت انرژی آمریکا در این مذاکرات بیان کنم. بی تردید، وزارت انرژی آمریکا یکی از چندین نهاد آمریکایی است که بخشی از تیم مذاکره کننده به شمار می رود. نقش ما اساسا پرداختن به برخی از مسائلی است که ذاتا نسبتا پیچیده هستند. این مسائل درباره فناوری هسته ای است و اینکه این مسائل چگونه می تواند در شکل گیری توافق بالقوه نقش داشته باشند. جناب مونیز وزیر انرژی آمریکا برای سومین بار خودش در این مذاکرات شرکت دارد. همانطور که می دانید حضور وی در این مذاکرات با حضور دکتر علی صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به صورت تصادفی همزمان نشده است. جناب مونیز از یک ماه پیش در این سه جلسه حضور پیدا کرده است. البته باید تاکید کنم که وزارت انرژی آمریکا از همان ابتدا بخشی از تیم مذاکره کننده بوده است زیرا این نهاد به علت توان سازمانی و آزمایشگاه هایش در زمینه هسته ای در کشور متخصص به شمار می رود. برای نمونه باید توجه داشت کوین ویل (از وزارت انرژی آمریکا) از ابتدا کار در زمینه هماهنگ کردن کارها و گاهی هم حتی در انجام دادن تجزیه و تحلیلهای صادقانه و تجزیه و تحلیل فنی چندین پیشنهاد درگیر بوده است. این طرحهای پیشنهادی، غالبا به پیشنهادهای فنی تبدیل شده اند که برای پرداختن به پرسشهایی بوده اند که در مسیر مذاکرات مطرح شده اند.
این مقام بلندپایه آمریکایی در ادامه سخنانش افزود: موضوعاتی که به آنها می پردازیم دربرگیرنده مسائلی ازقبیل غنی سازی، رئاکتورها، طرح رئاکتورها، و مسائل مربوط به تولید مواد شکافت پذیر است و اینکه همه این مسائل با هم از منظر تجزیه و تحلیل کیفی مسائل مرتبط با زمان فرار هسته ای ، اهمیت پیدا می کنند. درعین حال باید توجه داشت مسائل فنی به صورت خاص درباره شفافیت و راستی آزمایی مطرح هستند که بی تردید در توافق احتمالی ، بسیار اهمیت دارند. جناب مونیز چندین ملاقات دو نفره با صالحی داشته است. این ملاقاتها همسو با تلاشها برای پی بردن به شکافهای فنی بوده است و اینکه به گزینه های مطرح در زمینه فنی قالب داده شود که می تواند در نهایت به صورت نوعی توافق فنی سیاسی نهایی شود و این توافق برای ایالات متحده و کل گروه پنج بعلاوه یک رضایت بخش باشد . این رضایتمندی باید از منظر رسیدن به توافقی باشد که به نیازهای ما برای حصول اطمینان کامل درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران احترام بگذارد و ملاحظات لازم برای وجود زمان کافی برای (اقدام در صورت) فرار هسته ای را مدنظر بگیرد. درباره نقشهای وزارت انرژی آمریکا در این حوزه باید بگویم که برای نمونه در حوزه این مسائل فنی از منظر تاسیسات و آزمایشگاههای هسته ای، آزمایشگاه ملی آرگون Argonne نقش ایفا کرده است. آزمایشگاه ملی لیورمور Livermore ، آزمایشگاه ملی لس آلاموسLos Alamos ، آزمایشگاه ملی اوک ریجOak Ridge ، آزمایشگاه نورث وست پاسیفیکPacific Northwest ، آزمایشگاه ساندیا Sandia ، آزمایشگاه ملی ساوانا ریور Savannah River ، و تاسیسات هسته ای شهر کانزاس و مجموعه وای-۱۲ Y-12 نقش ایفا کرده اند. بنابراین می بینید که فقط کوین ویل و صرف کارهای فکری در این ماجرا نقش نداشته است (خنده مخاطبان) بلکه چندین بخش درگیر بوده اند و جزییات زیادی در این زمینه مطرح بوده است.
وی در ادامه افزود: اینها نکاتی بود که درباره بحثهای انجام شده با صالحی مطرح است. اما درباره چهار مذاکره جان کری وزیر امورخارجه آمریکا با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران و ده مذاکره مسئولان سیاسی تیمهای مذاکره کننده و دیگر دیدارهای انجام شده و رایزنی های اتحادیه اروپا و امثال آن نمی خواهم مطلبی بگویم. درباره مذاکرات با صالحی باید بگویم که همه این مذاکرات بسیار بسیار حرفه ای بوده است و از نظر مشخص کردن مسائل فنی و شفاف کردن آنها و قالب دهی به آنها به منظور مشخص کردن گزینه های مطرح روی میز در توافق بالقوه، سودمند بوده اند. باید بگویم که صالحی فردی بسیار مطلع است. او بسیار مهارت دارد. او دکترای خود را در مهندسی هسته ای از یک دانشگاه فوق العاده اخذ کرده است. درباره مذاکرات انجام شده نیز از عبارت فوق العاده حرفه ای برای توصیف مذاکرات استفاده می کنم.
مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این مسئله که پس از علنی شدن توافقنامه، تمام طرف های خارجی به اطلاعات کامل دسترسی خواهند داشت و می توانند در مورد آن قضاوت آگاهانه ای انجام دهند، گفت: ما انتظار حجم وسیعی از قضاوتها را داریم چه آگاهانه و چه غیر آگاهانه.
وی افزود: من معتقدم که اطلاعات کافی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت تا بتوانند تحلیل های مستقلی داشته باشند.
پرسش کارول مورلو، خبرنگار روزنامه واشگتن پست این بود، باتوجه به آن که تا زمانی که توافق بر سر همه موارد حاصل نشود، توافقنامه ای در کار نخواهد بود آیا این منصفانه است که بگوییم شما در نزدیکی یا احتمالا حتی در نقطه ای قرار دارید که آغاز حس اعتماد است – این که یک سال زمان برای فرار هسته ای وجود خواهد داشت؟
مقام وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ تاکید کرد من نمی دانم – یک عبارت هوشمندانه و بخردانه دیگر این است که تا کار به پایان نرسد، نتیجه آن مشخص نیست – درنتیجه تنها مطلبی که می توانم بگویم این است که ما تاکنون در زمینه های مختلف و در ابعاد فنی مختلف که می توانند برخی از مفاد توافقنامه راتشکیل دهند، به پیشرفت های زیادی دست یافته ایم. ما همواره تلاش می کنیم اطمینان یابیم ترکیبی از گزینه ها را داریم که خط قرمز اساسی ما را در زمینه فرار هسته ای لحاظ می کند. از این رو باز هم می گویم به همین خاطر است که بسیاری از این مسائل در نهایت باهم مرتبط هستند به این معنی که اگر اینجا بر سر موضوعی توافق شود جای دیگر باید آن را متوازن کنیم.
پرسش بعدی را جورج جان از خبرگزاری آسوشیتدپرس مطرح کرد. وی این سوال را پرسید که توافقنامه ماه مارس تا چه حد فنی خواهد بود؟ آیا این توافقنامه شامل موارد کمی هم خواهد بود؟
مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش گفت: اگر توافقی حاصل شود که من نمی دانم چه خواهد بود چگونه می تواند بدون اینکه برخی ابعاد کمی را شامل شود معنی داشته باشد. منظورم این است که در غیر این صورت [توافق حاصل شده] یک برنامه اجرایی نخواهد بود.
جورج جان تاکید کرد منظورتان توافقنامه ماه مارس یا چارچوب توافق است؟
مقام آمریکایی پاسخ داد، بله و تاکید کرد البته باید در نظر داشته باشید که من مذاکره کننده ارشد نیستم. اما به نظر من نمی توان بدون در نظر گرفتن ابعاد کمی به یک چارچوب معنی دار دست یافت. 
این مقام مذاکره کننده هسته ای در ادامه درپاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران که پرسیده بودآیا شما فکر می کنید پیش از پایان ماه مارس به توافق خواهید رسید یا این که گفتکو برای حل همه مسائل تا پایان ماه جولای طول خواهد کشید اظهار داشت:‌دقت کنید این هدف غایی ماست، همانطور که جان کری بارها اعلام کرده است، هدف این است که ما تا پایان ماه جاری درباره چارچوب توافق به نتیجه رسیده باشیم. من نمی توانم پیش بینی کنم که آیا این اتفاق خواهد افتاد یا نه؟
این دیپلمات در پاسخ به سئوال بلومبرگ درباره کشیدن مذاکرات به بحث های مربوط به موضوعات پادمان گفت: همه مسائل مربوط به شکافت هسته ای که مربوط به برنامه هسته ای ایران است یعنی ماده شکافت، دوره ها، مقدار،‌اشکال و جاهایی که این فرایند انجام می شود به موضوع بحث ما مربوط می شود.
وی درباره حواشی مربوط به مذاکرات هسته ای افزود،‌من واقعا در این مورد خاص چیزی نمی دانم. کاملا مشخص است که این حواشی هم در مذاکرات نقش دارند. کاملا بدیهی است که این حواشی درباره میزان سوخت رآکتورها نیست، اما شما به عنوان مثال می دانید که چه حواشی درباره چرخه سوخت هسته ای وجود دارد.
خبرنگار بلومبرگ از او پرسید که شما می گوید در گروه پنج به علاوه یک، شما مدل های اختصاصی نداشته اید، پس شما چطور برای یک سال به نتیجه رسیدید و آیا وقتی به یک نتیجه می رسید روسیه هم نظر مشترکی با شما دارد؟ و آیا اسرائیل هم درباره این اصلاحات نظر موافقی دارد؟
این مقام آمریکایی در پاسخ گفت: من نگفتم که ما همگی کاملا با یکدیگر هم نظر هستیم. من گفتم که درباره اصطلاحاتی نظیر گریز هسته ای با یکدیگر توافق داریم. البته بسیاری مسایل درباره اسرائیل نیز می توانیم بگوئیم که نتانیاهو معتقد است این زمان گریز هسته ای بسیار کوتاه تر است.

آمریکا:بخت توافق ۵۰ – ۵۰ است   
خبرگزاری فرانسه در گزارشی به قلم نیکلاس رویز و ژروم کارتیه از واشنگتن نوشت: آمریکا روز سه شنبه در حالی بخت رسیدن به توافق سیاسی با ایران درباره برنامه هسته ای بحث انگیز تهران را ۵۰ – ۵۰ اعلام کرد که شمارش معکوس تا پایان ماه مارس آغاز شده است.
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت: « به نظر رئیس جمهور ( باراک اوباما ) این احتمال تغییر نکرده است. ما این احتمال را ۵۰ – ۵۰ می دانیم .»
جمهوری اسلامی و قدرت های بزرگ عضو گروه پنج به اضافه یک ( آمریکا، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان ) بعد از ۱۲ سال تنش بین ایران و کشورهای غربی و ۱۸ ماه مذاکرات فشرده برای رسیدن به توافق سیاسی تا ۳۱ مارس فرصت دارند.
این توافق قرار است تضمین کند ایران در ازای لغو تحریم ها بمب اتمی نخواهد ساخت.
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی او از روز دوشنبه برای مذاکرات همه جانبه و پشت درهای بسته در لوزان سوییس حضور دارند.
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا نیز آنها را در این مذاکرات همراهی می کنند.
هئیت های مذاکره کننده در تمام طول روز سه شنبه به صورت فشرده مذاکره کردند.
علی اکبر صالحی عصر سه شنبه هنگام خروج از مذاکرات اعلام کرد در « مذاکرات با ارنست مونیز درباره ۹۰ درصد مسائل فنی به توافق رسیده است .»
به گفته وی، « اختلاف نظر ها فقط درباره یک موضوع مهم ادامه دارد .»
این اظهارات کاملا خوش بینانه با تردید آمریکایی ها و اروپایی ها درباره بخت رسیدن به توافق در روزهای آینده همراه بود.
یک مقام آمریکایی هشدار داد: « ما بدون تردید پیشرفت هایی داشتیم اما موضوعات دشوار همچنان باقی است .»
وی به اختلاف نظر درباره زمینه های «‌ فنی » اشاره اما از پرداختن به جزئیات خودداری و تاکید کرد « همچنان باید راهی پیموده شود .»
یک دیپلمات دیگر روز دوشنبه در پاسخ به سئوالی درباره احتمال توافق قبل از سال نو ایرانی در ۲۱ مارس یا دیرتر تا ۳۱ مارس گفته بود « کاملا صادقانه می گویم ما نمی دانیم آیا می توانیم به توافق برسیم یا نه .»
ظریف روز دوشنبه همچنین به بروکسل سفر کرد تا با همتایان اروپایی خود دیدار کند.
لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه که کشورش سخت ترین مواضع علیه تهران را در بین اعضای گروه پنج به اضافه یک دارد، اعلام کرد «پیشرفت هایی حاصل شده اما مفاد مهمی وجود دارد که هنوز حل نشده است .»
همه مدیران سیاسی دولت های گروه پنج به اضافه یک قرار است روز چهارشنبه در لوزان به مذاکرات بپیوندند.
قدرت های بزرگ و ایران بعد از توافقنامه موقت نوامبر ۲۰۱۳ دو بار ضرب الاجل برای توافق نهایی را تمدید کرده اند. واشنگتن گفته است این مهلت دیگر تمدید نخواهد شد.
طرف های مذاکره کننده در صورت توافق سیاسی تا پایان ماه مارس برای نهایی کردن جزئیات فنی تا ۳۰ ژوئن / اول ژوئیه فرصت خواهند داشت.
لغو تحریم ها از جمله موارد مورد اختلاف بین تهران و پنج به اضافه یک است.
ایران لغو یکباره تحریم های سازمان ملل متحد، آمریکا و اتحادیه اروپا را خواستار است.
درباره مدت توافقنامه و همچنین دوره یک ساله موسوم به « زمان گریز اختلاف نظر دارند. ظرفیت غنی سازی اورانیوم دیگر موضوع مورد اختلاف است.
رضا مرعشی، مدیر تحقیق شورای ملی ایرانیان آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفت: « تا پایان هفته احتمال دارد اتفاقات زیادی روی دهد. این ویژگی دیپلماسی است. همانند مسابقه فوتبال آخرین گل در دقیقه ۸۸ تضمین کننده پیروزی خواهد بود.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس