تاریخ انتشار: ۱۸ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] مشاور امنیت ملی افغانستان در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درخصوص مهم‌ترین تحولات امنیتی منطقه و سازوکارهای مقابله با تروریسم در افغانستان گفت‌وگو کرد. به گزارش ایسکانیوز، دریابان علی شمخانی در این دیدار با اشاره به ضرورت همکاری‌های گسترده و راهبردی میان ایران و افغانستان و استمرار گفت‌وگوهای امنیتی میان دو […]

[ad_1]

مشاور امنیت ملی افغانستان در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درخصوص مهم‌ترین تحولات امنیتی منطقه و سازوکارهای مقابله با تروریسم در افغانستان گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایسکانیوز، دریابان علی شمخانی در این دیدار با اشاره به ضرورت همکاری‌های گسترده و راهبردی میان ایران و افغانستان و استمرار گفت‌وگوهای امنیتی میان دو کشور، بر دستیابی به راه‌حل‌های پایدار برقراری امنیت در مرزهای مشترک دو کشور و مقابله با تروریسم تاکید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم‌چنین با ابراز تاسف و هم‌دردی با قربانیان انفجارهای تروریستی اخیر در این کشور، گسترش ناامنی در بستر نزاع‌های فرقه‌یی و تروریستی را سیاست دیرینه برخی قدرت‌ها برای استهلاک ظرفیت‌های ملی و جایگاه منطقه‌یی کشورهای اسلامی دانست.

او با اشاره به افزایش بی‌ثباتی ناشی از حضور نیروهای بیگانه در افغانستان و توسعه بحران‌های امنیتی این کشور از زمان اشغال توسط آمریکا تاکنون افزود: روند افزایش نقش نیروهای نظامی و انتظامی افغانستان در حوزه ایجاد امنیت و ثبات در این کشور اقدامی قابل تقدیر و نشانه روشنی از فعال‌سازی ظرفیت‌های گستره افغانستان در تامین امنیت این کشور است.

وی با اشاره به گفت‌وگوهای جاری میان دو کشور درباره موضوع آب‌های مرزی و نحوه مهار آن اظهار کرد: آب یکی از اصلی‌ترین عوامل توسعه و آبادانی در مناطق مرزی دو کشور بوده و باید در چارچوب حق مشترک و به عنوان عاملی برای افزایش مودت و مشارکت در مسیر ایجاد رفاه مرزنشینان ایران و افغانستان مورد توجه قرار بگیرد.

شمخانی با تاکید بر آمادگی ایران برای تدوین راهبردهای مشترک در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و مرزی با افغانستان اظهار کرد: تلاش مشترک به منظور تجمیع ظرفیت‌های بومی برای امنیت‌سازی و توسعه پایدار تنها راهکار موثر در برقراری ثبات منطقه‌یی است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی، امنیت مرزی میان دو کشور را عامل اساسی در توسعه زیربنایی و اقتصادی مناطق مرزی، افزایش مبادلات تجاری و کاهش قاچاق مواد مخدر دانست و افزود: جلوگیری از افزایش تحرک و نفوذ گروه‌های تروریستی و قاچاقچیان مواد مخدر در مرزهای مشترک بدون تعامل هدفمند و به‌کارگیری راهبردهای هم‌گرا امکان‌پذیر نیست.

وی با انتقاد از اقدامات مخرب برخی کشورهای منطقه که با هدف محدودسازی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های همسایگان اقدام به تشکیل ائتلاف‌های غیرسازنده می‌کنند اظهار کرد: دشمن اصلی جهان اسلام، رژیم جعلی و کودک‌کش صهیونیستی است و هر اقدامی که به تضعیف توانمندی‌های کشورهای اسلامی منجر شود، نادرست و در مسیر تقویت اسراییل است.

حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان نیز که به دعوت دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به ایران سفر کرده است در این دیدار ضمن تقدیر از نقش سازنده ایران در توسعه و پیشرفت افغانستان خاطرنشان کرد، مقابله همه‌جانبه با افراط‌گرایی و تروریسم با رویکرد امنیت منطقه‌یی و تعامل میان همه کشورها امکان‌پذیر است.

او با اشاره به اراده این کشور در پیگیری سند همکاری بین دو شورای عالی ایران و افغانستان خواستار گسترش همکاری‌ها به ویژه با کشورهای همسایه برای ایجاد امنیت پایدار در مرزها و کمک به مبارزه با تروریسم و ترانزیت مواد مخدر شد.

محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان به دعوت دریابان علی شمخانی برای دیداری دو روزه به ایران سفر کرده است.

۲۰۱/۲۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس