تاریخ انتشار: ۱۲ اسف ۱۳۹۳

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی رویترز گفت: اکنون احتمال رسیدن به توافق در مقایسه با سه یا پنج ماه قبل بیشتر شده است. به گزارش گذارنیوز خبرنگار شبکه تلویزیونی رویترز از باراک اوباما پرسید دولت شما تصمیم نخست وزیر نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره را مخرب توصیف کرد. واقعا چه آسیبی وارد […]

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی رویترز گفت: اکنون احتمال رسیدن به توافق در مقایسه با سه یا پنج ماه قبل بیشتر شده است.

اوباما

به گزارش گذارنیوز خبرنگار شبکه تلویزیونی رویترز از باراک اوباما پرسید دولت شما تصمیم نخست وزیر نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره را مخرب توصیف کرد. واقعا چه آسیبی وارد می شود؟
باراک اوباما گفت: نخست این که من فکر می کنم اهمیت دارد عمق روابط آمریکا و اسرائیل را درک کنیم. میلیاردها دلار در دولت من برای حمایت از امنیت اسرائیل از جمله برای برنامه گنبد آهنین اختصاص داده شد که این برنامه در برابر شلیک موشک ها از مرزهای آنها محافظت کرده است. همکاری نظامی و اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل بی سابقه بوده است. این ارزیابی ما نیست بلکه ارزیابی دولت نتانیاهو است. این پیوند ناگسستنی است. بنابراین ما باید در شروع روشن سازیم که اتحاد ما با اسرائیل چقدر قوی است.
نکته دوم این است که ما دقیقا یک هدف مشترک داریم وآن اطمینان از دست نیافتن ایران به یک سلاح هسته ای است. این چیزی است که من زمانی که سناتور بودم متعهد شدم و این وعده جدی بود که من قبل از آن که به عنوان رئیس جمهور انتخاب شوم،این وعده را دادم. تمام کارهایی که من در چند سال گذشته در ارتباط با ایران انجام داده ام، دنبال کردن این سیاست بود.
بارک اوباما گفت: اختلاف قابل توجه درباره نحوه رسیدن به این هدف وجود دارد اما بهترین راه برای اطمینان از این که ایران در حال تولید سلاح هسته ای نیست،چیست؟ نخست وزیر نتانیاهو فکر می کند بهترین راه برای انجام این کار افزایش تحریم ها یا اقدام نظامی است که اطمینان می دهد ایران دیگر هیچ توانایی غنی سازی نداشته باشد. هیچ کارشناس ایران یا کارشناس منع تکثیر در جهان فکر نمی کند ایران به تحریم های اضافی با حذف برنامه هسته ای خود پاسخ دهد. ما از همان ابتدا گفته ایم با سازماندهی رژیم قوی تحریم های جهانی می توانیم ایران را به میز مذاکره بازگردانیم و با آوردن ایران به میز مذاکره آنها را وادار سازیم مذاکرات جدی داشته باشند تا:
الف. ما با آن بتوانیم ببینیم در داخل ایران چه می گذرد و ب. این که ما بتوانیم دوره ای که فرار هسته ای می نامیم، قرار دهیم. جدول زمانی که با آن بدانیم اگر آنها تلاش می کنند به سلاح هسته ای برسند، چه زمانی نیاز است. توافقی که ما در حال مذاکره درباره آن هستیم قرار است اطمینان دهد دست کم یک سال بین زمانی که ما آنها(ایرانی ها) را در تلاش برای سلاح هسته ای ببینیم تا توانایی آنها برای دستیابی به آن زمان باشد.
رئیس جمهور آمریکا افزود: تا زمانی که ما این ظرفیت یک سال فرار هسته ای را داشته باشیم، این به ما اطمینان می دهد ما می توانیم از اقدام نظامی برای متوقف کردن آن استفاده کنیم.
رئیس جمهور آمریکا گفت: ما همچنان در وسط راه مذاکرات هستیم. ما همواره گفته ایم باید اجازه دهیم این مذاکرات انجام شود. در صورتی که ایران تمایل داشته باشد با ده سال حفظ برنامه خود به این صورت که اکنون است، موافقت کند و در حقیقت عناصری را که اکنون وجود دارد، به عقب بازگرداند، اگر ما به این مسئله برسیم و بتوانیم آن را راستی آزمایی کنیم، هیچ گزینه دیگری(به اندازه گزینه دیپلماتیک) نمی تواند چنین اطمینانی به ما درباره دست نیافتن آنها به سلاح هسته ای بدهد.
رئیس جمهور آمریکا گفت: ایران ممکن است با تقاضای بازرسی شدید که ما بر آن تاکید می کنیم، موافقت نکند. آنها ممکن است با سطح پایین توانایی غنی سازی که درباره فرار هسته ای دست کم تا یکسال اطمینان می دهد، موافقت نکنند اما اگر آنها با آن موافقت کنند،کنترل برنامه هسته ای آنها به نسبت هرگونه اقدام نظامی ما و اسرائیل و تحریم ها موثرتر خواهد بود.
ما این مطلب را می دانیم زیرا در دوره ای که ما از تحریم ها برای یک دهه استفاده کردیم، ایران در پاسخ به تحریم ها از حدود سیصد یا چند صد سانتریفوژ به دهها هزار سانتریفوژ رسید.
خبرنگار پرسید آیا سفر نتانیاهو و تصمیم وی برای سخنرانی در کنگره همانطور که سوزان رایس مشاور امنیت ملی گفته ، مخرب است. آیا توافق دارید که مخرب است و پیامد آن برای او و اسرائیل چه چیزی است؟
باراک اوباما گفت: من فکر می کنم نخست وزیر نتانیاهو نگرانی های جدی در خصوص ایران دارد و با توجه به لفاظی های ایران و فعالیت های بسیار مخرب و فعالیت های خطرناک ونفاق افکن این رژیم در منطقه علت نگرانی های زیاد اسرائیل درباره ایران قابل درک است. ما نیز نگرانی هایی داریم اما همانطور که بارها گفتیم ما باید درباره هدف نهایی که جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای تمرکز داشته باشیم.
باراک اوباما گفت: درباره سیاست نیز باید بگویم ما فکر می کنیم اشتباه است نخست وزیر یک کشور چند هفته قبل از برگزاری انتخابات به کنگره بیاید و سخنرانی کند. این طور به نظر می رسد که ما از او جانبداری کرده باشیم. علاوه برنگرانی در خصوص سیاسی کردن این روابط، موضوع سخنرانی نخست وزیر موضوعی است که قوه مجریه شامل رئیس جمهور آمریکا و تیم وی اختلافاتی با طرف دیگر دارند. من فکر می کنم کسانی که این دعوت را کردند و برخی از مفسران که گفتند این کار درستی است، باید از آنها پرسید آیا زمانی که جورج بوش جنگ با عراق را شروع کرد و دموکرات ها کنترل کنگره را در دست داشتند باید از رئیس جمهور فرانسه دعوت کردند به کنگره بیاید و انتقاد کند یا درباره اختلافات ما صحبت کند. من فکر می کنم بیشتر افراد بگویند این کار درستی نخواهد بود. من به شما اطمینان می دهم برخی از همین مفسران که اکنون طرفداری می کنند، آن زمان می گفتند این کار نادرستی است.
من فکر نمی کنم تاثیرمخرب بودن این کار(سخنرانی) به صورت همیشگی باشد بلکه فکر می کنم منحرف شدن از موضوعی است که باید مورد تمرکز ما باشد. تمرکز ما باید این باشد که چگونه می توانیم از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری کنیم.به خاطر داشته باشید زمانی که ما این توافق موقت را امضاء کردیم که برنامه ایران را متوقف کرده است و غنی سازی اورانیوم در سطح بالا در سطح بیست درصد را به عقب رانده است وامکان فرار هسته ای ایران در زمان این گفتگوها را کاهش داده است، زمانی که ما نخستین بار این توافق موقت را اعلام کردیم، نخست وزیر نتانیاهو همه نوع ادعاها را مطرح کرده است. وی گفته است این توافق وحشتناکی است و باعث خواهد شد ایران پنجاه میلیارد دلار از کاهش (تحریم ها) دریافت کند و همچنین گفته است ایران از این توافق تبعیت نخواهد کرد. هیچ یک از این ادعاها درست نبود. در حقیقت مشخص شد که در جریان این دوره، ما شاهد بودیم ایران برنامه خود را به پیش نبرد و در بسیاری از جهات عناصر برنامه خود را به عقب راند و ما حتی بیشتر از آنچه که حامیان توافق موقت تصور می کردند، با نظارت شدیدتر درک بیشتری بر آنچه که آنها در حال انجام آن هستند،پیدا کردیم. پرسش این است اگر ما در حقیقت در حال تلاش برای نهایی کردن یک توافق هستیم، چرا نباید صبر کنیم که آیا توافق حاصل می شودیا خیر؟ آیا ایران می تواند نظر ما را که درباره مدت زمان یک سال فرار هسته ای در ده سال یا بیشتر از آن اطمینان می دهد،بپذیرد و در خلال این دوره ما می دانیم که ایران در حال تولید سلاح هسته ای نیست -بازرسان ما در محل هستند که به ما اطمینان می دهند آنها درحال ایجاد برنامه مخفی نیستند-چرا ما نباید این توافق را داشته باشیم زمانی که می دانیم گزینه ها خواه تحریم ها یا اقدامات نظامی به همین اندازه موجب اطمینان نخواهد شد که ایران در حال تولید سلاح هسته ای نیست.
رئیس جمهور آمریکا گفت: هیچ دلیل خوبی برای ما وجود ندارد اجازه ندهیم مذاکرات ادامه پیدا نکند. آیا این کافی نیست؟
وی افزود: من اطمینان دارم که اگر در حقیقت به یک توافقی برسیم،توافقی خواهد بود که به احتمال زیاد از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری خواهد کرد.
خبرنگار رویترز پرسید شما در این زمینه اختلاف دارید.اگر نخست وزیر مجددا در انتخابات پیروز شود شما با او کار خواهید کرد؟
باراک اوباما گفت:حتما . ما اکنون با او درباره همه موضوعات در حال همکاری هستیم.
خبرنگار رویترز پرسید آیا شما با او دیدار خواهید کرد؟
باراک اوباما گفت: البته ، همانطور که قبلا گفتم تنها دلیلی که ما با او در این زمان دیدار نمی کنیم سیاست کلی آمریکا است که ما با هیچ کسی دو هفته قبل از انتخابات دیدار نمی کنیم. من با نخست وزیر نتانیاهو بیش از هر رهبر دیگری در جهان دیدار کردم و با توجه به روابط بین آمریکا و اسرائیل انتظار دارم این روند ادامه یابد.
خبرنگار رویترز پرسید آیا منصفانه است که بگوییم شما از دست وی عصبانی هستید؟
رئیس جمهور آمریکا گفت: این موضوع شخصی نیست. من فکر می کنم اهمیت دارد هر کشوری در رابطه خود با آمریکا درک کند که آمریکا یک روند سیاست گذاری دارد. اگرچه ما تفکیک قوا داریم اما در نهایت تعامل با دولت های خارجی از طریق قوه مجریه انجام می شود. این مسئله خواه برای رئیس جمهور دموکرات و خواه رئیس جمهور جمهوریخواه مصداق دارد و این موضوع برای یک متحد نیز بدون توجه به این که چه اندازه به ما نزدیک باشد،صادق است.
خبرنگار رویترز پرسید آیا اقدامات اسرائیل به توانایی رسیدن به این توافق ضربه می زند؟
رئیس جمهور آمریکا گفت: من فکر می کنم فاصله ایجاد می کند.در عین حال من فکر می کنم مذاکره کنندگان به سرعت کامل در حال حرکت به جلو هستند. در نهایت، آنچه که تحسین برانگیز است اتحاد بین المللی است که ما توانسته ایم آن را حفظ کنیم و به ایران بگوییم که شما باید به جهان نشان دهید به دنبال سلاح هسته ای نیستید. شما می توانید توانایی غنی سازی بسیار کم برای استفاده صلح آمیز داشته باشید تا مادامی که روند بازرسی کافی و شدید وجود داشته باشد و ما بتوانیم اطمینان یابیم که شما در حال دستیابی به ظرفیت فرار نیستید.
وی افزود: هم اکنون بزرگترین چالش برای رسیدن به توافق این است که ایران درک کند این، مسیر این کشور برای ورود مجدد کامل به جامعه ملل است.
خبرنگار رویترز پرسید آیا ارتباط شما با رهبر معظم در این مسئله کمک می کند؟
رئیس جمهور آمریکا گفت: شما می دانید که من گفتم بیشترین کار مستقیما بین مذاکره کننگان و جان کری وزیر امور خارجه و ظریف وزیر امور خارجه ایران و تیم های کارشناسی که با یکدیگر به همراه شرکای پنج به علاوه یک ما کار کرده اند، انجام شده است.
آنها کار بسیاری انجام داده اند.
خبرنگار رویترز پرسید اما آیا(تماس با رهبر ایران) مفید بود؟
رئیس جمهور آمریکا گفت: من فکر می کنم برای ما اهمیت دارد تا نشانه مشخصی به همه طرف ها در ایران بفرستیم که ما در اینجا متجاوزان نیستیم. ما در صورتی که بتوانیم، بدنبال حل این مسئله از راه دیپلماتیک هستیم اما با توجه به سابقه ورود ایران به برنامه های مخفی و با توجه به سابقه حمایت ایران از تروریسم در این منطقه و سراسر جهان ، با توجه به لفاظی های رژیم ایران از جمله علیه اسرائیل و اظهارات ضد یهودی مهم است آنها درک کنند که در آستانه بالا هستند و باید دلیل بیاورند و جهان را متقاعد کنند که آماده هستند برنامه هسته ای را دنبال نکنند. اگر آنها این کار را انجام دهند ما روش های بسیار قوی برای سنجش آن داریم و اگر آنها این کار را انجام می دهند این بهترین راهی است که ما برمی گزینیم. آنچه که ما نباید انجام دهیم این است که تلاش نکنیم گفتگوها را تضعیف کنیم. من صادقانه بگویم نگرانی من درباره اظهارات نتانیاهو کمتر است و نگرانی من بیشتر درباره اقدامات کنگره است که ممکن است قبل از اتمام گفتگوها آن را تضعیف کند و آنچه که من به اعضای کنگره اعم از دموکرات ها و جمهوریخواهان گفته ام این است که اگر ما به توافق نرسیم زمان زیادی برای درخواست مجدد تحریم ها و تقویت تحریم ها و دیگر اقدامات است اما ما نباید درباره این توافق پیشداوری کنیم و تحریم هایی را شروع کنیم که ممکن است به ایران اجازه دهد دور شود و ادعا کند که آمریکا از مسیر دیپلماسی کنار رفت.
خبرنگار رویترز پرسید قضاوت شما چیست و براساس ارزیابی شما چند درصد احتمال رسیدن به توافق وجود دارد؟ شما قبلا گفتید بودید احتمال کمتر از پنجاه درصد است.
رئیس جمهور آمریکا گفت: شما می دانید من خواهم گفت شاید هنوز هم احتمال آن بیشتر نباشد زیرا ایران هنوز پاسخ مثبت نداده است اما فکر می کنم منصفانه است که بگوییم آنها مذاکره کنندگان جدی هستند و در داخل ایران سیاست خود را دارند. اکنون احتمال رسیدن به توافق در مقایسه با سه یا پنج ماه قبل بیشتر است اما همچنان شکاف های بزرگی وجود دارد که باید رفع شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس