تاریخ انتشار: ۲۵ شهر ۱۳۹۴
در گفت و گو با بلومبرگ;

چالش هسته ای در ظاهر موضوعی هسته ای در حالی که امریکایی ها نگرانی شان از تولید سلاح هسته ای توسط ما نیست آنان خود نیز می دانند ما این کار را از نظر عقیدتی حرام می دانیم

به گزارش “حسین شریعتمداری” مدیرمسئول روزنامه کیهان که در ماه های اخیر در همسویی با دلواپسان و صدای و سیما مخالفت دائمی خود را با توافق هسته ای اعلام کرده و در این زمینه گوی سبقت را از نمایندگان و سناتورهای جمهوریخواه در کنگره امریکا ربوده است در مصاحبه اخیر خود با شبکه خبری “بلومبرگ” اظهاراتی را بیان کرد که قابل تامل می نماید از آن رو که حتی با فرمایشات مقام معظم رهبری نیز در تضاد است.
به گزارش خرداد، در ماه جاری، دفتر مقام معظم رهبری با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ایشان “مواضع صریح، شفاف و بدون تاویل شان” در مورد جمع بندی مسائل هسته ای را در دیدارهای شان بیان کردند و انتساب هر مطلبی خارج از این چارچوب فاقد اعتبار است.
این موضوع در پاسخ به ادعاهایی بود که نشریاتی همسو با دلواپسان از قول ایشان مطرح می کردند و به نوعی وانمود می کردند که گویی مقام معظم رهبری موافق توافق هسته ای نیستند. این در حالیست که ایشان در فرمایشات اخیرشان رد دیدار با اعضای هیئت دولت از تلاش های تیم مذاکره کننده هسته ای و  زحمات و مجاهدت صادقانه و مجدانه آن قدردانی به عمل آوردند.
با این حال، گویا در برای مدیرمسئول کیهان در بر همان پاشنه قبلی می چرخد. او در مصاحبه اخیر خود با شبکه خبری “بلومبرگ” ضمن مخالفت با توافق هسته ای گفته است:”وارد جزئیات نمی شوم. بررسی ها باید صورت گیرند و مشخص شود که آیا توافق منطبق با خطوط قرمز بوده است یا خیر.” او در ادامه افزود:”چالش هسته ای در ظاهر موضوعی هسته ای در حالی که امریکایی ها نگرانی شان از تولید سلاح هسته ای توسط ما نیست آنان خود نیز می دانند ما این کار را از نظر عقیدتی حرام می دانیم.”
شریعتمداری در حالی از نقض خطوط قرمز صحبت می کند که “محمدجواد ظریف” وزیر امور خارجه کشورمان در تیرماه سال جاری تاکید کرده بود که در مذاکرات تمام خطوط قرمز مقام معظم رهبری کاملا رعایت شده بود.
نکته جالب توجه در طرح ادعای مدیرمسئول کیهان در آنجاست که هیئت مذاکره کنندگان ایرانی گزارش های خود را به طور مستقیم با مقام های بلندپایه در شورای عالی امنیت ملی در میان گذاشته اند و یقینا اگر خطا و انحرافی از خطوط قرمز تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری صورت گرفته بود زودتر از این ها اعلام می شد و تیم مذاکره کننده درصدد اصلاح آن بر می آمدند.
حسین شریعتمداری در پایان برخلاف نظر اکثر مسئولان بلندپایه نظام گفت:”من توافق را به نفع جمهوری اسلامی نمی دانم و امیدوارم همین جا توافق تصویب نشود.”
اظهارات اخیر مدیرمسئول کیهان و همزمانی آن با تصمیم جمهوریخواهان در امریکا برای رای دوباره در سنا به منظور کارشکنی در روند توافق جای بسی تامل دارد. نظر او دراین باره که امیدوار “همین جا” و در زمان حاضر توافق تصویب نشود سیگنالی است که از سوی او به دلواپسان در مجلس شورای اسلامی ارسال شده تا در روند اجرای برجام اخلال ایجاد کنند.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس