تاریخ انتشار: ۲۵ اسف ۱۳۹۳

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد دو هفته پیش رو برای مذاکرات هسته ای ایران حساس است. به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی اش روز دوشنبه مذاکرات هسته ای را در شهر لوزان سوئیس از سر گرفتند . آنها در […]

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد دو هفته پیش رو برای مذاکرات هسته ای ایران حساس است.

موگیرنی

به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی اش روز دوشنبه مذاکرات هسته ای را در شهر لوزان سوئیس از سر گرفتند . آنها در تلاش برای کاهش اختلافات قبل از فرا رسیدن ضرب الاجل ۳۱ ماه مارس برای دست یابی به توافق سیاسی هستند. در این نشست ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران حضور دارند. مونیز و صالحی روز یکشنبه برای گفتگو درباره جزییات فنی درباره چگونگی محدود کردن برنامه هسته ای ایران دیدار کردند. کری از ایران خواسته است امتیازاتی دهد که به شش قدرت جهان اجازه خواهد داد با چارچوب سیاسی توافق نامه نهایی موافقت کنند ، توافقی که در ازای محدود کردن برنامه هسته ای ایران تحریم های اعمال شده علیه تهران را کاهش خواهد داد.
طرف ها ۳۰ ماه ژوئن را به عنوان ضرب الاجل دست یابی به توافق نامه جامع هسته ای تعیین کرده اند. ایران و قدرت های جهان این هفته در لوزان دیدار خواهند کرد اما تاریخ این دیدار هنوز اعلام نشده است.

شرط ظریف برای انجام توافق
ظریف گفت: توافقنامه باید همه تحریمها را ملغی کند
شبکه تلویزیونی المنار لحظاتی پیش اعلام کرد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت توافقنامه باید همه تحریمها را ملغی کند و باید به بررسی پرونده هسته ایران در شورای امنیت سازمان ملل پایان بدهد.

برای رسیدن به توافق مقداری راه باقی مانده است  
خبرگزاری رویترز از بروکسل گزارش داد:وزیر امور خارجه انگلیس روز دوشنبه اعلام کرد هنوز مقداری راه تا دست یابی به توافق نامه هسته ای با ایران باقی مانده است.
فیلیپ هاموند در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد:« در مقایسه با گذشته به مواضع یکدیگر نزدیک تر شده ایم اما هنوز تا دست یابی به توافق با تهران مقداری راه باقی مانده است.»
او همچنین گفت:« در برخی زمینه ها به پیشرفت هایی دست یافته ایم اما برخی زمینه ها نیز وجود دارند که نتوانسته ایم به پیشرفت برسیم. »
هاموند قرار است عصر روز دوشنبه در بروکسل با وزیر امور خارجه ایران دیدار کند.

مذاکرات دو هفته پیش رو حساس است
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد دو هفته پیش رو برای مذاکرات هسته ای ایران حساس است.
موگرینی درباره گفتگوهای هسته ای ایران  گفت وقتی نشست شورا(اروپا) پایان یافت، اولین دیدار دو جانبه خود را با ظریف وزیر خارجه ایران انجام خواهم داد. بعد از دیدار با او با سه وزیر اروپایی که جزئی از مذاکرات هسته ای هستند دیدار خواهیم داشت. ما هم اکنون وارد مراحل بسیار حساسی در مذاکرات می شویم، در واقع دو هفته حساس و حیاتی را پیش رو داریم، زیرا مذاکره کنندگان باید زمینه مشترک را برای توافقی خوب پیدا کنند. امروز ما یکی از بخشهای این مذاکرات مهم را شاهد خواهیم بود. اروپاییها در بروکسل در این خصوص هم گفتگو می کنند.
خبرنگاری پرسید آیا درباره کاستن از تحریمهای اروپا علیه ایران صحبت خواهید کرد؟
موگرینی گفت ما بعدا درباره این مسئله صحبت خواهیم کرد.
در همین حال خبرگزاری رویترز از بروکسل گزارش داد: فدریکا موکرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران با هدف پایان دادن به ۱۲ سال بن بست ، وارد مرحله ای حساس شده است . او همچنین گفت همه طرف ها همچنان باید در پی یافتن « زمینه مشترک » باشند.
موگرینی – که قرار است روز دوشنبه با وزیر امور خارجه ایران دیدار کند و سپس ریاست مذاکرات را با حضور وزرای خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه بر عهده گیرد – گفت:« ما در حال وارد شدن به یک برهه زمانی مهم هستیم، دو هفته مهمی که در آن مذاکرات باید در پی یافتن زمینه مشترک برای یک توافق خوب باشد.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس