تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] به گزارش ایلنا از ارومیه، سعید فریور ظهر امروز در نشست‌خبری گرامیداشت هفته ملی سالمند ضمن تبریک بیست و ششمین سال گرامیداشت روز سالمند و هفته دفاع مقدس اظهار داشت: بهزیستی برای سالمندان یک سند تهیه کرده که در آن جنبه‌های حمایتی و اجتماعی سالمندان را در نظر گرفته و وزارت بهداشت نیز سند […]

[ad_1]

به گزارش ایلنا از ارومیه، سعید فریور ظهر امروز در نشست‌خبری گرامیداشت هفته ملی سالمند ضمن تبریک بیست و ششمین سال گرامیداشت روز سالمند و هفته دفاع مقدس اظهار داشت: بهزیستی برای سالمندان یک سند تهیه کرده که در آن جنبه‌های حمایتی و اجتماعی سالمندان را در نظر گرفته و وزارت بهداشت نیز سند دیگری تهیه کرده که در آن به جنبه‌های پزشکی سالمندان پرداخته است.


وی با بیان اینکه از هر یک هزار کودک که به دنیا می‌آید سه نفر دچار ناشنوایی هستند، تصریح کرد: ۶۹ درصد ازدواج فامیلی که علت ژنتیکی دارند، موجب می‌شود کودکان آنها ناشنوا شوند، به همین دلیل سازمان بهزیستی استان به این خانواده‌ها که مشکوک باشند، مشاوره ژنتیکی قبل از ازدواج ارائه می‌دهد.


مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌غربی اذعان داشت: ارائه خدمات طرح غربال‌گری نوزادان بدو تولد از وظایف معاونت پیشگیری سازمان است و هر چه زودتر خانواده‌ها اطلاع از مشکلات این نوزادان ناشنوا داشته باشند، می‌توانند اقدامات صحیح در سن زیر سه سال انجام دهند و خیلی از عوارض این ناشنوای را از بین ببرند. پیشنهاد سازمان بهزیستی این بود که این دو سند با هم ادغام شود تا اثربخشی بیشتری داشته باشد.


فریور با اشاره به اینکه سالمندی به‌عنوان یک فرایند زیستی و نه یک بیماری، پدیده‌ای حیاتی است که به تدریج همگان را تحت پوشش قرار می‌دهد، گفت: اگر چه وجود پدیده سالمندی اجتناب‌ناپذیر است و غیرقابل توقف، لیکن می‌توان با برنامه‌ریزی درست و به‌کارگیری روش‌ها و مراقبت‌های اصولی از بسیاری از اختلالات و معلولیت‌های این دوران پیشگیری کرد و یا اینکه آن را به تعویق انداخت.


مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌غربی در ادامه تشکیل ۱۲ گروه همیار زنان سرپرست خانوار، تشکیل ۲۶ گروه خودیار با اجرای طرح تامین مالی خرد در مناطق روستایی و پیش‌بینی تشکیل ۵۰ گروه دیگر، طرح بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار روستایی و عشایری به تعداد ۱۸۰۳ نفر و اجرای سیاست‌های گسترش خدمات اجتماعی از طریق مراکز غیر دولتی و کلینیک‌های مددکاری را از جمله فعالیت‌های دفتر توانمندسازی خانواده و زنان بهزیستی استان برشمرد.


این مسؤول با بیان اینکه ۵۹۰ نفر ظرفیت مراکز سالمندان استان است، تصریح کرد: ظرفیت مراکز روزانه استان ۱۰۰  نفر است و ۴۷۵ سالمند در مراکز شبانه روزی و ۱۵ نفر ویزیت در منزل می‌شوند.


فریور با اشاره به یارانه پرداخت شده از سوی بهزیستی به سالمندان، اذعان داشت: بهزیستی استان به ۴۲۶ نفر سالمند یارانه پرداخت می‌کند که یک‌میلیارد و ۴۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال یارانه‌ای برای این مراکز هر ماه پرداخت می‌شود و  یارانه یک‌سال که به مراکز پرداخت می‌شود، ۱۷ میلیارد و ۱۵۴ میلیون ریال است.


فریور تعداد زنان سرپرست خانوار مستمری‌بگیر را ۵ هزار و ۵۲۵ خانوار دانست و افزود: اجرای طرح مقیاس ارزیابی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار از دیگر فعالیت‌های بهزیستی استان به شمار می رود.

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس