تاریخ انتشار: ۱۲ اسف ۱۳۹۳

ظریف و کری شامگاه دوشنبه دو جلسه گفتگو برگزار کردند. به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و همتای آمریکایی اش جان کری دور جدیدی از مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران را در ساعات پایانی دوشنبه انجام دادند. جواد ظریف و جان کری در آغاز یک […]

ظریف و کری شامگاه دوشنبه دو جلسه گفتگو برگزار کردند.

ظریف

به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و همتای آمریکایی اش جان کری دور جدیدی از مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران را در ساعات پایانی دوشنبه انجام دادند.
جواد ظریف و جان کری در آغاز یک رشته نشست ها که قرار است تا بعد از ظهر چهارشنبه ادامه پیدا کند، دوشنبه شب دو دیدار در هتلی در ساحل دریاچه ای در سوئیس انجام دادند. در این مذاکرات ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران شرکت داشتند. خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) اعلام کرد مونیز و صالحی پیش از این به مدت ۹۰ دقیقه با یکدیگر گفتگو کردند.
همچنین عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران با وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا و هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کردند.
روند مذاکرات با هدف مهار کردن برنامه هسته ای ایران در مقابل کاهش تحریم های اقتصادی این کشور با نزدیک شدن مهلت نهایی دستیابی به توافق سیاسی یعنی تا ۳۱ مارس سرعت پیدا کرده است. جان کری روز دوشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در ژنو گفت «ما همگی در عین حال بر ضرورت دریافت پاسخ هایی از ایران درباره برنامه هسته ای این کشور تمرکز داریم… این پاسخ ها فقط به امروز مربوط نمی شود بلکه می تواند در آینده نیز ادامه پیدا کند». وی تاکید کرد کشورهای عضو گروه ۱+۵ به دنبال دستیابی به توافق به هر قیمتی نیستند بلکه مایلند اطمینان یابند که راه های دسترسی به بمب هسته ای، دیگر وجود ندارد.
وی افزود: امیدواریم به این نقطه برسیم ولی تضمینی وجود ندارد.
کری و ظریف شامگاه دوشنبه ابتدا حدود ۵۰ دقیقه با یکدیگر دیدار کردند و بعد از استراحتی کوتاه، دیدار دوم برگزار شد که ۲۵ دقیقه طول کشید و نشست های روز دوشنبه پایان یافت. قرار است ظریف و کری صبح امروز سه شنبه مذاکرات را از سر بگیرند. در چند ماه اخیر کری و ظریف بارها در تلاش برای دستیابی به توافقی که جامعه بین المللی یک دهه است به دنبال آن است در شهرهای اروپایی با یکدیگر دیدار کرده اند. پیش بینی می شود این دو نفر تا بعد از ظهر چهارشنبه در مونترو به مذاکرات ادامه دهند.
در حالی که شواهد نشان دهنده نزدیک بودن زمان دستیابی به توافق درباره برنامه هسته ای ایران است، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت روز سه شنبه در کنگره آمریکا درباره توافق احتمالی با ایران که ممکن است موجودیت اسرائیل را تهدید کند سخنرانی خواهد کرد. وی گفت اسرائیل و آمریکا در این باره هم عقیده اند که ایران نباید سلاح هسته ای داشته باشد ولی ما درباره بهترین راه جلوگیری از دسترسی ایران به این سلاح اختلاف داریم. 

درخواست کری از ایران
کری در کنفرانسی مطبوعاتی در ژنو از ایران خواست به منظور فراهم شدن شرایط لازم برای دستیابی به یک موافقتنامه نهایی درباره برنامه هسته ای این کشور مصمم تر گام بردارد.
وی تصریح کرد :« ما به پیشرفت هایی دست یافته ایم اما همچنان راهی طولانی پیش رو است و زمان در حال سپری شدن است. اگر ایران تصمیمات دشواری را که نیاز است اتخاذ نکند ، دستیابی به یک موافقتنامه امکانپذیر نخواهد بود.»
کری افزود :« ما ( گروه پنج به اضافه یک ) همچنان معتقدیم بهترین راه برای حل مسائل مرتبط با برنامه هسته ای ایران ، دستیابی به یک موافقتنامه جامع است اما نه موافقتنامه ای که بخواهد به هر بهایی به دست آید. تحریم ها به تنهایی نمی تواند منجر به چنین راه حلی شود.»
وی گفت :« در حال حاضر هیچ موافقتنامه ای وجود ندارد. تا زمانی که در مورد همه چیز توافق نشده باشد ، هیچ توافقی صورت نگرفته است.»
کری در کنفرانس مطبوعاتی خود افزود :« ما نگران برخی گزارش ها هستیم مبنی بر اینکه نخست وزیر اسرائیل قصد دارد برخی جزئیات درباره مذاکرات هسته ای ایران را در سخنرانی روز سه شنبه خود در کنگره آمریکا فاش کند.»
وی تصریح کرد :« برخی گزارش ها درمورد اینکه جزئیاتی انتخاب شده از مذاکرات کنونی با ایران طی چند روز آینده به طور علنی اعلام خواهد شد ، باعث نگرانی ما شده است. من می خواهم بگویم چنین کاری باعث دشوار شدن دستیابی به هدفی خواهد شد که اسرائیل و دیگران آن را یک موافقتنامه خوب می نامند.»

احتمال افشای اطلاعات محرمانه مذاکرات از سوی نتانیاهو
یک مقام اسرائیلی گفته است اسرائیلی ها از موافقتنامه هسته ای در حال شکل گیری اطلاع دارند و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در کنگره آمریکا به جزئیات درمورد آن اشاره خواهد کرد.
در همین حال سخنگوی کاخ سفید گفت: اگر نتانیاهو اطلاعات محرمانه مذاکرات هسته ای را فاش کند ، به آمریکا خیانت کرده است.
جاش ارنست در نشستی خبری با بیان اینکه  نخست وزیر اسرائیل مسئول سخنان خودش است ، افزود: ولی حقیقت این است که آمریکا با هدایت رئیس جمهور اوباما  اداره می شود.
پیش از این، جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز در سخنانی در ژنو بدون اینکه اسمی از نتانیاهو بیاورد اشاره کرد که عده‌ای جزئیات مذاکرات را به صورت گزینشی انتخاب می‌کنند و براساس آن قضاوت می‌کنند.
وی مدعی شد: سناریویی که تحریم ها فوراً برداشته شود در چشم انداز کاخ سفید قرار ندارد.

شرط اوباما برای توافق؛ توقف ۱۰ ساله برنامه ایران 

رئیس جمهور آمریکا گفت: ایران برای دستیابی به یک موافقتنامه، دستکم باید برای ۱۰ سال فعالیت های هسته ای خود را متوقف کند.
باراک اوباما در مصاحبه با خبرگزاری رویترز، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای را هدف مشترک آمریکا و اسرائیل دانست و افزود: روابط واشنگتن و تل آویو همچنان محکم است. 
وی در عین حال سخنرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره را درد سر آفرین توصیف کرد. 

هشدار به کنگره درمورد تحریم های جدید علیه ایران
کاخ سفید از کنگره خواست تحریم‌ جدیدی علیه ایران تصویب نکند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، کاخ سفید از کنگره آمریکا خواست از اعمال تحریم های دیگر علیه ایران خودداری کند.
در همین حال سوزان رایس درمورد تحریم های جدید علیه ایران هشدار داد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن ، سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه به قانونگذاران آمریکا هشدار داد در حالی که ایران سرگرم مذاکرات با قدرت های جهان درباره محدود شدن برنامه هسته ای این کشور است ، به دنبال اعمال تحریم های جدید علیه تهران نباشند زیرا چنین اقدامی باعث خواهد شد روند دیپلماسی فعلی در قبال ایران به شکست کشیده شود.
وی در سخنانی در کنفرانس سالانه کمیته امور عمومی آمریکایی اسرائیلی موسوم به آیپک افزود :« کنگره در کمک به اعمال تحریم های ما علیه ایران نقش بسیار مهمی داشته است اما اکنون نباید نقش خرابکارانه داشته باشد.»
این اظهارات رایس در آستانه سخنرانی برنامه ریزی شده بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنگره امریکا مطرح شد که قرار است روز سه شنبه برگزار شود. این سخنرانی برنامه ریزی شده نتانیاهو باعث شدت گرفتن تنش ها بین باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با نتانیاهو برسر چگونگی حل مسئله هسته ای ایران شده است.

واکنش ظریف به اظهارات کری 
وزیر امور خارجه ایران گفت: بدون شک تنها انتخاب دنیا برای راه حل هسته ای ایران ، مذاکره است و غیر از این راه هیچ انتخابی وجود ندارد.
محمد جواد ظریف  افزود: با توجه به اینکه با حضور تیم های عالیرتبه فنی دو کشور در دور قبلی مذاکرات توانستیم بخشی از موضوعات را یا روشن تر و یا راه حل هایی برای برخی موضوعات پیدا کنیم ، این دوره هم فرصتی خواهد بود تا درباره باقیمانده مسایل فنی صحبت کنیم . 
وی افزود .‌. این دوره از مذاکرات هسته ای فرصت مناسبی است تا دو وزیر درباره موضوعات سیاسی به ویژه نحوه رفع فوری تحریم ها گفتگو کنند . 
ظریف گفت: امیدواریم در این مذاکرات بتوانیم گام های اساسی برداریم . 
وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که جان کری گفته است راه دیپلماسی را برای جلوگیری از اقدام نظامی برضد ایران ازمایش می کنیم گفت:این گونه صحبت ها فقط اعلام مواضعی است که به راه حل کمکی نمی کند . 
وی گفت: با جدیت مردم در دستیابی به انرژی صلح امیز هسته ای و مقاومت انان این اجازه را داریم از رهبری و مردم که درباره موضوعی حساس گفتگو کنیم. 
ظریف افزود: در این باره به کشورما ظلم شده زیرا اتهامات ناروایی به ایران زده شده است و ما به همین علت مذاکره می کنیم. 
وی گفت: این گونه اظهارات اراده مردم ما را قوی تر و مصمم تر خواهد کرد تا حقوق خود را پیگیری کنند. 
دور جدید مذاکرات هسته ای با حضور وزرای خارجه ایران و امریکا ، معاونان و کارشناسان دو کشور باحضور هلگا اشمیت معاون سیاست خارجه اتحادیه اروپا از عصر روز دوشنبه آغاز شد.
در این مذاکرات رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان ، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهور و وزیر انرژی امریکا حضور دارند.
قرار است روز پنجشنبه نشستی میان ایران و پنج بعلاوه یک در سطح مدیران سیاسی برگزار شود.
این دور از مذاکرات در شهر مونترو نود کیلومتری شرق ژنو در حال برگزاری است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس