تاریخ انتشار: ۱۰ مرد ۱۳۹۴
آیا ناطق نوری به نفع لاريجاني کنار میکشد؟!

با اعلام کناره گیری ناطق نوری از انتخابات حالا برنامه اصلاح طلبان برای ورود به ماراتن مجلس دهم پیچیده تر از قبل به نظر می رسد.

به گزارش گذارنیوز این طیف که در  ریاست جمهوری ۹۲با حمایت از یک شیخ اصولگرا موفق شدند بازی را به نفع خود به پایان ببرسانند تصمیم داشتند در انتخابات اسفندماه امسال هم با اتخاذ همین استراتژی اکثریت کرسی های پارلمان را از آن خود کنند.این در حالی است که ناطق نوری امروز  برای چندمین بار اعلام کرد که عمر کار سیاسی اش تمام شده است و دیگر قصد ندارد در انتخاباتی کاندیدا شود.
بی تردید صراحت کلام این شیخ اصولگرا،از این پس اصلاح طلبان را وارد فاز جدیدی خواهد کرد چراکه این طیف حالا باید از میان علی لاریجانی و محمدرضا عارف یکی را انتخاب کند ؛حضور مستقل یا همراه با ائتلاف.
این در حالی است که از میان جریان های سیاسی اصلاح طلب آنهایی که به حسن روحانی نزدیک ترند بیشتر خواهان اجماع و ائتلاف همطیفانشان بر سر حمایت از علی لاریجانی هستند به طوری که عطریانفر گفته بود «نقد لاریجانی را به نسیه عارف ترجیح می دهیم ».گفتنی است پیش تر غلامحسین کرباسچی دبیر کل حزب کارگزاران در سرمقاله ارگان مطبوعاتی این حزب نوشته بود که باید از مدل مجلس پنجم و استفاده از افرادی همچون علی اکبر ناطق نوری بهره بگیریم از سوی دیگر محمد قوچانی نیز که اکنون عضو کمیته سیاسی کارگزاران است نیز چنین ایده ای را تجویز کرده بود.
این موضع گیری بخشی از بزرگان اصلاح طلب گویای آن است که این طیف به تکرار انتخابات ۹۲می اندیشد .راهکاری که برخی دیگر از سیاسیون این طیف که در رده های پایین تر این جریان جای گرفته اند نیز برآن تاکید می کنند .دراین میان کمال الدین پیرموذن،نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری آریا می گوید:اگر اصلاح طلبان همان از خودگذشتگی که آقای عارف در انتخابات ریاست جمهوری از خود بروز داد را داشته باشند بدون تردید اصلاح طلبان معتدل همراه دولت با اقبال عمومی مواجه می شوند .وی درباره جایگاه علی لاریجانی در طیف اصولگرایان نیز گفت:جایگاه آقای لاریجانی در معتدلین هر دو طیف اصلاح طلبان و اصولگرایان خوب است اما ازآنجایی که خمیر مایه اصولگرایان افراطی گری است بنابراین این جریان همراه آقای لاریجانی نخواهند بود.
این نماینده مجلس تاکید کرد:تا جایی که اطلاع دارم در بین اصلاح طلبان حامی دولت اراده ای هست که می خواهد افرادی همچون لاریجانی ها را جذب کند.

اصلاح طلبان هیچ مشکلی با لاریجانی و همراهان ایشان ندارند

اما پیش از این حجت الاسلام و المسلمین قدرت الله علیخانی ،مشاور پارلمانی آیت الله هاشمی هم در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری آریا گفته بود: اصلاح طلبان هیچ مشکلی با آقای لاریجانی و همراهان ایشان ندارند.
وی افزود: آقای لاریجانی در این دوره از مجلس همانند دوره قبل، مدیریت مطلوب و موثری به ویژه در مقابله با تندروی داشتند. و تلاش ایشان این بود که با توجه به انتخاب رییس جمهور جدید و تغییر فضای سیاسی کشور، مجلس را با این موضوع هم آوا کنند تا تنشی به جامعه منتقل نشود.
علیخانی ادامه داد: هر چند تندروها در مجلس بدنبال ناسازگاری با دولت بوده اند اما تحت مدیریت آقای لاریجانی و عقلای مجلس ، اقدامات آنان چندان موثر نبوده است و برای مجلس آتی نیز همه جریان ها اعم از اصلاح طلب و اصولگرا باید راهی را در پیش بگیرند که حوادث گذشته پیش نیاید.

به نظر می رسد زمینه تفاهم میان لاریجانی و اصلاح طلبان وجود داشته باشد
علی اکبر اولیا که از نزدیکان سیاسی محمدرضا عارف است  به خبرنگار آریا گفت :«عملکرد دولت احمدی نژاد بسیاری از عقلای اصولگرا و اصلاح طلب را به هم نزدیک کرد.اتفاقاتی که در دولت آقای احمدی نژاد رخ داد بسیاری از عقلای اصولگرا و اصلاح طلب را به هم نزدیک کرد به طور حتم آمدن آقای روحانی هم نتیجه نزدیکی این دوجریان به هم بود لذا بنده معتقدم کماکان احتمال وقوع این اتفاق وجود دارد.ازآنجایی که در مجلس ۲۹۰نماینده حضور دارند بنابراین ممکن است ما شاهد بروز طیف جدیدی در عرصه سیاسی کشور باشیم اما به نظر می رسد مجموعه عقلای هردو طرف بتوانند در مجلس آینده وزن قابل توجه و تاثیرگذاری داشته باشند و درانتخابات آتی موفق باشند.به نظر می رسد زمینه تفاهم میان لاریجانی و اصلاح طلبان وجود داشته باشد.دوستان تلاش می کنند در سطح کشور یک فضای ائتلافی را ایجاد کنند لذا امیدواریم در نتیجه این همگرایی ها به نتیجه مثبت برسیم.»

اصولگرایان برای لاریجانی شرط خواهند گذاشت
اما ابراهیم نکو،عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی در گفتگو با آریا ،گفت:بنده معتقدم از آنجایی که افکار آقایان لاریجانی و روحانی به هم نزدیک است بنابراین می توانند برای انتخابات در یک ائتلاف قرار گیرند البته برای چنین ائتلافی به نشست های طولانی نیاز است.
وی درباره جایگاه  لاریجانی در بین اصولگرایان،تاکید کرد:باتوجه به مواضع معتدلی که آقای لاریجانی دارند ایشان با انتقادهایی از سوی جبهه اصولگرایان مواجه می شوند بنابراین بنده معتقدم آقای لاریجانی در جبهه اعتدالیون قرار می گیرد .
نکو معتقد است:لاریجانی بیشتر می تواند به روحانی نزدیک شود چراکه اگر ایشان تغییر رویه دهد و در جبهه اصولگرایان قرار گیرد برایش شرط و شروط خواهند گذاشت که این مساله برای آقای لاریجانی غیرقابل هضم خواهد بود بنابراین پذیرش ایشان در جبهه اعتدالیون بیشتر خواهد بود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس