تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۴

موسسه بین المللی سنجش ریسک‌پذیری سیاسی در گزارشی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان را ریسک‌پذیرترین سیاستمدار جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی معرفی کرد.

به گزارش “گذارخبر”  موسسه بین‌المللی سنجش ریسک‌پذیری سیاسی، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را در ریسک‌پذیری سیاسی جهان در سال ۲۰۱۵، به عنوان «چهره سال» انتخاب کرد. این در حالی است که در سال ۲۰۱۴، این عنوان به «نارندرا مودی»، نخست‌وزیر هند تعلق گرفته بود.

به‌گزارش این موسسه، ظریف در سالی که گذشت، این فرصت را برای ایران فراهم آورد تا پس از سال‌ها انزوا، حضور فعالی در مذاکرات با جامعه جهانی و اقتصاد دنیا داشته باشد.

بر اساس ارزیابی موسسه سنجش ریسک‌پذیری سیاسی جهان، سال ۲۰۱۵ در زمینه مخاطرات سیاسی، سالی هیجان‌انگیز بوده‌است. در این سال شاهد تحولات سیاسی بسیاری در سراسر جهان بوده‌ایم و بخش وسیعی از منطقه خاورمیانه درگیر خشونت بوده‌است. بااین‌حال، ازجنبه مثبت قضیه، عرصه سیاست بین‌الملل در تاریخ ۱۴ جولای شاهد توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ بود که این رویداد را می‌توان مهم‌ترین و اثرگذارترین رویدادی دانست که در سال ۲۰۱۵ میلادی رخ داد.

محمدجواد ظریف، با دیپلماسی ماهرانه و زیرکانه خود و همین‌طور پشت‌سر گذاشتن مذاکراتی سخت و نفسگیر توانست ایران را انزوا خارج کرده و دوباره این کشور را به عرصه بین‌المللی بازگرداند. به گزارش اقتصادنیوز، موسسه سنجش ریسک‌پذیری سیاسی اضافه کرد: اگرچه شاید هنوز برای آنکه بتوان نتایج این توافق را یک موفقیت کامل دانست، زود باشد، اما دیپلماسی ماهرانه ظریف و قدرت چانه‌زنی و مذاکره این امکان را فراهم کرد تا ایران و آمریکا پشت یک میز بنشینند و بر سر لغو تحریم‌ها از اقتصاد ایران بحث و مذاکره کنند.

این اتفاق بسیار ارزشمند، براستی شایسته کسب عنوان «رویداد سال» است و محمد جواد ظریف نیز به‌خوبی نشان داد که یک سیاستمدار توانمند و مذاکره‌کننده‌ای ماهر است که نقش مستمر وی در سکانداری کشتی سیاست خارجه ایران، فرصت‌های جدید و هیجان‌انگیزی را برای ایران پساتحریم فراهم آورده است.

بنابر اعلام موسسه موسسه سنجش ریسک‌پذیری سیاسی جهان، سه عامل: خروج ایران از انزوا در عرصه بازیگری سیاسی جهان، افزایش ظرفیت‌های سیاسی و همین‌طور احتمال عادی سازی روابط ایران و آمریکا، مهم‌ترین دلایل در انتخاب ظریف به عنوان ریسک‌پذیرترین سیاستمدار سال ۲۰۱۵ جهان اعلام شده‌اند.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس