تاریخ انتشار: ۰۶ خرد ۱۳۹۵

– مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز، گفت: تاکنون حدود ۲۳۵ گونه پرنده اعم از خشکی و آبزی در استان شناسایی شده است در تالاب صالحیه ۱۶۰ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی در سال گذشته کشف شد که ۴۵ گونه پرنده های جدیدی بود که برای اولین بار در استان دیده می شوند.

‌‌‌‌‌“گذارنیوز” :
حسین محمدی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از مناطق حفاظت شده البرز مرکزی که از صبح امروز همراه با استاندار البرز و معاونان صورت گرفت، در گفتگو با ایرنا، افزود: امروز بازدیدی از منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و رودخانه کرج که اولین رودخانه حفاظت شده ایران به لحاظ اهمیت زیست محیطی و یکی از زیست گاه های اصلی ماهی خال قرمز محسوب می شود، صورت گرفت.
وی با اشاره به اینکه دریاچه سد کرج از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه بخش عمده ای از آب شرب تهران و کرج را تامین می کند ادامه داد: حافظت از این منطقه آبی مهم و حیاتی است، در این رابطه مسائل و مشکلاتی مانند آلاینده های رودخانه وجود دارد.
محمدی گفت: در بازدید امروز از حیاط وحش منطقه و گله هایی از کل بز های وحشی که اکنون فصل زایمان آنها است انجام شد، اما نکته بسیار مهم که مورد تاکید استاندار البرز نیز بود همکاری بین اداره کل آبفا، منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی برای حفاظت از عرصه های طبیعی پوشش گیاهی و کنترل دام در حوزه بالادست آبریز رودخانه کرج بود.
وی با اشاره به اینکه توجه به معیشت پایدار جوامع محلی و مشارکت دادن آنها به امر حفاظت بسیار حائز اهمیت است، افزود: از گذشته طرحی در روستاهای بخش آسرا آغاز شده که فاز اول آن شامل آموزش و بستر سازی در جوامع روستایی برای توسعه صنعت گردشگری طبیعی است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست البرز اضافه کرد: در این طرح از ظرفیت های موجود استفاده شده و در قالب تسهیلاتی که به روستاییان داده می شود کمبودها را در روستاها برای آمادگی پذیرایی از گردشگران برطرف می شود، تا در روستاهای استان البرز به خصوص در آسرا طبیعت گردی و جذب توریسم را به جد دنبال کنیم.
وی گفت: در جهت توسعه اقتصادی روستاهای منطقه نیز این امر بسیار می تواند موثر واقع شود همچنین فضاهای خوبی نیز برای گردشگران که علاقمند به استفاده از طبیعت زیبای این منطقه داشته باشند فراهم می شود.
محمدی افزود: اکنون ۱۲ درصد از مساحت استان البرز تحت عنوان منطقه حفاظت شده شامل بخش بزرگی از حوزه آبریز کرج است که جانوران وحشی حائز اهمیتی نیز در این منطقه وجود دارد و جمعیت خوبی از کل بز، قوچ، میش وحشی، خرس، پلنگ و انواع پرنده ها وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه منطقه شکار ممنوع طالقان که حدود ۷۵ هزار هکتار است، عنوان کرد: در این منطقه پرتراکم ترین جمعیت کل و بز کشور، جمعیت بزرگی از پلنگ ایرانی و برخی از گربه ها وجود دارد.
محمدی گفت: به طور کلی در استان البرز به لحاظ موقعیت جغرافیایی و مکانی و تنوع اقلیمی و منابع آبی خوبی که دارد ۳۰۰ گونه مهره دار در استان شناسایی شده است و طیف وسیعی از آن را پرنده ها به خود اختصاص می دهند.
وی اظهار کرد: تاکنون حدود ۲۳۵ گونه پرنده اعم از خشکی و آبزی در استان شناسایی شده است در تالاب صالحیه ۱۶۰ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی در سال گذشته کشف شد که ۴۵ گونه پرنده های جدیدی بود که برای اولین بار در استان دیده می شوند.
این مسئول گفت: سال گذشته بیماری طاعون نشخوار کنندگان در منطقه طالقان بروز پیدا کرد، که ۲۰۰ راس کل بز تلف شد ولی خوشبختانه با تدابیر اندیشیده شده با همکاری منابع طبیعی و دامپزشکی البرز انتظار می رود که امسال شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.
در حاشیه این بازدید استاندار البرز و همراهان از کارگاه آموزشی که برای بخشداران و معاونان سیاسی انتظامی فرمانداران برگزار شده بود بازدیدی به عمل آورد.
۱۵۳۵

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس