تاریخ انتشار: ۲۲ فرو ۱۳۹۵

وزیر نفت ایران در واکنش به طرح فریز نفتی می گوید این طرح شبیه جوک است که به ما می گویند ما تولیدمان را بالای ده میلیون بشکه در روز فریز می کنیم و شما هم در یک میلیون بشکه فریز کنید.

به گزارش “گذارنیوز”  از تابستان سال ۹۳ تا کنون قیمت نفت در بازارهای جهانی در مدار نزولی قرار گرفته و هم اکنون در محدوده ۴۰ دلار در نوسان است. این موضوع باعث شده کشورهای صادرکننده نفت با کاهش درآمدهای نفتی مواجه شده و برای جبران این موضوع طرح های مختلفی را بررسی کنند.

طرح فریز نفتی یکی ازاین طرح هایی است که اخیرا در مجامع نفتی مطرح شده و حواشی فراوانی را به همراه داشته است. نوال الفزایا، نماینده کویت در اوپک گفت در این رابطه گفته است همه شواهد حکایت از آن دارد که در نشست تولید کنندگان عضو و غیر عضو اوپک در دوحه در ۱۷ آوریل، توافقی اولیه بر سر فریز تولید حاصل خواهد شد.

فزایا که در وزارت نفت کویت سخن می گفت افزود، من انتظار دارم بازار نفت در نیمه دوم امسال به توازن بین عرضه و تقاضا دست یابد. قیمت نفت برنت که اکنون ۳۷ دلار و ۴۲ سنت است، در نیمه دوم سال به طور متوسط به رقمی بین ۴۵ تا ۶۰ دلار خواهد رسید.

این مقام کویتی توضیح نداد که کدام شواهد و قرائن حکایت از توافق در دوحه دارد، اما گفت که تولید کنندگان ممکن است روی فریز تولید خود در سطح ماه فوریه یا متوسط ماه های ژانویه و فوریه توافق کنند.

پیشنهاد اولیه در مورد فریز تولید از سوی کشورهای عربستان، قطر، روسیه و ونزوئلا برای نگه داشتن تولید در سطح ماه ژانویه مطرح شده بود.

فزایا درباره طرح ایران برای افزایش تولید و بازپس گیری سهم خود از بازار گفت، افزایش تولید ایران به خودی خود مشکل نیست، اما توانایی ایران برای فروش این مقدار اضافی نفت در بازار اشباع شده ای که تقاضا در آن ضعیف است، یک مشکل است.

اما در شرایطی ۱۷ آوریل در نشست دوحه درباره میزان تولید نفت تصمیم گیری خواهد شد که ایران نیز در این نشست شرکت خواهد کرد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در این رابطه گفته است ایران در نشستی که قرار است در دوحه پایتخت قطر در مورد میزان تولید نفت برگزار می شود، شرکت خواهد کرد.ایران در نشستی که قرار است در دوحه پایتخت قطر در مورد میزان تولید نفت برگزار می شود، شرکت خواهد کرد.

اگرچه ایران در این نشست شرکت خواهد کرد اما بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در واکنش به طرح فریز نفتی می گوید این طرح شبیه جوک است که به ما می گویند ما تولیدمان را بالای ده میلیون بشکه در روز فریز می کنیم و شما هم در یک میلیون بشکه فریز کنید.

همچنین مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به توان این شرکت برای بازگشت به شرایط عادی تولید، گفته است تا پایان خردادماه به تولید ۳ میلیون بشکه در روز خواهیم رسید.

وی اظهار داشته در سال ۹۴ تعمیرات اساسی گسترده‌ای روی ماشین‌آلات فرآیندی، کمپرسورها، توربین ها و سایر تجهیزات توسط شرکت توربین جنوب و شرکت های بهره بردار انجام شده است. آقای عالی پور عنوان داشته «هم اکنون بیش از ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه در روز تولید داریم و طبق برنامه های ابلاغ شده، تا پایان خرداد ماه به تولید ۳ میلیون بشکه در روز خواهیم رسید.»

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس