تاریخ انتشار: ۲۰ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] رییس سازمان انرژی اتمی ضمن تشریح سیر تحول ایران اسلامی قبل و بعد از انقلاب و رشد تاریخی ملت ایران پس از انقلاب گفت: توانمندی هسته ای یک توانمندی راهبردی است به گزارش ایسکانیوز به نقل از از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی جمعی از نخبگان علمی استان قزوین با حضور در سازمان […]

[ad_1]

رییس سازمان انرژی اتمی ضمن تشریح سیر تحول ایران اسلامی قبل و بعد از انقلاب و رشد تاریخی ملت ایران پس از انقلاب گفت: توانمندی هسته ای یک توانمندی راهبردی است

به گزارش ایسکانیوز به نقل از از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی جمعی از نخبگان علمی استان قزوین با حضور در سازمان انرژی اتمی ایران در نشستی صمیمانه با دکتر علی اکبر صالحی دیدار کردند و از فعالیت ها و دغدغه های نخبگان این استان سخن گفتند.
در این نشست صالحی به سیر تحول آنچه بر ملت ایران از قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی و پس از آن گذشته اشاره و رشد تاریخی ملت ایران پس از انقلاب و گذر از فراز و نشیب های بسیار را در چارچوب تقدیر الهی- که منشعب از خواست تغییر و تحول ملت ها است- تبیین کرد.
وی با ذکر نمونه هایی از ظهور و افول امپراطوری های مصر، چین، یونان، روم و ایران، خروج حاکمان از حدود و ثغور مدیریتی را علت افول آنها دانست و ادامه داد: قرار نیست خداوند متعال کارهای ما را پیش ببرد. این تعبیر نادرستی است؛ چیزی بدست نمی آید، مگر با سعی و تلاش انسان (وَ أَنْ لَیْسَ لِلْإِنْسانِ إِلاَّ ما سَعی).
معاون رییس جمهور افزود: از قیام حضرت موسی(ع) که جامعه بنی اسرائیل به رهبری ایشان برای رهایی از بردگی قیام کرد تا انقلاب بلشویکی در روسیه که خواستار مساوات بود، نه عدالت و انقلاب کبیر فرانسه که برادری و برابری را سر منشأ کرد و در نهایت انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، همگی به محوریت خواست مردم و اراده عمومی اتفاق افتاده است.
صالحی ادامه داد: انقلاب ها اشتراکات زیادی دارند ولی هر کدام از آنها دارای یک برجستگی خاص است. انقلاب حضرت موسی(ع) برای رهانیدن مردم از استضعاف، انقلاب فرانسه به منظور ایجاد برابری و انقلاب ایران بر مبنای بازنگری یا احیای فلسفه زندگی بود. فلسفه زندگی ای که درون آن فلسفه سیاسی نهفته است.
وی با اشاره به پوچ گرایی و نحله های مختلف و ایسمهای گوناگون (کمونیسم، سوسیالیسم، نهیلیسم، هیپیسم و …) که زمانی حرکت اجتماعی بودند، دلایل مربوط به خود را داشتند وگسترش پیدا کرده بودند، گفت: اصل پیام رهبر کبیر انقلاب، امام راحل (ره)، رویکرد و جهانبینی اسلامی در این جهان مادیگرا بود.
وی افزود: سردرگمی جوانان، تضعیف باورهای دینی و مهجور ماندن آنها و از طرفی مدرنیسم، از سر تا پا فرنگی شدن و نگاه کامل به غرب فراگیر شده بود. در این اوصاف، حضرت امام(ره) براستی احیاءگر دین در عصر حاضر و مبدأ فلسفه و جهانبینی جدید اسلامی شدند. پیام های فرعی استقلال، آزادی، رفاه و ارتقاء معیشت در همه انقلاب ها موجود هست؛ تفاوت ما با این عناصر شعاری -که در آغاز هر انقلابی وجود دارد؛ نگاه ارزش محور مبتنی بر جهانبینی اسلامی بود؛ با این مضمون که «ای انسان، نگاه دیگری به فلسفه زندگی خود داشته باش». حال دین چیست؟ دین نظام زندگی است و دین اسلام همان نظام زندگی بر اساس فلسفه اسلامی است.
معاون رییس جمهور گفت: در مدنیت شهری صدر اسلام، پیامبر(ص) حکمرانی با اقتداری خاص را برگزیدند و پیام الهی را در ابتدا بصورت سری و سپس علنی در طول ۲۳ سال به زیبایی منتشر ساختند. حکومت بر مردمی را آغاز کردند که هیچ نداشتند و تحت قیمومیت امپراطوری پارس بودند و از طریق واسطه عشایر عرب در عراق اداره می شدند ولی فلسفه و نظام دین جدید قدرتمندشان کرد؛ تا جایی که رسول اکرم(ص) نامه هایی به سه قدرت آن عصر یعنی مصر، ایران و بیزانس یا رم شرقی نگاشته و ایشان را دعوت به اسلام فرمودند.
وی اضافه کرد: در مورد چالش ما با غرب هم همینگونه است؛ آنها چرا از کشورهای دیگری مانند اندونزی، پاکستان، مالزی و … نمی هراسند؟ مگر ما رقیب آنها در اقتصاد هستیم؟ خیر . مگر رقیب تجاری یا فناوری های جدید هستیم؟ خیر. فاصله ما تا آنها زیاد است؛ پس چه چیزی برای آنها چالش برانگیز و نگران کننده است؟ جهانبینی و فلسفه سیاسی ما که برای غرب مجهول و ناواضح و غیر روشن است.
وی ادامه داد:آمریکا برای خود یک فلسفه حکمرانی دارد. چه چیزی در پیام ایران است؟ همانکه ما از زمان رسول اکرم (ص) برگرفتیم و احیاء کردیم. آمریکا قدرت مطلق خود را درگیر چالش نفسگیر برای حفظ و صیانت از عناصر قدرت خود -که اقتصاد نیرومند، صنعت قوی، علم و فناوری نوین و تجارت جدید است- می کند. آمریکا عنصر قدرت دیگر خود را که فلسفه سیاسی است در مواجهه با یک فلسفه جدید می بیند. آمریکا مدعی است که مبنای فلسفه سیاسی آن دموکراسی است که البته اینهم قابل بحث است. اگر این عنصر قدرت آن زیر سؤال رود، دیگر قدرت مطلق جهان نخواهد بود.
صالحی افزود: از نظر آمریکا، اروپا رقیب علمی و روسیه رقیب نظامی و چین رقیب اقتصادی بالقوه هستند و نباید بر آمریکا برتری جویند. آنها قدرت بلامنازع آمریکا را قبول می کنند و رهبری او را می پذیرند و فاصله را نگه می دارند. برای جلوگیری از هژمونی و یا سلطه آمریکا، رهبری آنرا پذیرفته اند. اعمال قدرت رهبری یک کشور در جهان یا از طریق هژمونی و یا سلطه و یا از طریق پذیرش رهبری آن کشور مقدور می باشد.
وی ادامه داد: حال به موقعیت ایران توجه کنیم. جمهوری اسلامی ایران نه رقیب اقتصادی و نه نظامی است بلکه فقط صاحب فلسفه سیاسی جدیدی با جهانبینی مختص خود است که نگرانی بهم خوردن موازنه قدرت را برای آنها ایجاد می کند. اینجاست که امکان افول یک امپراطوری می تواند آغاز شود و علت آن در چالش قرار گرفتن با جهانبینی اسلامی است. حال ما باید در برابر این چالش چه رویکردی داشته باشیم؟
صالحی افزود: باید عناصر متعدد قدرت را در خود تقویت کنیم؛ از لحاظ نظامی گری قدرتمند و از لحاظ اقتصادی خوداتکاء در درون شویم؛ مثال آلمان، نمونه خوبی است؛ با وجود قدرت فوق العاده اقتصادی، در زمان رکود جهانی، با توجه به وابستگی شدید به صادرات، دارای مشکل می شود: استراتژی جدیدشان اقتصاد درونزا برای مقابله با طوفان های اقتصادی در این دنیای متزلزل است.
رییس سازمان انرژی اتمی با ذکر آیه شریفه و اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّه، افزود: این راه حل ما است. فرمایش رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی نیز بیانگر همین امر است. الزاماً اقتصاد نباید ۱۰۰درصد نگاهش به صادرات باشد. بلکه اقتصاد درونزا و برون نگر می تواند عملکرد بهتری داشته باشد.
صالحی تصریح کرد: بحث اصلی بحث جهانبینی و نشر و تولید فکر و اندیشه است که می توانیم با غرب به چالش و رقابت بپردازیم. ایران با توجه به زمینه ۳۷ ساله انقلاب و ۳۰۰۰ سال قدمت تمدنی، همچنان رو به جلو می رود و این غربی ها را نگران کرده است. اکنون کسی در خاورمیانه قدرت ما را انکار نمی کند.
وی افزود: دیدبان های ما باید بیرون از مرزها حضور قوی برای صیانت از امنیت مان داشته و با ایجاد چالش فکری و سیاسی و نیز ابهام زایی هوشمندانه، عناصر قدرت ایران را به پیش ببرند. مکشوف و عیان کردن همه چیز جایز نیست. باید در اندیشه پروری و فلسفه سیاسی اسلامی در بعد علمی و نظری کار کنیم. کار کردن در صدور اندیشه سال ها طول می کشد. موانع زیادی را پیش روی شما قرار می دهند. ایران به اندازه کل ۵۶ کشور دیگر اسلامی دنیا، نشر کتاب دارد. این یکی از افتخارات میهن ماست.
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: مختصری از این اندیشه ظهور پیدا کرد و همین بیداری اسلامی یا به قول خودشان بهار عربی در تونس، مصر، لیبی، بحرین اتفاق افتاد. گسترش اسلام در جهان بگونه ایست که هیچگاه صدای اذان در دنیا قطع نمی شود و در هر لحظه در نقطه ای از دنیا گوشنوازی کند.
وی با اشاره به عملکرد مناسب و قابل قبول جمهوری اسلامی در زمینه علم و فناوری در برهه بعد از انقلاب اسلامی گفت: رشد در زمینه اقتصادی و نظامی سرمایه های عظیمی می خواهد. خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران زمینه های رشد علم و فناوری را تا حدودی مهیا نموده است. ما از لحاظ علمی و فناوری در منطقه جلو هستیم اما این چشمه فیاض باید تبدیل به کالای صنعتی بشود. ما انشاءا.. از آستانه های گوناگون علم و فناوری عبور خواهیم کرد؛ یکی از این آستانه ها فناوری عظیم هسته ای است که از مرزهای آن عبور کرده ایم. از نظر فناوری در مرزهای این دانش هستیم. از اکتشاف و استخراج تا طراحی و ساخت راکتور و تولید آب سنگین و غنی سازی و … را درنوردیدیم و از آستانه عبور کردیم.
صالحی اضافه کرد: چه اتفاقی افتاد؟ چرا نسبت به پیشرفت های فناوری هسته ای ما حساس هستند؟ پاکستان هم کشوری هسته ای است. همانطور که قبلاً بیان شد مشکل در تفاوتها در جهانبینی است. توانمندی هسته ای یک توانمندی راهبردی است. بنابر فتوای حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی): تولید، انباشت و بکارگیری سلاح های کشتار جمعی، حرام است و ما گوش به فرمان این فتوا هستیم، اما داشتن تکنولوژی هسته ای به این معنی است که شما بالذات و بالقوه قدرتمند هستید. ابتکار و نوآوری در مسایل علمی و فنی مد نظر است. ورود به میدان اصلی و وادی علم و فناوری با قدرت و جسارت باید صورت گیرد. نباید صرفاً اقتباس کننده بود و دنباله رو؛ باید خلاق و سازنده شد.
رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به کتابی تحت عنوان ‘زندگی در کرانه’ Life on the edge به موضوع آن پرداخت و گفت: دو دانشمند نویسنده کتاب می خواهند ببینند حیات چیست؟ بشر جستجوگر بدنبال این است که چه چیزی حیات می آفریند. این دو دانشمند که فیزیکدان و بیولوژیست هستند، می گویند ما در آزمایشگاه مولکول مصنوعی می سازیم اما حرکت نمی کند. در حیات چیست که باعث حرکت می شود. بعد مدعی می شوند ما سر حیات را در پدیده کوآنتوم مکانیک یافتیم. کوانتوم مکانیک به اختصار پدیده ایست که خیلی از پدیده ها در ابعاد بسیار کوچک خلاف رویه معمول جلوه¬گر می شود. مثلاً اگر سنگی در چاه باشد بطور معمول خودبخود بیرون نمی آید اما در کوانتوم مکانیک احتمال بیرون آمدن آن به صورت خودبخود وجود دارد.
رییس سازمان در ادامه با اشاره به جوش خوردن دو پروتون در گداخت و جداشدن دو عنصر در شکافت که وزن مجموع آن عناصر کم می شود و بخشی از آن تبدیل به انرژی می شود، گفت: حالا شما در کوانتوم مکانیک اگر بخواهید دو پروتون را به هم بچسبانید، اینها بار مثبت دارند و هر چه بهم نزدیک می شوند فشار بیشتری را می طلبد و همدیگر را دفع می کنند. از نظر مکانیک کلاسیک هیچ وقت بهم وصل نمی شوند اما کوانتوم مکانیک می گوید به هم می چسبند. می گوید اینها تبدیل به موج می شوند و تداخل موجی ایجاد می کنند.
وی مثال هایی دیگر در حوزه پولاریزاسیون نور و مهاجرت هزاران مایلی پرنده ای به نام رابین از سوئد به سواحل مدیترانه که به گفته این دانشمندان فقط از طریق درک زوایای میدان مغناطیسی زمین می توانند این راه طولانی را در شب بپیمایند ذکر کرد.
دکتر صالحی افزود: کوانتوم انتنگلمنت هم همین است، برای مثال دو الکترون انتنگل شده در هر فاصله از هم می توانند بر هم بصورت آنی اثر گذارند و واکنش نشان دهند: بر اساس این پدیده می توان اطلاعات لحظه ای و آنی ارسال کرد. جهان به این سمت می رود. ما همه تجهیزات و امکانات را داریم و باید مبتکرانه و خلاقانه به پیش برویم.
در پایان مسئول گروه بازدید کننده و رییس انجمن نخبگان قزوین به نمایندگی از بازدیدکنندگان ضمن افتخارآمیز بودن فعالیت های هسته ای سازمان و از خود گذشتگی همه ایثارگران این عرصه، سیاست های علمی بنیاد نخبگان را بازدید از مراکز علمی و فناوری مهم و آشنایی با غرورآفرینی و امیدبخشی این بخش ها بیان کرد و به توصیف شخصیت جامع الاطراف دکتر صالحی که در بعد اخلاق و تقوا متبلور شده، پرداخته و از ایشان تقدیر کردند.
شایان ذکر است در این بازدید ۳۶ تن از نخبگان و اساتید دانشگاه های تهران، امیرکبیر، علم و صنعت، علوم پزشکی و دانشگاه بین المللی حضرت امام(ره) حضور داشتند. حاضرین پس از دیدار، از مراکز راکتور و رادیوداروهای سازمان بازدید کردند.

۲۰۱/۲۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس