تاریخ انتشار: ۲۹ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] به گزارش ایلنا، همراه با این کارگاه عملی، نشست تخصصی با حضور هنرمندان نقاشی‌خط نیز برگزار شد؛ در این نشست نصرالله افجه‌ای، با بیان این که نقاشی‌خط یک رسانه است و پیام‌های زیادی برای ما دارد، گفت: آن‌چیزی که می‌خواهیم از یک رسانه،کتاب و واعظ بشنویم، می‌توانیم از نقاشی‌خط که زبانی تلویحی و اشاره‌ای […]

[ad_1]

به گزارش ایلنا، همراه با این کارگاه عملی، نشست تخصصی با حضور هنرمندان نقاشی‌خط نیز برگزار شد؛ در این نشست نصرالله افجه‌ای، با بیان این که نقاشی‌خط یک رسانه است و پیام‌های زیادی برای ما دارد، گفت: آن‌چیزی که می‌خواهیم از یک رسانه،کتاب و واعظ بشنویم، می‌توانیم از نقاشی‌خط که زبانی تلویحی و اشاره‌ای دارد، دریافت کنیم.


او تاکید کرد: نقاشی‌خط در کوچکترین زوایای زندگی ما رخنه کرده است و با زبان گرافیک در تلفن‌های همراه و رایانه‌ها، در تابلوهای راهنمای اطراف‌مان و جای جای زندگی‌مان این علائم را می‌بینیم که بخشی از آن به صورت نوشتاری و بخشی دیگر به صورت تلویحی و اشاره است.


افجه‎ای با بیان این که با نقاشی خط و زبان گرافیک می‌توانیم بین خودمان و با دنیا ارتباط برقرار کنیم، اظهارداشت: علت عدم برخورداری از جامعه‌ ای بهنجار و مطلوب،  بی‌توجه‌ای به فرهنگ و هنر است.


او در ادامه با اشاره به آثار هنرمندان، گفت: در نقاشی‌خط باید از ترکیب زیاد رنگ‌ها و کنار هم گذاشتن آنها جز در تونالیته باید پرهیز کرد.


افجه‌ای افزود: اول باید موضوع و تیتر را انتخاب کنید. در ادامه باید رنگ خوب را شناخت، طوری که  باید در مورد کارهایی که انجام می‌دهیم بتوانیم اطلاعات بیشتر به مخاطب منتقل کنیم. مانند آنونس فیلم و جلد کتاب‌ها که برای مخاطب حکم ویترین دارند.


او تصریح کرد: کسی که کار می‌کند باید گرافیک و نقاشی‌خط را به زیبایی بداند و به اشکال طبیعت بیشتر دقت کند. بیشتر خط خطی کند و از دل آنها اثر هنری خلق کند و بیرون بکشد. نقاشی‌خط یک زبان تلویحی و اشاره است. زبان کرولال هاست.کسی که نقاشی‌خط می‌کند باید از هنرهای موسیقی، خوشنویسی، خطاطی نیز بداند.


او در ادامه با معرفی کتابی «معنی هنر»، نوشته هربرت مید و ترجمه، نجف دریابندری، و اشاره‌ای به روند خلق آثار خود، گفت: خلق بعضی از آثار تا ۱۱ ماه طول کشیده و ساده‌ترین آنها حداقل ۱۳ ساعت زمان برده است.


ترویج فرهنگ صبر، سلامتی، انصاف و رزق حلال ضروری است


علی تن با اشاره به این که موضوع های صبر، سلامتی، انصاف و رزق حلال از مسائل روز هستند، گفت: ترویج هرچه بیشتر فرهنگ مدارا، صبر و تحمل در فضای عمومی یک نیاز ضروری است و باید مطبوعات و رسانه‌ها بیشتر به این موضوع ها بپردازند، چرا که مسائل و معضلات امروز جامعه ما هستد.


وی در ادامه به انتقاد از هنرجویان پرداخت و گفت: خطاهای جزئی هنرجویان بیشتر در سطح تئوری هستند و این خیلی جای نگرانی نیست.هنرجویان مطالعه بیشتر در این حوزه می‌توانند مبانی تئوری خود را تقویت کنند.


در پایان این نشست با حضور بهزاد تیمورپور؛ سرپرست فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی و نصرالله افجه‌ای و علی تن از هنرجویان تقدیر شد و به سه هنرجوی منتخب که اثرشان در داوری مقام آورده بود، جوایزی اهدا شد.


unnamed

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس