تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۴
بازتاب فاجعه منا در رسانه های بین المللی

طرح پرسش درباره چرایی و چگونگی بروز این حادثه تا امکان پیشگیری از بروز آن همگی از جمله مواردی هستند که در رسانه های مختلف مطرح شده اند.

انتشار خبر جانباختن بیش از ۷۱۷ تن از حجاجی که به عربستان سعودی رفته بودند در رسانه های بین المللی بازتاب گسترده ای داشته است. طرح پرسش درباره چرایی و چگونگی بروز این حادثه تا امکان پیشگیری از بروز آن همگی از جمله مواردی هستند که در رسانه های مختلف مطرح شده اند.

 

به گزارش “گذارخبر” ، شبکه خبری ” سی ان ان” با طرح این پرسش که واقعا علت بروز فاجعه “منا” چه بوده است می نویسد:”گمانه زنی های مختلفی در این باره مطرح شده اند زائران با عجله مشغول انجام مناسک حج بوده اند، گرمای بالا، ازدحام جمعیتی و هل دادن نفرات جلویی توسط حجاجی که در بخش های عقب صفوف قرار داشتند.”

 

این شبکه خبری در ادامه اشاره می کند که روز پنجشنبه در حالی که میلیون ها نفر از زائران در پنجمین روز انجام مناسک حج بودند و قرار بود نماد شیطان را در منا در دو مایلی مکه مکرمه هدف پرتاب سنگ قرار دهند فاجعه روی داد.

 

شبکه خبری سی ان ان اشاره کرده که علاوه بر تعداد بالای حجاج ایرانی جان باخته در گزارش های منتشر شده در توئیتر آمده که ۱۴ هندی، ۱۴ مصری، شش پاکستانی، پنج سنگالی، چهار ترکیه ای و شش شهروند الجزایری و  کنیایی نیز جان خود را در این حادثه از دست داده اند. هم چنین دو زائر از اندونزی و دو نفر دیگر از نیجریه جان خود را از دست داده اند. سی ان ان در ادامه اشاره کرد که روز حادثه درجه دمای هوا بسیار بالا بوده است. شبکه سی ان ان در ادامه درجه دمای بالا را عامل اصلی این حادثه دانسته است و می نویسد:”درجه حرارت در آن روز بیش از ۴۳ درجه سانتی گراد بوده است.” یکی از روزنامه نگارانی که در آنجا حضور داشته گفته است که در روز حادثه درجه گرما غیر قابل تحمل بوده است و دو ساعت ایستادن در زیر آفتاب کافی بوده تا زائران دچار سرگیجه و ضعف باورنکردنی شوند.”

 

سی ان ان در ادامه اشاره می کند که تلویزیون دولتی عربستان سعودی به نقل از “منصور الترکی” سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان سعودی اظهار کرده که تقصیر این حادثه نه بر دوش نیروهای امنیتی که به دلیل عدم رعایت مناسک و دستورالعمل حج از سوی زائران بوده است.

 

شبکه خبری “بی بی سی” نیز با انتشار گزارشی این پرسش را مطرح کرده که آیا امکان جلوگیری از بروز این تراژدی وجود نداشت؟

 

این شبکه خبری با اشاره به پیشینه ای از حوادث روی داده در مکه می نویسد:”از سال ۲۰۰۶ میلادی به این سو این فاجعه بارترین و پرتلفات ترین حادثه روی داده در عربستان سعودی در جریان برگزاری مناسک حج بوده است. حوادث روی داده در جریان برگزار این مناسک در سال های گذشته بدین شرح بوده اند:

 

 

سال ۲۰۰۶ میلادی: ۴۶۴ نفر در جریان گذر از پل جمرات در منا جان خود را از دست دادند.

 

سال ۱۹۹۷ میلادی: ۳۴۰ نفر از حجاج در جریان آتش سوزی ایجاد شده با وزش باد و طوفان در منا جان خود را از دست دادند.

 

سال ۱۹۹۴ میلادی: ۲۷۰ نفر از زائران در جریان مراسم پرتاب سنگ به سوی نماد شیطان جان خود را از دست دادند.

 

سال ۱۹۹۰ میلادی: ۱٫۴۲۶ نفر از زائران عمدتا آسیایی جان خود را از دست دادند.

 

سال ۱۹۸۷ میلادی: ۴۰۲ نفر از زائران در جریان رویارویی نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان ایرانی جان خود را از دست دادند.

 

بی بی سی در ادامه اشاره می کند که کنترل وضعیت در جریان برگزاری مناسک حج دشوار و در این باره می نویسد:”کار سختی است چرا که زائران و شرکت کنندگان از بیش از ۲۰۰ کشور مختلف می آیند و زبان های متفاوتی نیز دارند. برای پرسنل امنیتی اجرای تمهیدات برای محافظت از آنان و ارسال پیام کار دشواری است

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس