تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۴

برگزاری انتخابات مجلس دهم در اسفندماه امسال موجب شده سیاسیون نگاه ویژه ای به مذاکرات هسته ای داشته باشند.به طوری که برخی از تحلیلگران براین باورند که پایان خوش پرونده  هسته ای در دوره ریاست جمهوری روحانی ، شانس پیروزی حامیان دولت تدبیر و امید را در انتخابات۹۴ افزایش می دهد. به گزارش گذارنیوز از […]

برگزاری انتخابات مجلس دهم در اسفندماه امسال موجب شده سیاسیون نگاه ویژه ای به مذاکرات هسته ای داشته باشند.به طوری که برخی از تحلیلگران براین باورند که پایان خوش پرونده  هسته ای در دوره ریاست جمهوری روحانی ، شانس پیروزی حامیان دولت تدبیر و امید را در انتخابات۹۴ افزایش می دهد.

انتخابات

به گزارش گذارنیوز از آنجایی که بدنه اجتماعی رییس دولت یازدهم متشکل از اصلاح طلبان است بنابراین این طیف سیاسی بیش از رقیب خود امید دارد که با این توافق هسته ای بتواند اکثریت کرسی های پارلمان دهم را از آن خود کند .این موضوعی است که البته برای بخش اقلیتی از اصولگرایان دلنگرانی هایی را رقم زده است .اصولگرایانی که به دلیل موضع گیری هایشان در دوسال اخیر نسبت به سیاست ها و برنامه های روحانی در عرصه دیپلماسی در جرگه اعتدالیون قرار نمی گیرند.موضع گیری هایی که حتی به باور برخی از چهره های اصولگرا غیرمنصفانه به نظر می رسد.این نگاه متفاوت نسبت به مذاکرات هسته ای و نقش آن در انتخابات پیش رو موضوعی است که تعدادی از فعالین سیاسی در گفتگو با آریا به آن پرداخته اند.
سید کمال الدین سجادی،سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری دراین رابطه گفت:باتوجه به اینکه مذاکرات هسته ای به مرحله حساسی رسیده  لذا برخی نگران نتیجه آن هستند و عده ای نیز نسبت به نتیجه آن خوش بین می باشند که البته بنده معتقدم درخصوص  مسائل سیاسی باید واقع بین بود تا  به تحلیل درستی دست یافت.
این فعال سیاسی اصولگرا افزود:اگر مذاکرات در چارچوب نظام و با رعایت خطوط قرمز به سرانجامی برسد بی تردید این مساله فراجناحی است نه جناحی ،گروهی و یا دولتی .بنابراین چنانچه دراین مذاکرات پیروزیی  به دست آید مربوط می شود به نظام جمهوری اسلامی ،ملت ایران و کارآمدی رهنمودها و نقشه راهی است که مقام معظم رهبری تنظیم کردند.
وی در عین حال تاکید کرد:هیچ جناحی نمی تواند توافق هسته ای را به نام خود تصاحب کند چراکه بعضا افراد شاخص یک جریان سیاسی منکر هرنوع دستارودهای هسته ای برای ما بودند و می گفتند به فناوری هسته ای نیاز نداریم بنابراین این مساله مربوط به هیچ جناحی نیست و نمی توان گفت این توافق موجب می شود مردم به اصلاح طلبان رای بدهند .البته دولت باید خوشحال باشد که این اتفاق در زمان دولت یازدهم می افتد .
سجادی تاکید کرد:اگر جریان یا گروهی بخواهد توافق هسته ای را به نام خود تمام کند این یک نوع فرصت طلبی است چراکه همه از تیم مذاکره کننده حمایت کرده اند بنابراین هیچ جناحی نمی تواند مدعی باشد این پیروزی فقط برای آنهاست.

توافق هسته ای وسیله سوء استفاده اصلاح طلبان نشود

در ادامه احمد کریمی اصفهانی،دبیرکل جمعیت اصناف و بازار گفت:مذاکره کنندگان باید بدانند آینده دنیا و آخرتشان به این توافق بستگی دارد لذا نباید به گونه ای عمل کنند که عزت ملت خدشه دار شود .
وی تاکید کرد:دولت یازدهم تلاش بسیاری کرد تا مذاکرات به سرانجام برسد لذا امیدواریم توافق هسته ای وسیله ای برای سوء استفاده اصلاح طلبان نشود که بخواهند توافق را به سمت و سویی ببرند که درانتخابات ازآن بهره برداری کنند چرا که سالهاست روی این توافق کار می شود.
این فعال سیاسی اصولگرا تاکید کرد:اگر توافق خوبی به دست آید برنده اصلی آن مدیریت و رهبری جامعه اسلامی و بعد ازآن ملت ایران است.
وی اظهار اشت:اینکه برخی بخواهند توافق را به نام خود مصادره کنند یقینا دور از انصاف خواهد بود لذا امیدواریم دقت عمل شود ضمن اینکه دولت ها هم باید از ورود به انتخابات پرهیز کنند چراکه تلاش برای تشکیل مجلسی همسو با دولت اشتباه است.
کریمی اصفهانی گفت:در دولت های گذشته هم تلاش های بسیاری برای تشکیل مجلسی همسو و هماهنگ با دولت شد که البته موفقیتی هم به دست نیاوردند.
وی بر همدلی و همراهی مجلس با دولت تاکید کرد و گفت:اینکه عده ای بخواهند مجلس وکیل الدوله درست کنند کار غلطی است و به زیان دولت تمام می شود.
کریمی اصفهانی همچنین عدم توافق و شکست مذاکرات را نیز بی ارتباط با جریان های سیاسی دانست و گفت:اگر مذاکرات شکست بخورد و کسی بخواهد این شکست را به دولت ببندد بسیار جفاست و کار اشتباهی است البته اینکه تیم مذاکره کننده با مدیریت خوب بتواند مذاکرات را به پایان برساند به نفع این تیم تمام خواهد شد .

کسانی که در مذاکرات سنگ اندازی کردند در انتخابات شانسی ندارند
اما محمدرضا خباز،معاون تقنینی معاونت پارلمانی ریاست‌جمهوری در گفتگو با  خبرگزاری ها گفت:بی تردید به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای موجب نشاط عمومی می شود چراکه مردم احساس می کنند از تحریم های ظالمانه نجات پیدا خواهند کرد .همچنین این توافق به غرور ملی ما کمک می کند .لذا وقتی مردم می بینند دیپلماتهای ما یک تنه برای اثبات حقانیت خود با کشورهای قدرتمند دنیا مبارزه می کنند  احساس سرافرازی می کنند چراکه آنها کاری انجام می دهند که غیرممکن به نظر می رسید.
وی افزود:ازآنجایی که در پایان امسال انتخابات مجلس را در پیش رو داریم لذا هرچه نشاط و امیدواری مردم نسبت به آینده کشور بیشتر باشد حضورشان پای صندوق های رای پررنگ تر خواهد بود یعنی وقتی مردم احساس دلگرمی و غرور ملی داشته باشند بهتر پای صندوق های رای می روند چراکه دراین شرایط به دولتمردانشان اعتماد بیشتری می کنند.
خباز تصریح کرد:وقتی مردم می بینند دولتمردانشان  برای به نتیجه رسیدن مذاکرات از جان مایه گذاشته اند به دولتمردان و حاکمانشان اعتماد پیدا می کنند طبیعی است این مساله موجب اقبال مردم به کسانی می شود که در راستای این دیپلماسی و همراه با دولت تدبیر و امید قدم برداشته اند.
وی تاکید کرد:اما مردم از کسانی که با بهانه های مختلف درصدد سنگ اندازی بودند و همواره سعی می کردند کار مهم دولتمردان را بی ارزش جلوه دهند رویگردان خواهد شد لذا در انتخابات پیش رو شانس همه کسانی که در پیشرفت مذاکرات نقش داشتند افزایش خواهد یافت حال این افراد ممکن است اصلاح طلب یا اصولگرا باشند چراکه مذاکرات هسته ای یک مساله ملی است نه جناحی.

مردم در انتخابات مجلس به فکر روحانی رای می دهند
در همین حال کمال الدین پیرموذن،نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی در گفتگو با آریا گفت:با توجه به تعامل سازنده دولت با غرب توافق هسته ای به بار خواهد نشست و ملت شهد شیرین رایزنی  های تیم مذاکره کننده کشورمان با غرب را خواهند چشید.
وی ادامه داد:قطعا این توافق موجب مشارکت گسترده مردم در انتخابات پیش رو می شود و ملت پس از توفیق دولت در این امر به کسانی رای خواهند داد که همفکر با دولت بوده اند و در راستای موفقیت در مذاکرات گام برداشته اند .
وی افزود:به طور مشخص اعتدالیونی که به مبانی  فکری آقای روحانی و اصلاحات نزدیک هستند مورد اقبال عمومی ملت قرار خواهند کرد و بساط افراطیون مخالف دولت برای همیشه جمع خواهد شد.
پیرموذن اظهار داشت:توافق هسته ای در انتخابات مجلس دهم به نفع اصلاح طلبان،اعتدالیون و حامیان دولت خواهد بود و کسانی که پیام رای مردم به روحانی را نگرفتند مورد بی مهری مطلق ملت قرار خواهند گرفت لذا کسانی که از قبل تحریم ها ثروت نامشروعی به دست آورده اند هم نخواهند توانست کرسی های مجلس دهم را ازآن خود کنند بنابراین توفیق دولت بساط انحصارگران خود حق پندار که معتقد به احمدی نژادها بودند  را جمع خواهد کرد و کسانی که با آرای کم وارد مجلس شده بودند باید ورود به خانه ملت را در خواب ببینند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس