تاریخ انتشار: ۱۸ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] برای نروژ، سقوط قیمت نفت یک نکته مثبت داشته: در دو سال گذشته تولید نفت وگاز این کشور اسکاندیناوی تقریبا در همه ماه‌ها فراتر از انتظارات بوده است. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، بر اساس اعلام رئیس شرکت نفت دولتی پتورو، که بیش از یک‌چهارم از تولید نفت نروژ را در […]

[ad_1]


برای نروژ، سقوط قیمت نفت یک نکته مثبت داشته: در دو سال گذشته تولید نفت وگاز این کشور اسکاندیناوی تقریبا در همه ماه‌ها فراتر از انتظارات بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، بر اساس اعلام رئیس شرکت نفت دولتی پتورو، که بیش از یک‌چهارم از تولید نفت نروژ را در اختیار دارد، در حالی که شرکت‌های نفت به تقویت بازده و تولید خود با سرعت تمام ادامه می‌دهند،‌ درآمدها در حال کاهش است.
گرت موئن، مدیر اجرایی ارشد شرکت استاوانگر اعلام کرد: «تلاش‌های بهبود و تمرکز روی سودآوری موجب نظم بسیار بالا شده است و نشانه‌ای از پایان این موضوع، دست‌کم در کوتاه‌مدت وجود ندارد.»
شرکت‌های نفت به رهبری شرکت دولتی استات‌اویل که حدود ۷۰ درصد از میادین نفتی را در اختیار دارد، سرمایه‌گذاری خود را کاهش داده و به‌ دنبال بهبود کارایی به منظور مقابله با مسیری هستند که قیمت نفت را ۶۰ درصد پایین‌تر از دو سال گذشته کرده است. اما حتی در حالی که هزینه‌های تولید کاهش یافته،‌ تولید کنونی به دلیل عملیات پربازده‌تر و سرمایه‌گذاری‌های گذشته افزایش داشته است.

از جولای ۲۰۱۴ تاکنون، تولید نفت خام در این کشور منطقه اسکاندیناوی از پیش‌بینی اداره نفت نروژ در هر ماه فراتر بوده، در حالی که در تولید گاز در این مدت نیز تنها در سه ماه کمتر از پیش‌بینی‌ها بوده است.  تولید نفت در شش ماه نخست سال ۲۰۱۶ نسبت به پیش‌بینی‌ها ۲٫۸ درصد بیشتر گزارش شده است.
اگر در ادامه سال نیز، تولید نفت به روند صعودی خود با همین سرعت ادامه دهد، نروژ در پایان سال ۹۱٫۵ میلیون مترمکعب نفت تولید خواهد کرد در حالی که تولید این کشور در سال ۲۰۱۵ معادل ۹۰٫۸ میلیون متر مکعب بوده است. این ارقام یعنی تولید نفت این کشور حوزه نوردیک برای دومین سال متولی فراتر از انتظار بوده است. همچنین این سومین سالی خواهد بود که پس از سال ۲۰۰۰، تولید سالانه نفت نروژ افزایش می‌یابد.
تولید گاز طبیعی در سال جاری نیز ۱۲ درصد بیش از پیش‌بینی‌ها بوده و با همین سرعت در پایان سال رکورد تولید ۱۱۷٫۲ میلیارد متر مکعبی سال گذشته را خواهد شکست.

البته این موضوع مرهمی برای دولتی خواهد بود که برای نخستین بار به منظور پرکردن کسری بودجه دست به دامن صندوق ثروت ۸۸۰ میلیارد دلاری خود شده بود. درآمد مستقیم حاصل از میادین نفت و گاز در سه‌ماهه دوم سال جاری به پایین‌ترین سطح ۱۳ سال اخیر سقوط کرده بود.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس