تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۴

بهمن فروتن مربی فوتبال و کسی که حالا مدتهاست در فوتبال ایران به عنوان یک کارشناس و ستون نویس روزنامه ها مطرح است، در صحبتهای جنجالی که با روزنامه آرمان، روزنامه صبح تهران داشته صحبتهای جنجالی مطرح کرده است. به گزارش گذار نیوز بخشی از صحبتهای سرمربی سابق شموشک نوشهر را می خوانیم: مذاکره‌ای که […]

بهمن فروتن مربی فوتبال و کسی که حالا مدتهاست در فوتبال ایران به عنوان یک کارشناس و ستون نویس روزنامه ها مطرح است، در صحبتهای جنجالی که با روزنامه آرمان، روزنامه صبح تهران داشته صحبتهای جنجالی مطرح کرده است.

???? ?????

به گزارش گذار نیوز بخشی از صحبتهای سرمربی سابق شموشک نوشهر را می خوانیم:

مذاکره‌ای که سه روز می‌تواند طول بکشد را آمریکا ۱۲ سال به درازا کشاند که ۸ سال آن در دولت قبل بود. در این ۱۲ سال فراموش کردیم وزارت کشور داریم. فساد در این ۱۲ سال فوتبال ایران را از پا درآورد. حالا که توافق ۱+ ۵ و ایران انجام شده، وزارت کشور اهمیت خاصی پیدا کرده است. به‌دلیل اینکه فساد به فوتبال راه پیدا کرده، با این توافق هم نمی‌تواند تکان اساسی بخورد. فساد با خود مشکلاتی به همراه می‌آورد. مثلا تیم فوتبال ساحلی ما اسپانیا را شکست داد و به جمع ۸ تیم برتر جهان رسید. والیبال کشورمان هم در جهان می‌درخشد پس ما استعداد داریم ولی چرا فوتبال نتوانسته در جهان حرفی برای گفتن داشته باشد و پیشرفت کند چون دچارمشکلات اساسی شده است!

او از اینکه در فوتبال ایران هزینه شود ناراحت است: همین بهتر که به فوتبال پول نمی دهند، پول به فوتبالی که دچار مشکلات مدیریتی است، بدهند که چه اتفاقی رخ دهد؟ در روزهای گذشته از بدهی میلیاردی باشگاه‌ها گفته شد اما این باشگاه‌ها همچنان به بدهی خود می‌افزایند. چرا یک مدیر باید پای قراردادی امضا بزند که می‌داند نمی‌تواند آن را تمام و کمال پرداخت کند؟ آیا این نوع قرارداد ها فریب دادن کادر فنی، بازیکن و پزشک یک تیم نیست؟! اگر پول ندهند مربیان دنبال بازیکن‌سازی می‌روند. درست است که مجید جلالی مربی بازیکن‌سازی است اما اگر باشگاه وی در سال قبل بودجه زیادی داشت مدیرعامل به‌دنبال بازیکنان اسمی می رفت. من با بنگاه‌های صنعتی بسیار بزرگی در ایران درخصوص سرمایه گذاری در فوتبال صحبت کرده‌ام. برخی از آنان مانند مجموعه مپنا گفتند که پول خرید بایرن مونیخ را دارند اما در فوتبال ایران سرمایه گذاری نمی کنند چون مشکلات در آن فراگیر شده است. وقتی نهادی صنعتی اعلام می کند ۶۰ میلیارد به باشگاهش می‌دهد شاید ۴۰ میلیارد هم به باشگاه نرسد این در حالی است که بین گاوصندوق این نهاد تا باشگاه فاصله ای بیش از ۷۰ کیلومتر هم وجود نداشته باشد پس دولت وقتی می‌گوید ۱۲۰۰ میلیارد در فوتبال هزینه می کند درست است! در مقابل هم می بینیم امیر عابدینی از کفاشیان دفاع می کند و می گوید چنین مبالغی در فوتبال وجود ندارد! دولت که دروغ نمی‌گوید و می‌ بینیم که ۴۰ میلیارد در یک فاصله ۷۰ کیلومتر گم می‌شود. حال ای کاش فقط پول گم شود در حالی که می بینیم بازیکن در محوطه جریمه خود آبشار یا گل به خودی می‌زند و اگر بازیکن در روند تغییر نتیجه همکاری نکرد فلان داور کمک می کند.

بهمن فروتن درباره اینکه فدراسیون فوتبال اعلام کرده که از هر فردی در مورد فساد در فوتبال صحبت کند و اگر مدرک نداشته باشد، شکایت می کند! هم می گوید:« مگر کسی حرفی زده؟ عاشق فدراسیونی هستم که از من شکایت کند. حداقل با این شکایت من و کفاشیان روبه‌روی هم در یک میدان قرار می گیریم. جالب است کفاشیان ۸ سال این فوتبال را مدیریت می‌کند و در آخر هم تهدید می کند! کار ایران و ۱+۵ تمام شده و گل و شیرینی‌ها هم پخش شده و نوبت وزارت کشور است که اهمیت ستادی خود را نشان دهد. ۱۲سال است که این وزارتخانه را فراموش کرده ایم و تا صحبتی شده از مذاکره با ۱+ ۵ و اهمیت آن گفته شد. من به آقای ظریف و دکتر روحانی بابت این توافق تبریک می گویم. از ته‌دل می‌گویم پس از این توافق متوجه شدم رحمانی‌فضلی وزیر کشور است! دکتر ظریف گل زده و بازی را به تساوی کشانده پس حالا باید گل برتری را به ثمر رساند گلی که باید وزارت کشور آن را وارد دروازه کند. روی سخن من با دکتر روحانی و رحمانی‌فضلی است. آنها تکلیف ما را مشخص کنند. دولت می گوید ۱۲۰۰میلیارد در فوتبال هزینه شده و در طرف مقابل کفاشیان این عدد را قبول ندارد و اعلام کرده از هر کسی حرفی بزند و اعتراضی بکند، شکایت می‌کند، حق با چه کسی است؟ ما باید تکلیف خودمان را بدانیم. از طرفی پول‌ها را می‌برند و از طرف دیگر رئیس فدراسیون ایستاده و تهدید می‌کند. آقای وزیر کشور! لطفا پرچم‌تان را در فوتبال نشان دهید.

فروتن درباره اینکه از چند روز دیگر لیگ برتر آغاز می‌شود و این در حالی است که هنوز وضعیت چند تیم هنوز مشخص نشده است گفت:ببینید علی دایی و قلعه‌نویی چند روز قبل سرمربیان صبا و ملوان شدند. استقلال اهواز هنوز درگیر مشکلات مدیریتی و مالکیتی است. چرا باید باشگاهی که وضع مالی خوبی دارد در دسته پایین‌تر تیم داشته باشد و با صعود آن بدنبال کاسبی باشد؟ اگر لیگ قانون جامعی داشته باشد این اتفاق رخ نمی‌هد. بایرن مونیخ نمی‌تواند در دسته پایین‌تر تیم دوم داشته باشد. در لیگ‌های پایین‌تر ۸ هفته مانده به پایان مسابقات، فدراسیون امکانات و وضعیت مالی تیم‌های برتر را بررسی می‌کند و اگر شرایط مناسب را نداشته باشند در صورت قهرمانی اجازه صعود نمی‌دهد! من به مهدی تاج گفته‌ام به‌جای برخی مسائل بروند دنبال اینکه تعطیلی لیگ را کمتر کنند. کی‌روش زمان می‌خواهد و آقایان هم لیگ را تعطیل می‌کنند. ناسلامتی لیگ ما اسم حرفه‌ای روی خودش دارد. اصلا مدرنیته را هم نخواستیم. فوتبال یک زمین کشاورزی است و ما کشاورز هستیم. باید شخم زدن، کوددهی، سم‌پاشی و دروکردن به موقع باشد. ابزارآلات مدرن نیز نیاز است. مدیریت فعلی فوتبال را تبدیل به ده و روستایی کرده است که خود نیز قوانین کشاورزی را رعایت نمی‌کند و به کسانی که در این کشاورزی قامتی خمیده پیدا کرده‌اند نمی‌خواهد اجازه حرف زدن بدهد.

فروتن در بخش آخر صحبتهایش نشان می دهد که البته مثل همیشه نسبت بدبینی به خوش بینی اش در مسایل مختلف خیلی بیشتر است. او درباره اینکه کفاشیان از عدم توافق با نایک  و آدیداس گفته است و این مساله را چگونه ارزیابی می کند هم گفته است:« این دو شرکت معتبر پیش‌بینی کرده‌اند که ایران در جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه حضور نخواهد داشت و به همین دلیل با ایران به توافق نرسیدند. نایک و آدیداس با کشورهایی قرارداد می‌بندند که از حضور آنان در جام‌جهانی مطمئن باشند و وقتی که می‌دانند ایران در روسیه غائب است دلیلی برای همکاری ندارند.» باید از آقای فروتن سوال پرسید آنها از کجا می دانند که ایران در جام جهانی روسیه غایب است؟

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس