تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۴

شکست یا پیروزی در مذاکرات هسته‌ای، مسیر ایران در آینده را مشخص می‌کند. پیروزی در این مذاکرات که می‌تواند بسیاری از گره‌های کشور را باز کند و شکست مذاکرات می‌تواند مسیرهای تازه‌ای را پیش روی جمهوری اسلامی و مردم باز کند. به گزارش گذارنیوز  مذاکرات هسته‌ای به نفس‌های آخر خود رسیده است و به نظر […]

شکست یا پیروزی در مذاکرات هسته‌ای، مسیر ایران در آینده را مشخص می‌کند. پیروزی در این مذاکرات که می‌تواند بسیاری از گره‌های کشور را باز کند و شکست مذاکرات می‌تواند مسیرهای تازه‌ای را پیش روی جمهوری اسلامی و مردم باز کند.

روحانی

به گزارش گذارنیوز  مذاکرات هسته‌ای به نفس‌های آخر خود رسیده است و به نظر می‌رسد امروز و یا فردا تکلیف امنیتی ترین و سیاسی ترین پرونده ایران بعد از ۱۲ سال به سرانجام خواهید رسید و مشخص خواهد شد که کلید روحانی توانسته است این قفل آهنین را باز کند یا خیر؟ بسیاری بر این باور هستند که اگر این مذاکرات به توافق ختم شود یعنی اینکه روحانی توانسته است مهم ترین شعار خود را محقق کند و ساختار اقتصادی و سیاسی ایران را تغییر دهد. عده‌ای دیگری نیز هستند که معتقدند شکست روحانی در مذاکرات هسته‌ای و به توافق نرسیدن ایران و کشورها ۱+۵ پایانی است بر تمام آرزوهای روحانی برای ایران!

نگارنده اما اعتقاد دیگری دارد. روحانی طی دو سال گذشته توانسته است کلید خود را در قفل پرونده هسته‌ای بچرخاند و چه مذاکرات به سرانجام برسد و چه شکست بخورد، روحانی برنده این بازی شطرنج فرسایشی است. در صورت پیروزی در مذاکرات هسته‌ای، روحانی به هدف خود رسیده است و مهم ترین شعار خود یعنی چرخیدن سانتریفیوژ در کنار چرخیدن اقتصاد ایران را محقق کرده است.

باز شدن قفل هسته‌ای باعث می‌شود تا مردم بیش از پیش به دولت روحانی اطمینان کنند و منتظر بنشینند تا روحانی با کلید خود دیگر قفل‌های کشور از جمله مسائل اقتصادی، بیکاری، تورم و مسائل سیاسی و اجتماعی را باز کند. روحانی به راحتی می‌تواند با این توافق، دور بعدی خود را نیز تضمین کند. دور دومی که می‌تواند گشاینده برخی قفل‌های سیاسی در کشور باشد.

روحانی بعد از این دو روز می‌تواند مطمئن باشد که هم فکران سیاسی او نیز می‌توانند با رای مردم به پارلمان دهم راه پیدا کنند و مجلسی همراه با دولت تشکیل دهند.

به نتیجه رسیدن مذاکرات نیز برای دولت روحانی معنای شکست ندارد. نچرخیدن آخرین دنده کلید روحانی در قفل هسته‌ای، حاوی یک پیام مهم برای تمام جریان‌های سیاسی است. اگر روحانی و ظریف نتوانسته‌اند این قفل را باز کنند، هیچ فرد و دولت دیگری نمی‌تواند این قفل را باز کند. روحانی و ظریف مهم‌ترین بازیگران پرونده هسته‌ای ایران در دوازده سال گذشته بودند و نرسیدن توافق آنها با طریف مقابل، حکایت از پرونده‌ای بدون پایان برای ایران دارد.

شکست در مذاکرات هسته‌ای حاوی این پیام مهم است که طرف مقابل به هیچ عنوان تمایل به حل این پرونده ندارد و سعی می‌کند به این بهانه تحریم‌های سیاسی و اقتصادی خود را علیه ایران اعمال کنند. در صورت شکست، دولت‌ها و روسای جمهور بعد از روحانی به این نتیجه می‌رسند که برای حل مشکلات کشور نباید چشم امیدی به طرف‌های غربی به ویژه کشورهای ۱+۵ داشته باشند و برای آینده سیاسی خود باید مسیر دیگری را پیدا کنند.

همانطور که مشاهده می‌کنید، شکست یا پیروزی، مسیر ایران در آینده را مشخص می‌کند. پیروزی در این مذاکرات که می‌تواند بسیاری از گره‌های کشور را باز کند و شکست مذاکرات می‌تواند مسیرهای تازه‌ای را پیش روی جمهوری اسلامی و مردم باز کند.

قطعا به خاطر این دو معنا باید از روحانی تشکر کنیم که بعد از دوازده سال پایانی برای پرونده هسته‌ای ایران پیدا کند. کلید روحانی قفل پرونده هسته‌ای را باز کرده است و بعد از این قفل همه باید تلاش کنند که با کمک هم دیگر قفل‌های کشور را بشکنند. مشخص شدن مسیر بسیاری از مشکلات کشور، می‌تواند کمک بسیاری به ایران برای طی کردن پله‌های ترقی به سوی قله‌های افتخار باشیم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس