تاریخ انتشار: ۲۴ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] افت قیمت نفت و تحریم‌های غرب باعث شده اقتصاد روسیه هجدهمین ماه رکود عمیق و دردناک خود را به ثبت برساند. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سی‌ان‌ان، اقتصاد روسیه در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۰٫۶ درصد افت داشته است. اما برای مردم روسیه که در یک […]

[ad_1]


افت قیمت نفت و تحریم‌های غرب باعث شده اقتصاد روسیه هجدهمین ماه رکود عمیق و دردناک خود را به ثبت برساند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سی‌ان‌ان، اقتصاد روسیه در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۰٫۶ درصد افت داشته است. اما برای مردم روسیه که در یک سال و نیم گذشته از تضعیف استانداردهای زندگی رنج می‌بردند بارقه‌هایی از امید نمایان شده است، چراکه سرعت رکود در حال کاهش است. اقتصاد روسیه در سه‌ماهه نخست ۱٫۲ درصد و در سال ۲۰۱۵ معادل ۳٫۷ درصد سقوط کرده بود.

روسیه از قیمت‌های پایین نفت و تحریم‌های اقتصادی ضربه خورده و در شش فصل گذشته نتوانسته رشدی را به ثبت برساند. تحریم‌های اعمال شده روی مسکو در پی نقش این کشور در بحران اوکراین، ورود سرمایه‌ به این کشور را محدود کرده و باعث شده تا سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در شرکت‌های روسی کاهش یابد.

 

ولادیمیر پوتین نیز برای مقابله با این بحران هزینه‌های دولت را کاهش داده است. وی حتی حقوق خود را نیز در سال ۲۰۱۵ معادل ۱۰ درصد کم کرد.

 

سقوط روبل در برابر دلار در سال ۲۰۱۵، موجب شده تا تورم دو رقمی شود. البته از آن زمان تورم در حال کاهش است، اما قیمت‌ها در ماه جولای رشدی ۷ درصدی داشته است. در حالی که قیمت واردات محموله‌های غذایی بالاتر رفته،‌ میلیون‌ها روسی در سال ۲۰۱۴ فقیر شده‌اند. دستمزد واقعی در سال گذشته افتی ۱۰ درصدی داشته است.
اعتراضات متعددی علیه بحران اقتصادی در این کشور وجود دارد، اتفاقی نادر در کشوری که تظاهرات سیاسی اغلب ممنوع است. روسیه در ماه آینده انتخابات پارلمانی خواهد داشت و رهبران کشور در تلاش  هستند تا رای‌دهندگان را راضی کنند اقتصاد کشور در حال بهبود است. 
دولت در ماه جولای، حداقل دستمزد را ۲۰ درصد افزایش داد و بانک مرکزی در این هفته اعلام کرد که روسیه در ماه‌های پیش‌رو مجددا به رشد باز خواهد گشت.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده قبل از آغاز رشد در سال آینده، اقتصاد روسیه در سال جاری ۱٫۲ درصد سقوط خواهد کرد.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس