تاریخ انتشار: ۲۷ خرد ۱۳۹۵

– مدیر شهرسازی و معماری ‏اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: طرح جامع قبلی مشهد تا سال ۱۳۹۵ دارای اعتبار است و این طرح برای کسب درآمد و تأمین درآمدهای شهرداری و دیگر ‏دستگاه ها تهیه نمی شود.

‌‌‌‌‌“گذارنیوز” :
بهاره بزرگمهر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: هدف از تهیه طرح جامع بررسی و برنامه ریزی برای تأمین نیازهای استقرار جمعیت و ایفای نقش و مأموریت هایی ‏است که هر سکونتگاهی در قالب نظام سلسله مراتبی اسکان جمعیت دارد.‏

*شورای عالی شهرسازی و معماری سهل انگاری های دوره های گذشته را اصلاح کرده است
مدیر شهرسازی و معماری ‏اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی با انتقاد از شبهاتی که درباره شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح شده، تصریح کرد: تمام سهل انگاری های صورت گرفته در سالیان گذشته، ‏در ۲ سال اخیر و توسط شورای عالی شهرسازی و معماری و استانداری خراسان رضوی مرتفع شده است.
وی افزود: حساسیت های شورای عالی ‏شهرسازی و معماری و استان بود که موجب پاسخ به دغدغه حفظ باغها و فضای سبز شهر شد و فرصت تجدید نظر در بافت پیرامون حرم را فراهم آورد که پیامدهای ‏مثبت آن برای تمام شهروندان و زائران مشهدالرضا(ع) مشهود است و در آینده ملموس تر نیز خواهد شد.‏

*تداخل محدوده مشهد با مرز شهرستان طرقبه شاندیز از علل تأخیر در اعلام طرح جامع مشهد
بزرگمهر گفت: در سال ۱۳۸۵ با تشکیل نهاد مطالعات و برنامه ریزی توسعه و عمران شهر مشهد، در توافقنامه ای پیگیری تهیه طرح جامع مشهد به این ‏نهاد واگذار شد.‏
وی افزود: به طور همزمان با تشکیل نهاد فوق الذکر و در راستای تهیه طرح ناحیه ای به عنوان مرحله اول و طرح مجموعه شهری به عنوان مرحله دوم با مهندسان مشاور عقد قرارداد ‏شد.
مدیر شهرسازی و معماری ‏اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی ادامه داد: نهاد مطالعات مجموعه ای میان بخشی متشکل از شهرداری مشهد و وزارت راه و شهرسازی است که بر اساس توافق صورت گرفته در همان سال به ‏منظور تهیه طرح های تفصیلی و جامع شهر مشهد تشکیل شد.
وی تصریح کرد: تلاش های بسیاری برای تهیه و بررسی طرح جامع توسط نهاد و کارشناسان مراجع ‏مختلف مربوطه از جمله راه و شهرسازی انجام شد و در سال های ۸۹-۸۸ طرح مذکور طی مراحلی به تأیید کارگروه شهرسازی و ‏معماری استان به عنوان اولین مرجع تصویب طرح جامع شهرها رسید.‏
‏بزرگمهر افزود: از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ این طرح به دلیل تداخل حریم و محدوده مشهد با مرز شهرستان طرقبه شاندیز بلاتکلیف ماند و به همین دلیل چندین بار ‏از دستور کار شورای برنامه ریزی استان خارج شد.‏

*نبود مستندسازی مدارک از جمله دلایل تاخیر در اعلام طرح جامع مشهد
مدیر شهرسازی و معماری ‏اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: بررسی و تحویل گیری طرح جامع که با صرف انرژی و وقت فراوان صورت گرفته بود، دارای مستن سازی مدارک نبود.
وی ادامه داد: بسیاری از مسائل در قالب گزارش های تصویری ارائه شده و مورد بررسی نیز قرار گرفته بود و حتی همان زمان اصلاحاتی بر روی آن صورت گرفت.
بزرگمهر تاکید کرد: با وجود این، اصلاحات انجام شده مستندسازی نشده بود و بنابر این مدارکی از مطالعات پایه اصلاح شده و فرایند اصلاحات به صورت مدون ‏وجود نداشت.

*شروع فعالیت ها در دولت یازدهم
بزرگمهر اذعان کرد: با شروع به کار ترکیب جدید شورای عالی شهرسازی و معماری و نیز با همت و توجه استانداری خراسان رضوی و معاونت ‏شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم، موضوع طرح جامع مشهد در شورای برنامه ریزی و توسعه استان با حضور تمامی مسئولان مربوطه مطرح ‏و تأیید شد.
وی افزود: در این شورا فرصتی دو ماهه برای ارسال مدارک طرح مذکور به تهران به منظور طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری تعیین شد.‏
مدیر شهرسازی و معماری ‏اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: اداره شهرسازی و معماری این اداره کل، بعد از مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان در اردیبهشت ۹۳، به عنوان دبیرخانه کارگروه و نماینده شورای عالی در استان برای جمع آوری مدارک مصوب طرح جامع شروع به فعالیت کرد.
وی ادامه داد: از آنجا ‏که نیروهای مشاور تهیه کننده دچار ریزش شده بودند جمع آوری مدارک توسط مشاور به اتفاق تیمی متشکل از نمایندگان استانداری، نهاد مطالعات، شهرداری مشهد و اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی آغاز شد که طی آن ‏سندهای ضوابط و مقررات، کاربری و حریم و محدوده ارسال شد.
بزرگمهر اظهار کرد: مسائل و مشکلات اصلی شهر و طرح جامع در ۶ ماه متوالی، از تیرماه ۹۳ تا دیماه همان سال در ‏چندین جلسه کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و معماری و ۶ جلسه این شورا با حضور نمایندگان شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد مورد بررسی ‏قرار گرفت.‏
وی ادامه داد: در این بررسی ها شورای عالی بخش هایی از طرح را تصویب و قسمتهایی را نیازمند اصلاح دانست و مابقی را نیز مستلزم تکمیل دانست. ‏
مدیر شهرسازی و معماری ‏اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: نتایج عنوان شده از سوی مشاور طرح جامع برای محدوده مرکز شهر کفایت نمی کرد و نیز نقدهای جدی بر ‏طرح تفصیلی وارد بود.
وی افزود: وزارت راه و شهرسازی نسبت به اخذ مشاور برای تهیه طرح تجدیدنظر در این محدوده اقدام کرد که البته این اقدام با ‏حمایت مدیران شهری و اکثریت نخبگان عرصه شهرسازی و معماری و میراث فرهنگی و جامعه شناسان روبه رو شد.‏
بزرگمهر خاطرنشان کرد: به محض ابلاغ مصوبات شورای عالی در مورد طرح جامع، مکاتبات و اقدامات برای تحویل گیری مدارک توسط اداره کل راه و شهرسازی آغاز شد.
‏او تصریح کرد: با این حال به دلایلی که ریزش شدید نیروی کارشناسی مشاور و نبود مستندسازی در طول مدت تهیه طرح از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ از جمله آنها بود، مدارک به موقع و کامل توسط مشاور ارائه نشد.
بزرگمهر افزود: به دلیل نارسایی ها در ارائه به موقع و کامل مدارک توسط مشاور بعد از اخطارهای مکرر و پی گیریهای متعدد، ناگزیر ادامه همکاری با مشاور میسر نشد.
مدیر شهرسازی و معماری ‏اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: سپس مقرر ‏شد تیمی متشکل از کارشناسان استانی با استناد به مصادیق ‏مندرج در صورت جلسات و موارد اعلام شده، اصلاحات مدارک بخش هایی را که به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری رسیده بود، انجام دهد.
وی افزود: کمیته مذکور از هفتم اسفند ۹۴ آغاز به کار کرد که البته در این زمینه کارشناسان و متخصصان کلیه نهادها اعم از استانداری، شهرداری، نهاد مطالعات، نمایندگان مهندسان مشاور تهیه کننده طرح ‏های تفصیلی همکاری بسیار ارزنده، مؤثر و قابل توجهی داشتند.
بزرگمهر خاطرنشان کرد: اگرچه جمع آوری و اصلاح یک طرح که از فرآیند تهیه آن به طور منظم مستندسازی صورت ‏نگرفته، امری بسیار دشوار و زمانبر است اما کمیته فوق برای خروج از شرایطی که به طرح اعمال شده بود، تشکیل شد و با اطلاع از مشکلات آن وارد ‏این عرصه شد.
وی گفت: اکنون، مدارک طرح جامع جمع آوری و برابر مصوبات اصلاح و جهت ابلاغ ارسال شده است و از چند روز آینده ابلاغ خواهد شد.
۷۵۰۰/۵۱۳۲

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس