تاریخ انتشار: ۱۵ مرد ۱۳۹۴
سایت تحلیلی "المانیتور" مطرح کـرد;

زمانی که تظاهرات مسالمت امیز در سوریه آغاز شده بود ایران از مقام های دولتی سوری و اپوزیسیون دعوت کرد تا با خویشتن داری و عدم استفاده از قوای نظامی و سلاح پای میز مذاکره بنشینند

سایت تحلیلی “المانیتور” با انتشار گزارشی به نقل از منابع دیپلماتیکی که نخواسته اند نام شان فاش شود از آماده سازی طرحی چهار مرحله ای زا سوی ایران برای حل بحران در سوریه و تشکیل جبهه متحد علیه داعش خبر داده است.

به گزارش گذارنیوز، این سایت تحلیلی با اشاره به این که برای پایان یافتن بحران چهار ساله سوریه نیاز جدی به همفکری تمام قدرت های منطقه ای وجود دارد به نقل از دیپلماتی ایرانی که نخواسته نامش فاش شود می نویسد:”هیچ چیزی در سوریه تغییر نخواهد کرد مگر آن که قدرت های منطقه ای تصمیم بگیرند تا جنگ در آن کشور متوقف شود. برای ایران، عربستان سعودی و قطر لازم است تا برای پایان این جنگ به طور مشترک تصمیم بگیرند و پای میز مذاکره بنشینند یا آن که فرصت ایجاد شده از دست خواهد رفت.”

این سایت در ادامه به نقل از این دیپلمات ایرانی که به تازگی به بیروت سفر کرده است می نویسد:”کشورهای عربی به شدت از جانب داعش احساس خطر می کنند. ” المانیتور اشاره می کند که فعالیت های داعش به عنوان تهدیدی علیه امنیت تمام کشورها می تواند باعث نزدیکی ایران به کشورهای عربی برای پایان دادن به بحران سوریه شود.

المانیتور در ادامه به نقل از یک مقام ناشناس وزارت امور خارجه ایران از آماده سازی طرحی چهار مرحله ای از سوی ایران برای پایان دادن به بحران در سوریه خبر داده و در این باره می نویسد:”در این طرح ترکیه، قطر و مصر و سایر اعضای سازمان ملل متحد نیز حضور خواهند داشت و عملی شدن آن نیازمند یاری آنان است.” او در این باره افزوده است:”ایجاد اتش بس فوری و امن، ایجاد یک دولت وحدت ملی، بازنویسی قانون اساسی سوریه که اکثر گروههای قومیتی را دربرگیرد و برگزاری انتخابات ملی و سراسری تحت نظارت بین المللی از جمله مراحل این طرح هستند.” این مقام مطلع  اشاره کرده که ایران نسخه به روز شده این طرح را در اختیار سازمان ملل متحد قرار خواهد داد و هدف اصلی آن یافتن استراتژی برای خروج از بحران است.

این دیپلمات ایرانی اشاره کرده زمانی که تظاهرات مسالمت امیز در سوریه آغاز شده بود ایران از مقام های دولتی سوری و اپوزیسیون دعوت کرد تا با خویشتن داری و عدم استفاده از قوای نظامی و سلاح پای میز مذاکره بنشینند. المانیتور در ادامه اشاره می کند که داعش اکنون تهدیدی علیه ایران و سایر کشورهای منطقه است و یکی از علل اصلی و انگیزه هیا ایران برای حل سریع تر بحران سوریه می تواند تمرکز بر روی مبارزه علیه داعش باشد.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس