تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴
زیباکلام:

فکر می کنم منظور رئیس جمهور از اختیارات، انجام رایزنی است که می توانند با شورای نگهبان، مقام معظم رهبری یا دیگر مقامات داشته باشند

به گزارش “گذارنیوز” و به نقل از پویش  بعد از اعلام نتیجه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس توسط هیات های نظارت، برخی جریان های سیاسی از ردصلاحیت گسترده نامزدهای خود خبر دادند. حسین مرعشی از چهره های فعال اصلاح طلب عنوان کرده در مجموع کل کشور از ۳۰۰۰ اصلاح طلبی که ثبت نام کرده بودند تنها ۳۰ نفر تایید شده اند. بعد از این اعتراضات حسن روحانی عنوان کرد از اختیارات خود برای موضوع ردصلاحیت ها استفاده خواهد کرد. در این باره محمد اشرفی اصفهانی در گفتگویی اعلام کرده آقای روحانی فهرستی از برخی اسامی را خدمت مقام معظم رهبری برده‌اند تا حکم حکومتی بگیرند و این مساله را حل کنند. البته اشرفی اصفهانی عصر سه شنبه این اظهارات را تکذیب کرد. همچنین یکی از نمایندگان مجلس از رایزنی علی لاریجانی درباره موضوع ردصلاحیت ها خبر داده است.

آیا ردصلاحیت های این دوره انتخابات مجلس نسبت به ادوار گذشته متفاوت و بسیار گسترده بوده است؟ نتیجه رایزنی ها درباره ردصلاحیت ها به کجا خواهد انجامید؟

دکتر صادق زیباکلام استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با فرارو گفت: «رد صلاحیت های این دوره انتخابات مجلس گسترده بود. البته تعداد ثبت نام ها هم زیاد بوده که به طور طبیعی تعداد رد صلاحیت ها هم بیشتر می شود.»

وی ادامه داد: «منتهی در کنار گسترده بودن، ردصلاحیت های این دوره خیلی سازماندهی شده تر از ادوار قبلی بود و در برخی استان ها حتی یک داوطلب نزدیک به اصلاح طلبان یا اعتدال گرایان نیز تایید نشده است.»

وی افزود: «بنابراین می توان گفت هم تعداد ردصلاحیت های این دوره بالا است و هم ردصلاحیت های این دوره بسیار هدفمند و هوشمند صورت گرفته است.»

زیباکلام در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهور به لحاظ قانونی اختیاراتی برای رسیدگی به موضوع ردصلاحیت ها دارد؟، گفت: «از نظر صرف قانون اساسی رئیس جمهور هیچ اختیاری در خصوص مسئله تعیین صلاحیت ها یا رد صلاحیت ها ندارد که البته من معتقدم این نقص قانون اساسی است چراکه اولین وظیفه رئیس جمهور پاسداری از قانون اساسی است در حالی که ایشان هیچ اختیاری در چارچوب قانون اساسی ندارد.»

وی ادامه داد: «لذا فکر می کنم منظور رئیس جمهور از اختیارات، انجام رایزنی است که می توانند با شورای نگهبان، مقام معظم رهبری یا دیگر مقامات داشته باشند.»

زیباکلام در پاسخ به این سوال که علت اعلام رایزنی از سوی آقای لاریجانی درباره ردصلاحیت ها چیست؟، گفت: «من معتقدم آنقدر سونامی رد صلاحیت ها گسترده بوده که شماری از عقلای اصولگرا را هم به واکنش وا داشته و آنها را شگفت زده کرده است.»

وی ادامه داد: «به عبارتی خیلی از اصولگرایان معتدل نیز نگران هستند که با این رد صلاحیت های گسترده عملا انتخابات آزاد و مشروع خدشه دار شود.»

وی افزود: «لذا مهم تر از جزییاتی همچون اینکه آقای لاریجانی قصد دارد لیست مشترکی با حامیان دولت ارائه کند یا صرفا برای تایید افراد مشخص و معینی که از جریان رهروان ولایت هستند و رد صلاحیت شدند می خواهد رایزنی کند، این است که ایشان قصد دارد درباره نفس این رد صلاحیت های گسترده رایزنی کند.»

زیباکلام در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به رایزنی هایی که صورت خواهد گرفت ممکن است تغییری در تعداد ردصلاحیت ها صورت بگیرد؟، گفت: «یقینا در تعداد رد صلاحیت ها تغییر بوجود خواهد آمد چراکه ردصلاحیت برخی از چهره ها سوالات و ابهامات زیادی ایجاد می کند.»

وی ادامه داد: «به طور مثال کسی که چندین دوره نماینده بوده یا عضو هیات ریسه مجلس بوده یا وزیر بوده اکنون ردصلاحیت شده است. لذا تغییراتی قطعا صورت خواهد گرفت و رایزنی هایی که صورت می گیرد بیشتر در این جهت است که تعداد تایید شده ها بیشتر شود تا مشروعیت انتخابات از بین نرود.»

زیباکلام در پاسخ به این سوال که اگر تغییری در موضوع ردصلاحیت ها صورت نگرفت اصلاح طلبان باید چه رویکردی در پیش بگیرند؟، گفت: «از زمانی که مسئله رد صلاحیت ها مطرح شده خیلی ها در فضای مجازی صحبت از تحریم انتخابات می کنند و استدلال آنها هم این است که در حوزه انتخابیه خود حتی یک نامزد همسو ندارند که به او رای دهند.»

وی ادامه داد: «لذا رهبری اصلاح طلبان باید محکم از مردم و طرفداران اصلاحات بخواهد که با تمام وجود در انتخابات شرکت کنند چون اگرچه نامزدهای اصلاح طلب رد شده اند اما نباید فراموش کرد که یکسری افراد معمولی هم ثبت نام کرده اند که می توان از میان اینها کسانی را پیدا کرد که تحصیلات و تجربه اداری خوبی دارند و افراد معقولی هم هستند.»

وی افزود: «لذا رهبری اصلاح طلبان باید از مردم بخواهد در حوزه های مختلف به اینها رای بدهند. من معتقدم اگرچه اینها اصلاح طلب نیستند اما اصلاح طلبی همچنان زنده است و رشد کرده است و اتفاقا این افراد که تابلو و شناسنامه اصلاح طلبی ندارند اما ظرفیت این را دارند که بعدها اصلاح طلب بشوند.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: «اگر در انتخابات شرکت نکنیم همچون دوره هفتم، هشتم و نهم ممکن است افرادی تندور با ۵ درصد مجموع آرا به مجلس راه یابند. این تجربه غلط را چند بار می خواهیم تکرار کنیم و راه را برای چهره های افراطی باز کنیم که وارد مجلس شوند؟ بنابراین باید در روز انتخابات به افراد میانه رو که رهبری اصلاح طلبان معرفی می کند رای دهیم.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس