تاریخ انتشار: ۰۵ شهر ۱۳۹۴
ارزيابي ايران از احتمال تصويب برجام در کنگره آمريکا؛

مطرح شدن برجام در کنگره آمریکا به عنوان یکی از داغ ترین موضوعات درکانون توجه قرار دارد.

به گزارش گذارنیوز وزیر امور خارجه ایران با بیان فشارها و حرکاتی برای رد کردن برجام در کنگره آمریکا شروع شده است، گفت: احتمال رد شدن آن ضعیف است و این تحرکات به نتیجه نمی رسد.
محمدجواد ظریف افزود: برجام تا چهار هفته آینده موضوع اصلی کنگره آمریکا است.
وی ادامه داد: مطرح شدن برجام در کنگره آمریکا به عنوان یکی از داغ ترین موضوعات درکانون توجه قرار دارد و از نظر سیاست داخلی آمریکا بسیار مهم است.
وزیر خارجه ایران گفت: کنگره آمریکا زیر فشار احزاب، گروه های سیاسی و لابی صهیونیستی است و بیشتر اعضای کنگره مخالف برجام هستند اما باتوجه به روش های قانونگذاری و اختیارات رییس جمهور آمریکا در اجرای قانون، احتمال اینکه اوباما نتواند این موضوع را از مجلس بیرون آورد، بسیار کم است.
ظریف گفت: احتمالا سه یا چهار هفته آینده این وضع ادامه دارد و شاهد کشمکش گروههای سیاسی آمریکا خواهیم بود.
وزیر امور خارجه به روند گفت وگو و مذاکرات در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود:امیدواریم روند بررسی برجام در مجلس به خوبی طی شود.

نگران رد برجام در کنگره آمریکا نیستیم     
روز گذشته نیز سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما نگران رد برجام در کنگره آمریکا نیستیم و کشور با برجام یا بدون آن ، برنامه ها و نقشه راهش را تعیین کرده است.
مرضیه افخم در نشست خبری در پاسخ به پرسشی درخصوص موضع وزارت خارجه درخصوص شرایط رد برجام در کنگره آمریکا گفت: در هر حال ما مسیر رسیدن به برجام را طی کرده ایم و این مسیر براساس اراده سیاسی کاملاً هوشمندانه طی شده و برجام مبتنی بر راهبرد برد – برد است.
وی افزود: این توافق حتی برای جامعه بین المللی فرصت است و با استقبال بسیاری کشورها اعم از طرف های مذاکره و کشورهای ثالث مواجه شده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: اما این که اگر برجام احیاناً در کنگره آمریکا رد شود ما نگران نیستیم کسانی باید نگران باشند که فکر می کنند آثار برجام می تواند خلاف منافعشان باشد.
افخم افزود: ما مکرر برجام را فرصت اعلام کرده ایم اما جنگ طلبان و تندروها آن را خلاف منافعشان می دانند و تلاش می کنند مسیر را بازگردانند.
وی در پاسخ به پرسش دیگری درخصوص تلاش جمهوریخواهان برای اعمال تحریم های جدید علیه کشورمان اظهار داشت: مهلت بررسی برجام در کنگره آمریکا تا ۱۷ سپتامبر است اجازه دهید این مسیر طی شود و اینکه پیرو هرگونه اظهارنظر و افت و خیزها در آمریکا در هر مقطع و با هر رأی سناتورها، بخواهیم اظهارنظر کنیم مناسب نیست.
افخم افزود: اینها جزو مسائل داخلی آمریکاست که باید طی شود ؛ برآیند سیاسی این موضوع مهم است که آیا تأیید می شود یا نه.

برچسب ها: برچسب‌ها, , , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس