تاریخ انتشار: ۰۵ خرد ۱۳۹۴

شبکه سی ان ان اظهارات سردار سلیمانی را بازتاب داد. به گزارش گذارنیوز شبکه سی ان ان اعلام کرد ایران در عراق متحد غیررسمی آمریکا در نبرد علیه گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) محسوب می شود. این شبکه تلویزیونی افزود قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس قدرتمند ایران اظهاراتی را در خطاب مستقیم به […]

شبکه سی ان ان اظهارات سردار سلیمانی را بازتاب داد.

سلیمانی

به گزارش گذارنیوز شبکه سی ان ان اعلام کرد ایران در عراق متحد غیررسمی آمریکا در نبرد علیه گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) محسوب می شود.
این شبکه تلویزیونی افزود قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس قدرتمند ایران اظهاراتی را در خطاب مستقیم به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا مطرح کرد.
سردار قاسم سلیمانی گفت آقای اوباما پایگاه های شما از شهر الرمادی عراق چقدر فاصله دارند؟ شما در عراق به بهانه حمایت از ملت عراق حضور یافته اید اما چنین کاری نکردید و آیا این بدین معنی نیست که اراده ای برای مقابله با گروه دولت اسلامی عراق و شام وجود ندارد؟
سی ان ان سپس این سوال را مطرح کرد که سقوط الرمادی عراق چه پیامدهایی دارد؟
پس از سقوط الرمادی رسانه های جهان در تحلیل های خود این سئوال را مطرح کردند که در سقوط رمادی چه کسانی خیانت کردند؟

فقط ایران در حال مقابله با داعش است
خبرگزاری رویترز در گزارشی از دبی به قلم سام ویلکین و پریسا حافظی نوشت :
یک خبرگزاری ایرانی روز دوشنبه به نقل از یک افسر ارشد ایرانی که مسئولیت فعالیت های شبه نظامی این کشور را در خاورمیانه به عهده دارد اعلام کرد آمریکا و دیگر قدرت ها در مقابله با داعش کوتاهی کرده اند و فقط ایران به این وظیفه متعهد بوده است.
سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ، یگانی که مسئولیت محافظت از منافع جمهوری اسلامی را در خارج به عهده دارد به چهره ای آشنا در میادین جنگ عراق تبدیل شده است، جایی که اغلب از فرماندهان محلی به لحاظ درجه و جایگاه بالاتر است.
خبرگزاری تسنیم به نقل از سلیمانی که این اظهارات را روز یکشنبه بیان کرده بود اعلام کرد :« امروز در جنگ علیه این پدیده خطرناک ، هیچکس جز ایران حضور ندارد.»
خبرگزاری مهر نیز به نقل از سلیمانی اعلام کرد ایران باید به کشورهایی که از دست داعش رنج می برند کمک کند.
این گروه ستیزه جوی سنی طی یک هفته گذشته شهرهای مهمی را در عراق و سوریه به کنترل خود درآورده و به نظر می رسد به آسانی نیروهای دولتی را در هر دو کشور تار و مار کرده است.
مهر به نقل از سلیمانی اعلام کرد اوباما تاکنون برای مقابله با داعش کار زیادی انجام نداده است. آیا این مسئله نشان نمی دهد که در آمریکا هیچ تمایلی برای مقابله با داعش وجود ندارد؟
سلیمانی تصریح کرد :« چگونه است که آمریکا ادعا می کند در حال حمایت از دولت عراق است اما در حالی که در فاصله چند کیلومتری شهر رمادی جنایات جنگی و کشتار رخ می دهد آنها هیچ واکنشی نشان نمی دهد؟»
دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا فرماندهی حملات هوایی علیه ستیزه جویان داعش را در سوریه و عراق به عهده دارد و به ارتش عراق کمک می کند. برخی جمهوریخواهان آمریکا استقرار نیروهای زمینی آمریکا را در عراق خواستار شده اند.
گروه ستیزه جوی داعش که سال گذشته در مناطق سنی نشین سوریه و عراق پیشروی خود را آغاز کرد معمولا زندانیان خود را اعدام می کند ، اماکن تاریخی را تخریب می کند و گروگان های خود را به بردگی می گیرد.
مقامات ایرانی از این گونه اقدامات به عنوان توجیهی برای حمایت خودشان از بشار اسد رئیس جمهور سوریه استفاده می کنند.
سلیمانی تاکید کرد :«‌ ما باید مرزهای خودمان را در برابر این آفت بزرگ ایمن کنیم. ما باید به کشورهایی که از وجود داعش رنج می برند حمایت کنیم.»

بارزانی: سقوط الرمادی مرا متعجب کرد  
مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار انگلیسی گفت:ایران بیش از دیگر کشورهای منطقه در عراق نفوذ دارد.
بارزانی گفت:ایران بیش از دیگر کشورهای منطقه نفوذ زیادی در عراق دارد.شفاف است که ما و منطقه ما نفوذ دیگر قدرتها را نمی پذیریم.
وی درباره داعش گفت:از نظر ما داعش مناطق زیادی را در منطقه کرد نشین از دست داده است.آنچه که در رمادی و منطقه الانبار روی می دهد مایه تعجب همه ما شده است.ما آماده ایم که موصل را به فوریت از دست داعش آزاد و باز پس بگیریم.شهر موصل بیش از این نمی تواند منتظر آزادی خود بماند.ما باید تلاشهای خود را دوچندان کنیم.
وی افزود:اتفاقات منطقه الانبار به شدت مرا متعجب کرد.داعش از قدرت لازم برای بازپس گیری شهر رمادی که در نزدیکی بغداد قرار دارد،برخوردار نبود و ارتش عراق باید تحقیقاتی را در این رابطه صورت دهد تا بداند که چه روی داده است.

آمریکا در مبارزه با داعش اراده ندارد
خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی از مسکو با عنوان «تزویر: آمریکا نشان داده است که اراده لازم برای مبارزه با داعش را ندارد» نوشت: آمریکا که یک بار ارتش عراق را به بی ارادگی در مبارزه با دولت اسلامی عراق و شام(داعش) متهم می کند و بار دیگر از نیروهای عراقی به خاطر مبارزه با داعش تمجید می کند، با این سخنان تنها رویکرد مزورانه خود را آشکار می کند. این سخنان ضد و نقیض این سؤال را به ذهن متبادر می سازد که آمریکا واقعاً چه می کند؟
اظهارات متناقض درباره عملکرد نیروهای عراقی در مبارزه با داعش با سخنان اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا آغاز شد که روز یکشنبه از تلویزیون پخش شد.
کارتر که درباره موفقیت داعش در تحت کنترل درآوردن شهر راهبردی رمادی سخن می گفت، تقصیر را به گردن ارتش عراق انداخت.
وی گفت: « ظاهراً نیروهای عراقی در مبارزه با داعش اراده کافی از خود نشان ندادند. تعداد این نیروها کم نبود، در واقع شمارشان از نیروهای داعش بسیار بیشتر بود. این مسئله، از نظر من و بسیاری از ما نشان می دهد که عراقی ها در مبارزه با داعش و دفاع از خود اراده کافی ندارند.»
این نخستین بار نیست که ارتش عراق متهم به عقب نشینی از مواضع خود در رویارویی با داعش شده است. تابستان پارسال نیز رسانه های آمریکا عقب نشینی ارتش عراق را از موصل – دومین شهر بزرگ عراق- عامل کنترل داعش بر این شهر دانستند. بر اساس گزارش ها، تعداد نیروهای عراقی چند برابر جنگجویان داعش بود، اما معلوم شد که قدرت داشتن در تعداد نیرو نیست. در آن زمان، نظامیان عراقی با مقصر دانستن افسران بلندپایه نظامی اعلام کردند این افسران سربازان خود را در خط مقدم «رها کردند.»
سخنان کارتر نخستین اظهارنظر رسمی بود که در آن نیروهای عراقی مسئول شکست اخیر در برابر داعش قلمداد شدند. طبیعی است که این سخنان با اعتراض عراق رو به رو شد. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق فوراً در واکنش به این سخنان گفت «اطلاعات غلط در اختیار کارتر گذاشته شده است. ما نباید با استناد به یک مورد درباره کل ارتش قضاوت کنیم.»
بر اساس بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرد، جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا در تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن سخنان کارتر با حیدر العبادی تماس گرفت و گفت آمریکا « بر فداکاری و شجاعت نیروهای عراقی در ۱۸ ماه اخیر در رمادی و دیگر نقاط کشور اذعان می کند.» با وجود این، سؤالی دیگر به ذهن خطور می کند، اینکه در این میان چه کسی منتقد آمریکاست؟
سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با رد این انتقادها گفت در واقع این آمریکاست که برای مبارزه با داعش «فاقد اراده» است.
سلیمانی در گفتگو با روزنامه جوان گفت: « امروز هیچ کشوری جز جمهوری اسلامی ایران و کشورهایی که از ایران حمایت می کنند یا تحت حمایت این کشور قرار دارند، با داعش مبارزه نمی کند.» وی گفت در واقع آمریکا در گسترش داعش نقش دارد.
با اینکه آمریکا جت های جنگنده برای بمباران مواضع داعش مستقر کرده است، سلیمانی گفت آنها (آمریکایی ها) برای جلوگیری از پیشروی داعش هیچ کاری نکرده اند.
انفعال واشنگتن در مقابله با داعش شماری از اعضای کنگره و دیگران را وادار به درخواست برای اعزام نیروهای زمینی کرده است؛اقدامی که مردم آمریکا که از جنگ به ستوه آمده اند از آن بیزارند، و در مقابل سران نظامی این کشور برای آن لحظه شماری می کنند.
با وجود این، اگر واشنگتن واقعاً مایل به مقابله با داعش باشد، اقدامات دیگری هست که می توان بدون مداخله مستقیم انجام داد. برای مثال بسیاری از سران کشورهای خاورمیانه از ترکیه خواسته اند مرز خود را با سوریه ببندد. چرا که بسیاری از افرادی که داعش جذب می کند از طریق مرز ترکیه وارد سوریه شده ، و به این گروه ملحق شده اند و حتی گفته می شود سرکردگان داعش با عبور از این مرز، برای استراحت از سوریه به استانبول سفر می کنند.
اگر آمریکا حتی اراده این را ندارد که متحد نزدیک خود ترکیه را وادار به نظارت بهتر بر مرزهای خود کند، وزیر دفاع آمریکا حق ندارد ارتش عراق را – که تنها خط دفاعی در مقابل داعش در عراق به شمار می روند- متهم به فقدان اراده در مبارزه با داعش کند.

سقوط رمادی،پایان همکاری ایران و آمریکا در مبارزه با داعش 
یک کارشناس سیاست بین الملل می گوید سقوط رمادی توسط داعش، نشان دهنده فروریختن ائتلاف غیر رسمی آمریکا و ایران در مبارزه با این گروه تروریستی در عراق است.
شبکه خبری فرانس۲۴ در گزارشی درباره پیشروی های تازه داعش در رمادی در شرق عراق اعلام کرد این پیشروی پرسش ها و اتهام زنی هایی متقابلی را مطرح کرده است. آمریکایی ها ارتش عراق را به مقاومت نکردن در مقابل حمله داعش متهم کرده اند. واشنگتن ارتش عراق را متهم کرده است در مقابل پیشروی های داعش هیچ گونه مقاومتی از خود نشان نداد و با خودروهای خود با سرعت تمام پا به فرار گذاشت.این درحالی است که رمادی در صد کیلومتری بغداد قرار دارد.
اما چیزی که روشن است اینکه تصرف رمادی بدست داعش به خوبی تغییر راهبرد آمریکا در عراق را نشان می دهد.
این شبکه در ادامه گزارش خود در همین باره تصاویر خودروهای ارتش عراق را نشان داد که با سرعت تمام از منطقه رمادی فرار می کنند. این فرار آشکار، این پرسش را مطرح کرده که چه کسی مسئول این شکست است؟
آمریکا که رهبری ائتلاف بین المللی در مبارزه با داعش را برعهده دارد انگشت اتهام را به سوی سربازان ارتش عراق دراز می کند که حاضر نشدند کمترین مقاومت را از خود در این شهر نشان دهند.
اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در اظهار نظری در این باره اعلام کرد سربازان عراق هیچ تمایلی برای مقاومت از خود نشان ندادند. شمار آنها به مراتب بیشتر از نیروهای داعش بود اما خیلی سریع از شهر عقب نشینی کردند.
مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق از این موضوع شگفت زده شده است. بارزانی که در گفتگویی اختصاصی با فرانس ۲۴ این سخنان را بیان می کرد خواستار تحقیقی درباره فرار سربازان ارتش عراق از رمادی شد. وی افزود برای من عجیب است که نیروهای ارتش عراق در برابر حمله داعش در رمادی هیچ گونه مقاومتی از خود نشان ندادند.چون نیروهای داعش هم از نظر شمار نیرو، هم از نظر تجیهزات در رمادی ضعیف تر از نیروهای ارتش عراق در این منطقه بودند.
وی افزود ارتش عراق مسئول این شکست است و از همین رو باید تحقیقی در این باره انجام شود تا مشخص شود چرا ارتش عراق متحمل این شکست شده است.
اما بغداد حاضر نیست همه مسئولیت این شکست را قبول کند. مقامات عراق می گویند واشنگتن باید مسئولیت خود را در این شکست قبول کند. استدلالی که جان مک کین سناتور آمریکایی نیز از آن حمایت کرده است. جان مک کین در این باره گفت آمریکا در عراق راهبرد ندارد و هر کسی که ادعا می کند آمریکا درعراق راهبرد خاصی داد می تواند به من توضیح دهد.
از ماه اوت گذشته تاکنون آمریکا و ائتلاف تحت رهبری اش بیش از ۴۰۰۰ حمله هوایی علیه مواضع داعش انجام داده اند اما اوضاع در منطقه اصلا تغییر نکرده است و داعش با قدرت تمام به پیشروی های خود ادامه می دهد.
جمیز ساندره،کارشناسان سیاست بین الملل در تحلیل حوادث رمادی واتهاماتی که عراق و ایران به آمریکا نسبت می دهند می گوید چیزی که اکنون شاهد آن هستیم پایان ائتلاف غیرطبیعی ایران وآمریکا در مبارزه با داعش است. ایران وآمریکا نه به طور رسمی بلکه در عمل ائتلافی علیه این گروه تروریستی تشکیل داده بودند.
موضوع دیگری که اینجا باید به آن اشاره کنیم این است که آمریکایی ها دوست داشتند قبایل سنی عراق کنترل رمادی را دوباره به دست گیرند. زیرا قبایل سنی به مدت زیادی توانستند از رمادی در مقابل داعش دفاع کنند تا اینکه سرانجام شکست خوردند. این کارشناس افزود اینکه قبایل سنی عراق نتوانستند این بار درمقابل داعش مقاومت کنند نشان از قدرتمند شدن داعش دارد. داعش در تصرف رمادی از تاکتیک های جنگی بسیار خشونت آمیز استفاده کرد. این گروه بلدوزرهای پر از مواد منفجره را با راننده های انتحاری برای نفوذ به قلب استحکامات ارتش عراق استفاده می کرد.
نتیجه آنکه اکنون موقعیت داعش در رمادی بسیار قوی شده است و اوضاع برای قبایل سنی منطقه نیز دشوار شده است. بغداد در این وضع باید اقدام کند اما نمی داند چه سیاستی را در پیش گیرد. آیا شبه نظامیان شیعه را به جنگ داعش بفرستد؟ شبه نظامیان شیعه ای که سنی های عراق به مدت چندین سال با آنها در جنگ بوده اند؟
آیا هم شبه نظامیان شیعه وقبایل سنی با حمایت آمریکا باید به جنگ داعش بروند؟ اما اگر شبه نظامیان شیعه به کار گرفته شوند اوضاع کمی دشوار خواهد شد زیرا ایران از شیعیان در عراق حمایت می کند و از نظر آمریکا این کار اوضاع را پیچیده می کند. زیرا درست است آمریکا در عراق با ایران در مبارزه با داعش همکاری می کند اما در سوریه علیه شبه نظامیان طرفدار ایران مبارزه می کند و از عربستان نیز در اقدام نظامی علیه حوثی ها در یمن حمایت می کند.
همه این عوامل و داده ها نشان می دهد ما در عراق با وضع دشواری مواجه هستیم و ائتلاف موقتی که بین ایران و آمریکا در زمینه مبارزه با داعش شکل گرفت از اول معلوم بود غیر طبیعی است و از همین رو اکنون شاهد از بین رفتن آن هستیم.
این کارشناس افزود اوضاع برای آمریکا از آنجا بیشتر دشوار شده است که دولت این کشور تحت فشار جمهوریخواهان نیز قرار دارد. جمهوریخواهان می گویند دولت باراک اوباما به اندازه کافی در عراق در مبارزه با داعش اقدام نکرده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس