تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۴

در حالی که به گفته مقامات طالبان شورای رهبری این گروه تکمیل شده است، «ملا عبدالرزاق» و «ملا حسن رحمانی» به دلیل عدم بیعت با ملااختر منصور از این شورا اخراج شده‌اند.

طالبان افغان دو فرمانده مهم با نام «ملا عبدالرزاق» و «ملا حسن رحمانی» را به دلیل عدم اطاعت از ملااختر منصور رهبر این گروه از شورای رهبری اخراج کرده است.
ملا عبدالرزاق و ملا حسن رحمانی رهبری ملا اختر منصور رهبر جدید طالبان افغان را پس از «ملا محمد عمر» نپذیرفته بودند.
عبدالرزاق در دوران حکومت طالبان افغان وزیر کشور و رحمانی نیز فرماندار «قندهار» در افغانستان بود.
این دو فرمانده اخراج شده همچنین اعضای هیئت سه نفره طالبان افغان نیز بودند که سال گذشته با مقامات عالی صلح افغانستان در «ارومچی» چین دیدار کردند.
رزاق و رحمانی دو عضو مهم طالبان افغان برای دور دوم مذاکرات صلح با مقامات کابل در جولای سال گذشته به اسلام‌آباد نیز سفر کردند که به دلیل انتشار خبر مرگ ملا عمر به تعلیق افتاده بود.
یکی از اعضای ارشد طالبان افغان که خواسته نامش فاش نشود به روزنامه اکسپرس تریبیون گفته که رزاق و رحمانی از بیعت ملا اختر منصور سرپیچی کرده‌اند بنابراین، از شورای رهبری طالبان افغان اخراج شده‌اند.
این عضو ارشد طالبان افغان همچنین فاش کرد که «ملا یعقوب» فرزند ملا محمد عمر نیز به شورای رهبری جدید این گروه پیوسته است و اینکه طالبان افغان مرحله شورای رهبری را تکمیل کرده است.
وی افزود: طالبان افغان «ملا عبدالمنان»، برادر ملا محمد عمر را نیز به یک موقعیت در کمیسیون سیاسی این گروه انتخاب کرده است.
ملا منصور، که موقعیت خود را تقویت کرده است، همچنین یک کمیته دو نفره از رهبران ارشد طالبان برای رضایت رهبران ناراضی این گروه تشکیل داده است که هنوز با رهبری وی مخالف هستند.
ملا منصور این کمیته را با حضور «ملا مطیع الله» معروف به «ملا نانایی» و «نور الترابی» تشکیل داده که زمان حکومت طالبان به عنوان وزیر قانون منصوب بودند.
این دو فرد معاونان ویژه و قابل اعتماد ملا محمد عمر بودند و درمیان طالبان از احترام خاصی برخوردارند.
این کمیته در واقع با «ملا عبدالقیوم ذاکر» گفت‌وگو خواهد کرد که به دلیل مخالفت با ملا منصور در آوریل سال ۲۰۱۴ میلادی از کمیسیون نظامی طالبان افغان اخراج شده بود.
ذاکر که گفته می‌شود با حمایتی در ولایت «هلمند» برخوردار است، از فرمان اخیر در مورد جنگ داخلی بین دو گروه طالبان افغان حمایت کرده است.
این فرمان در حالی پس از دستور ملا اختر منصور اجرایی شد که حامیان رهبر جدید طالبان به رقبای خود در «زابل» و «هرات» در دو ماه گذشته حمله کردند.
«منصور دادالله» یکی از فرماندهان مهم و ارشد طالبان افغان بود که در درگیری اخیر بین دو گروه جدا شده طالبان افغان کشته شد.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس