تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] کاخ سفید اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا طرح کنگره برای شفافیت اموال و دارایی‌های مقام‌های ایرانی را وتو خواهد کرد. همزمان، جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تاکید کرد که کنگره ایالات متحده نمی‌تواند متممی به برجام اضافه کند. اوباما – بایدن کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد که باراک اوباما رئیس […]

[ad_1]


کاخ سفید اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا طرح کنگره برای شفافیت اموال و دارایی‌های مقام‌های ایرانی را وتو خواهد کرد. همزمان، جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تاکید کرد که کنگره ایالات متحده نمی‌تواند متممی به برجام اضافه کند.

اوباما - بایدن

اوباما – بایدن

کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا طرح شفافیت اموال و دارایی‌های رهبران ایران را وتو می‌کند.

این در شرایطی است که نمایندگان آمریکا، طرح ضدایرانی موسوم به شفافیت مالی را با ۲۸۲ رأی مثبت در برابر ۱۴۳ رأی منفی به تصویب رساند. هدف از این طرح، بررسی دارایی‌های احتمالی مقامات ارشد ایرانی در بانک‌های خارجی است.

۴۲ نفر از نمایندگان دموکرات به این طرح رأی مثبت دادند.

مشاوران اوباما به وی توصیه کرده‌اند تا این طرح ضدایرانی را وتو کند.

کاخ سفید افزود: ارائه این اطلاعات می‌تواند منابع و روش‌های اطلاعاتی را به خطر بیندازد.

بروس پولیکین نماینده حامی این طرح در سخنانی ادعا کرد: طرح شفافیت مالی می‌تواند به جهان نشان دهد که ایران چگونه از طریق سرقت منابع مالی مردم، نقض حقوق بشر را تسهیل می‌کند.

بایدن: کنگره نمی‌تواند متممی به برجام اضافه کند
در همین حال، معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه گفت توافق هسته‌ای با ایران بر اساس اعتماد نبوده و ایران تعهدات خود را اجرایی کرده است.

وی که در نشستی به میزبانی شورای روابط خارجی آمریکا صحبت می‌کرد، در پاسخ به صحبت‌های یکی از حاضران که با ناقص دانستن توافق هسته‌ای به دلیل عدم امکان دسترسی به سایت‌های نظامی ایران، پرسید که آیا کنگره می‌تواند با افزودن متمم‌هایی توافق را «جذاب‌تر» کند یا نه، گفت: «تصور می‌کنم که توافق همین‌طور که هست جذاب است و اگر کنگره متممی تصویب کند، توافق را باطل می‌کند.»

بایدن افزود: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اطلاع قبلی این سایت‌ها دسترسی دارد و هیچ جایی نیست که آن‌ها نتوانند به آن دسترسی داشته باشند و دانشمندان هسته‌ای و افرادی که بسیار هم هوشمند هم هستند، «ارنست مونیز» (وزیر انرژی آمریکا) و دیگران به این جمع‌بندی رسیده‌اند که با این توافق زمان گریز به هیچ وجه کمتر از یک سال نخواهد بود. آن هم در مقایسه با وضعیتی که آن‌ها پیش از توافق داشتند و مدام در حال افزایش ظرفیت خود بودند.»

معاون رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: «علاوه بر این، ما به هیچ وجه به ایران اعتماد نکرده‌ایم، بلکه ایرانی‌ها تعهداتی را که باید در ابتدا انجام می‌دادند، انجام دادند. آن‌ها در اراک سیمان ریختند و رآکتور پلوتونیوم آن‌ها غیرقابل استفاده شد. آن‌ها تمام اورانیوم غنی‌شده با غنای بالاتر از یک سطح مشخص را به خارج از کشور منتقل کردند و حالا برای رسیدن به سطحی که قبلا بودند به زمان زیادی نیاز دارند و بدون اطلاع ما هم نمی‌توانند این کار را انجام دهند.»

وی افزود: «می‌دانم که حتی جامعه اطلاعاتی اسرائیل اذعان دارد که این یک توافق خوب است. باور کنید که شوخی نمی‌کنم. واقعیت است. آیا می‌توانست توافق بهتری باشد؟ بله. توافق بهتر این بود که آن‌ها کلا حتی فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای هم نداشته باشند. اما برای این کار نیاز به انتخاب دشوار بود. تصور می‌کنم رئیس‌جمهور عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت و توانست ائتلافی بین‌المللی تشکیل دهد.»

ایران و گروه موسوم به ۱+۵ سال گذشته به توافقی دست یافتند که هدف از آن رفع تحریم‌های هسته‌ای در قبال برخی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران بود. با گذشت ۹ ماه از اجرای این توافق، مقامات ایرانی می‌گویند هنوز انتظاراتی که از آن داشته‌اند، به طور کامل محقق نشده است.

منبع: فارس و تسنیم

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس