تاریخ انتشار: ۲۲ خرد ۱۳۹۵

– کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: شعاع دید افقی شهرستان زهک در شمال استان براثر وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در ۲۴ ساعت گذشته به ۸۰۰ متر رسید.

‌‌‌‌‌“گذارنیوز” :
مرتضی فرجی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حداکثر سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در سیستان در این مدت به حدود ۷۲ کیلومتر بر ساعت رسید که این پدیده سبب کاهش دید افقی ۸۰۰ متر در زهک و سه هزار و ۵۰۰ متر در زابل شد.
وی ادامه داد: همچنین در این مدت غلظت ذرات معلق در هوای زابل به ۳۰۷ میکروگرم بر متر مکعب برابر با شرایط ناسالم رسید.
وی تصریح کرد: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در شمال سیستان و بلوچستان تا اواخر هفته آینده تداوم دارد به طوری که امروز بر شدت آن افزوده می شود.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: تحت تاثیر این پدیده امروز در برخی نقاط سیستان توفان گرد و خاک رخ می دهد که این امر سبب کاهش بیشتر کیفیت هوا و حتی ممکن است سبب نفوذ گرد و خاک به نواحی مرکزی از جمله زاهدان، نصرت آباد، خاش و میرجاوه شود.
بادهای موسمی ۱۲۰ روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر ساله با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.
این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها بصورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای ۱۲۰ روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.
سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و زهک در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
فرجی افزود: آسمان غبار آلود و گاهی وزش باد متوسط در نواحی مرکزی و جنوبی سیستان و بلوچستان خواهیم داشت.
وی بیان کرد: تا ۲ روز آینده به علت وزش باد بر روی دریا، دریای عمان مواج و متلاطم پیش بینی می شود به طوری که در شبانه روز گذشته ارتفاع موج به ۲۸۰ سانتی متر رسید.
وی خاطر نشان کرد: حداقل دمای هوای سیستان و بلوچستان در شبانه روز گذشته با ۲۰درجه مربوط به زاهدان و حداکثر دمای با ۴۷ درجه مربوط به شهرستان دلگان در جنوب استان بوده است.
۷۳۱۶ /۸۰۰۵ /۶۰۸۱

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس